Zúčastnil jsem se webináře od autora a jeho myšlenky mě zaujaly natolik, že jsem koupil jeho knihu. Mám rád sport a často o něm z hlediska psychologie přemýšlím. Hledal jsem v knize metody sportovců v praxi při jejich práci se stresem, protože se dají použít napříč obory.
Dva druhy myšlenek
Pro mě jako introverta velice zajímavá věc. Často přemýšlím o svých myšlenkách, říká se tomu metakognice a tyto myšlenky se dělí na dva druhy:
Myšlenky chceme, chceme o nich přemýšlet a přejeme si je. A hlavně řídíme je ve své hlavě. Například, chci teď přemýšlet co napíšu do eseje. Záměrně tedy nastavuji svůj vnitřní dialog o eseji, živím ho, provokuji abych na něj reagoval.
Nechceme je a ony se vracejí. Tento typ myšlenek atakuje naše vnitřní prostředí a snaží se nás rozhodit. Nepřichází zvenčí ale zevnitř. ,,Když zmizí protivník uvnitř nás, protivník venku nám nemůže ublížit." Je zbytečné se těmto myšlenkám bránit, budou nás navštěvovat pořád. Ale můžeme se naučit jak s nimi pracovat a podle toho reagovat, aby nenarušovaly naše vnitřní prostředí.
Emoční inteligence
Evoluční - růstové
Entropické - fixní
Potenciál
Lidský jedinec prožívá svůj život zdaleka pod své možnosti, disponuje schopnostmi různých druhů, které zpravidla vůbec nevyužije. Vydává energii pod své maximum a chová se hluboko pod svým optimem. Samozřejmě, že limity existují. Stromy nevyrostou až do nebe. Faktem zůstává, že lidé na celém světě disponují množstvím zdrojů, které pouze vyjímeční jedinci využijí na maximum. - William James
Naše dvojče
Tuto praktickou metodu jsem implementoval do svého života. Jde o to vytvořit si svoje dvojče uvnitř vás a pojmenovat si ho, aby jste mu vytvořili identitu. Dvojče vnímejte jako svoje emoční já = tygří mozek a vždy když přijde strach nebo jiná negativní emoce snažme se s ním mluvit. Cílem je, aby neokortex odkoučoval a uklidnil vaše emoční já a podali jste co nejlepší výkon.
Druhy strachu
Strach intuitivní - strach o život. Strach o život je přirozený a žádoucí. Chrání náš život. Je to určitý pud sebezáchovy.
Strach racionální - strach o ego. Pramení z obav o destrukci našeho ega. Je to strach z toho, že neuděláme zkoušku nebo odmítnutí na rande.
Uvědomil jsem si že musím naučit pracovat s mým egem, respektive tygřím mozkem, který mám silně vyvinutý. Ovlivňuje mi můj strach a úzkosti a ty jsou mými překážkami v životě.
Po přečtení je můj cíl si nastavit správně svůj tygří mozek a neokortex, abych oba mozky dokázal řídit a navzájem si pomáhaly a sloužily. A to je potřeba co nejdříve, dokud je můj mozek mladý a nemám tak ustálené prekoncepty.
Knihu bych doporučil lidem, kteří chtějí vstoupit do světa psychologie a dozvědět se o sobě více. Vzhledem k tomu, že kniha jde převážně po povrchu je vhodnou vstupenkou do hlubšího studia mozku a psychologie. Vhodná je samozřejmě pro všechny sportovce, kteří chtějí srozumitelně pochopit svoje chování a zlepšit svoje výkony.
Znalosti v knize se hezky upevňují příklady od reálných sportovců. V knize jich na mě bylo až příliš mnoho, protože plnily funkci výplně. Obsah knihy je namixován z knih Nastavení mysli a Houževnatost plus několik studií a myšlenek od autora. Nicméně jsem se posunul ve studiu mozku a psychologie a díky tomu jak jsem podvědomě trávil čas se sebou a pouštěl do mysli informace, vzniklo pár skvělých sebeuvědomění za které jsem vděčný.
emoční ocásky - dole str. 27