Sebekoučování


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 13.11.2024

Pohádka o ztracené krajině psychologie sebekoučování   Radvan Bahbouh

Kdysi pro mě bylo slovo „koučování“ sprosté slovo.  Vlastně ještě před přečtením této knihy ve mně evokovalo spíš negativní asociace. 

Zdálo se, že skoro každý druhý je kouč, ale s pochybnými znalostmi a dovednostmi. 

Nicméně bylo toto slovo během mého studia v Tiimi užíváno tak často, že jsem ho začala vnímat neutrálně. Tato kniha je první, kterou jsem o koučování četla a změnila mi na celý pojem „koučování“ pohled.

K čemu koučování je? Krátká odpověď by byla, že je to nástroj, který nám pomáhá efektivně dosahovat cílů. Tato kniha se tímto zabývá podrobněji. 


Rovnice koučování

Pracovní výsledek = motivace x čas 

Většinou se uchýlíme k tomu, že zvyšujeme časovou dotaci, abychom dosáhli kýženého výsledku. Ale je to skutečně efektivní? 

„Čím déle se něčemu věnujeme, tím menší je – nedohází-li k významným pokrokům – i naše nadšení.“

V koučování se snažíme zvýšit motivaci než dotaci na čas. Zas znovu se můžeme inspirovat od malých dětí. Které dítě bude trávit čas nad něčím co ho nebaví? Dítě v tu chvíli danou aktivitu opustí a nevrátí se k ní, než přijde na nový impuls

Děti jsou zvídavé, chtějí se učit, experimentovat – to je něco k čemu se v sebekoučování chceme dostat. 

Děti nelpí na výsledku, baví je ta cesta. Když někam jdou nezajímají se jen o cíl, možná o něm ani pořádně neví, místo toho běhají po kalužích, lozí na stromy, kopou do kamínků a cesta se stává zábavnou. Taky když vylezou na strom, můžou najít zkratku, a do cíle se dostat rychleji. 


Proudění po řece 

Když pracujeme můžeme se „dostat do proudu“, kdy se necháváme unášet a nevnímáme čas. Někdo to vnímá jako stav štěstí. Anebo je zde protipól a tím je uvíznutí na mělčině, kdy každý krok v pracovním výkonu se zdá úmorný. 

Jak se dostat do proudu? 

Zvýšení výkonnosti se děje, když vidíme cílovou pásku. Není to stresem, jak se mnoho z nás domnívá. Rozdělit si práci na krátké úseky, kdy vidíme cílovou pásku, pomáhá zvýšit motivaci. 


Vnitřní účet

V sebekoučování pracujeme hodně s vnitřní energií. Abychom byli výkonostní, musíme na to mít sílu. Autor popisuje paralelu mezi bankovním účtem a naší aktuální úrovní energie.  

Náš vnitřní účet můžeme doplňovat anebo z něj pořád brát. Co nám bere energii? Můžeme si dokonce náš vnitřní účet rozdělit na podúčty, a tak lépe rozumět jaké investice se nám vyplatí a jaké nikoliv. 

Abychom rozuměli, jakou bilanci má náš vnitřní účet musíme se naučit být vnímaví. Vnímaví vůči tomu, co nám energii bere a co dává. Doplňovat účet prostředky dříve, než se dostaneme do záporných čísel. 

Jestli máme prostředků na účtu dostatek, můžeme být výkonní. Stačí vědět, že ty prostředky tam jsou, nemusíme je ihned utratit. 

„Kdybychom věnovali čas tomu, co se děje, nemohli bychom přemýšlet o tom, co bylo, co bude a co se neděje.“ 


Nedokončené tvary

Když vidíme nedokreslený známý tvar, máme tendenci jej domalovat. Proč? Protože nedokončené tvary poutají energii. 

Za dedokončené (zaparkované) věci, které okupují náš mentální prostor – platíme parkovné. 

„Nedokončené tvary“ jsou naše denní můry. Jen vstaneme a už jich máme plnou hlavu. Abychom se jich zbavili, musíme je prvně přesně zformulovat. Co je pro nás už dokončené? 


Nálepkování x tvarování  

Náš den můžeme prožívat na autopilotu. Dnešní den je stejný jako včerejší. Rutina, která nás ubíjí. Jednotlivé události, lidé, vlastně cokoliv, co se nám přes den stane má předem danou nálepku. Nezkoumáme nic víc dopodrobna ani se tím nechceme zaobírat. Opakem nálepkování je tvarování. Všímáme si malých drobností, prožíváme malé každodenní radosti a tím tvarujeme naše vnímání světa do pozitivnějšího světla. 


Status quo x zpětná vazba 

Zpětná vazba je důležitá, ale je nutné ji umět rozlišit od hry jménem status quo. 

Když nám někdo sděluje negativní tvrzení, které nemá žádnou pointu ani nenavrhuje žádné opatření, které by vedlo ke změně, je to k ničemu. Navíc nám to vyprazdňuje náš vnitřní účet. 

Hra na status quo může být i v naší hlavě. 

Zpětná vazba nás směřuje k pozitivní změně. 


Obrazy štěstí 

„Když jsme byli malí, každý den jsme usilovali o to, abychom byli šťastní.“

Štěstí je pro nás, když si vzpomene na něco, co se hezkého stalo, co se momentálně děje anebo něco, na co se těšíme. Tato naše vnitřní galerie s obrazy vytváří štěstí, které také doplňují náš vnitřní účet. 

Není od věci pravidelně obrazy do naší galerie dokupovat. 




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

29.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 3

29.12.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

28.12.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

28.12.2024

Kategorie: Podnikání

Body: 3

28.12.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

24.12.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: