White mans burden
William Easterly
Co jsem si z knihy odnesl?
Pocit odpovědnosti za události v globálním měřítku pociťuje západní civilizace velmi intenzivně. Tento manifest byl definoval Rudyard Kipling, nositel nobelovky z roky 1907. Negativní dopady pocitu odpovědnosti západního světa jsou zřejmé – kolonizace, války, drancování, ztráta tradic. Myslel jsem si, že pokud je odpovědnost směřována ke konání dobra, budou i výsledky dobré…pletl jsem se. Západní svět sice investoval 2,3 triliónu (to je 2,3 a za tím 18 nul) do zahraniční pomoci, ale děti v Africe stejně umírají, protože nemají lék za 10 centů. Řešení autor vidí v přerozdělení výkonné moci, která spravuje bohatství, určené pro pomoc, které se rozděluje „efectively, but inefficiently“. Charitativní činnost je účinnější, pokud jí řídí sám mecenáš. V Africe je voda.
Proč?
Název a Instagram autora. Po prvních kapitolách jsem absolutně netušil, co se sakra děje a proč je kniha za 3 body! Tomu nerozumím do teď. Je náročná a trochu inspirativní, ale její hodnota ve vztahu k jiné literatuře je diskutabilní. (jedná se o subjektivní názor. -> Vztah k podnikání).
Funny údaje
Sice knihu hejtim ve vztahu k podnikání, ale obecnej přehled doplní. Paradox, že pomoc způsobuje zhoršení stavu mě zaujal natolik, že jsem se pustil do hlubšího studia tématu. Našel jsem docela hustej bonbónek, kterej překoná vaše nejdivočejší představy.:
USA zvýšení budgetu pro zahraniční pomoc
1960 – Walt Rostow žádá o zdvojnásobení investic do zahraniční pomoci
1973 – McNamara World Bank President žádá o zdvojnásobení investic do zahraniční pomoci
1990 – World Bank žádá o zdvojnásobení investic do zahraniční pomoci (Po cold war)
2005 – G8 zvýšila budget na pomoc v Africe
2005 – G.W.Bush zvyšuje pomoc o 50%
William Easterly: „Je spousta aktivit jak získávat víc peněz, jak monitorovat kolik peněz se utratilo a samotné utrácení peněz. Nicméně už nezbývá moc času na zajištění toho, aby se peníze dostali tam, kde jsou opravdu potřeba.“
Silná myšlenka
Autor přichází s názorem, že by jsme měli opustit od utopické myšlenky změny celého systému a měli bychom se zaměřit na věci které může západ přinést do rozvojových oblastí jako jsou: dostat k nejchudším lidem vakcíny, antibiotika, doplňky stravy, hnojiva, semena, cesty, vrty, vodovody, knihy a sestřičky.
Je to pravda…v ideálním světě by tahle pomoc stačila, ale zkorumpovaný systém a mindset recipienta pomoci, zabraňuje rychlému rozmachu lokálního trhu. Instituciální reforma je nutná stejně jako lokální podpora.
Další z fundamentálních errorů
Sdílená odpovědnost… Nikdo není individuálně zodpovědný za výsledky. Všichni jsou kolektivně zodpovědní za několik cílů, jejichž dosažení závisí na spoustě dalších věcí. Pokud se nedosáhne cíle, máte minimálně tři možnosti na co to svést – nebyla to moje chyba, byla to chyba další organizace, nebo nebyl to cíl ke kterému jsem šel, byl to jiný cíl, taky můžete říct, že se cíle nedosáhlo, kvůli okolnostem mimo moji kontrolu. Připomíná vám to něco?
Jeffrey Sachs
Jméno, který vás bude provázet na mnoha místech v knize. Než ho odsoudíte, tak si o něm něco nastudujte.
BTW
Kniha je z roku 2006.