Vlastní pravidla


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 05.01.2024

Pravidla úspěchu   Jack Canfield

Tuto knížku jsem si vybrala, protože na ní dlouho a často narážím. Jednou už jsem ji dokonce měla rozposlouchanou, ale pak jsem od ní pustila. Teď v dobách stresu z BP, portfolia a dalších podobných, jsem si říkala, že by možná bylo fajn si opět osvěžit principy, které vedou k, obecně řečeno, úspěšnějšímu životu. Zde je tedy mých pár vybraných favoritů a ATP k nim. 


Vytvoření jasných cílů

Autor poukazuje na důležitost stanovení konkrétních a měřitelných cílů v životě. Je to z toho důvodu, že když nevíme, kam jdeme, tak tam kdy nedojdeme. Stanovování cílů praktikuju už nějakou dobu. Minulý rok jsem si stanovila cíle do konce roku 2023 a můžu vám na rovinu říct, že jsem nesplnila všechny. Proč? Protože jsem pohořela v rozkouskování cílů na menší části. Je to něco, s čím jsem měla a z části stále mám problém - dělám věci na poslední chvíli, všechno najednou, dokonce mi i kolikrát vyhovuje ten tlak. Háček je v tom, že v případě větších cílů tento způsob dosahování cílů není aplikovatelný. I letos jsem si stanovila nové cíle a tentokrát jsem si je rozepsala do několika menších kroků spolu s tím, kdy se musí udělat jaký, aby se cíl splnil. Pro mě klíčem k tomu, abych cíle splnila je se k nim vracet, takže je mám v telefonu, protože je chci mít kdykoliv po ruce. Jak to v souboji Stella a její cíle dopadne se dozvíme za pár měsíců.


Odpovědnost za svůj život

Autor zdůrazňuje, že každý jednotlivec má zodpovědnost za svůj život a své rozhodnutí. Přijetí plné odpovědnosti za vlastní chování a výsledky je klíčovým prvkem úspěchu. To se lehce řekne, hůř dělá. Přijde mi, že tohle je věc spíše nastavení hlavy. Říct si to je hezký, věc druhá ale je se podle toho chovat. Uvedu jednoduchý příklad, kde si myslím, že se mi to daří - akceptování a přijetí aktuální situace. Občas mám takové momenty, kdy se pozastavím nad tím, jak se teď věci mají, zhodnotím si sama, zda jsem s tím spokojená a pokud ne, vyplynou mi z toho akční kroky, které potom plním ke zlepšení. S tímhle tématem souvisí i pozitivní myšlení, které autor také popisuje. Kombinace, kterou praktikuju já je, že vždycky, když se něco nedaří, ale uvědomím si, že to můžu ovlivnit, tak mě to hrozně uklidní. Věřím v sama sebe, věřím, že věci, které jsou v mých rukou dopadnou dobře. 


Vytváření pozitivních návyků

Všichni víme, že návyky vedou k větší efektivitě a obecnému zlepšení života. Tam, kde se mi tohle daří nejlépe implementovat je moje “večerní rutina”, pokud to tak můžeme nazývat. Každý večer si chystám věci na další den (oblečení, tašku), koukám do kalendáře, co mě další den čeká, připravuji si jídlo, pokud další den nebudu doma a odpovídám na zprávy, které jsem přes den ignorovala. Není to žádný zázrak, nic složitého, ale ten efekt, který to mělo pro mě je, že se mám každé ráno mnohem lépe, protože nevybírám 20 minut, co si vezmu an sebe, nekontroluju si 3x tašku, jestli mám všechno, nepanikařím, jestli budu mít, co k jídlu. Zkrátka jdu do dalšího dne s tím, že jsem na něj připravená.


Síť podpory 

Toto je téma, které jsem sama se sebou v poslední době hodně řešila, protože jsem měla momenty, kdy mi chyběli lidi a cítila jsem se, že jsem na všechno sama, což do určité míry je pravda, ale jde o to občas ty povinnosti, na kterých většinově pracuju o samotě, vyplnit i časem s fajn lidmi, se kterými je dobře a odlehčí mi to. Pro mě to znamená, že si plánuju, kdy se nimi uvidím, důsledek je, že je to něco, na co se těším. S jednou kamarádkou dokonce praktikujeme večeře na měsíční bázi tzn. jednou za měsíc se vidíme, kvalitně si popovídáme, dáme si něco dobrého, podpoříme se v našich výzvách. Je to hrozně příjemný, naplňující a přesně to, co pro mě představuje síť podpory - to, že se vídám pravidelně s ldimi, kterým můžu říct cokoliv a jsme tu jeden pro druhého. 


Vizualizace 

Vizualizace je jeden z mých oblíbených nástrojů, které jsem nevědomě používala ještě dřív než jsem věděla, co to je a proč je to užitečný. I když na to nevypadám, tak jsem trochu snílek a už jako malá jsem si představovala spoustu věcí, které bych chtěla zažít, vidět nebo dokázat. Dnes ale používám vizualizaci cíleně - představuju si věci, na které se těším, aby mi dodaly energii/nadšení, stejně tak si ale představuju věci, kterých se bojím nebo ze kterých jsem nervózní, což mi pomáhá se psychicky připravit na to, jaké to asi v ten moment bude. Používala jsem to na závody, když jsem dělala atletiku, používala jsem to při přípravě na Tiimi ples, představovala jsem si, jaké to asi bude stát na tom podiu a poprvé promluvit do mikrofonu a používám to i teď, kdy si vizualizuju, jak fajn mi bude až odevzdám bakalářku, složím státnice a před jménem budu oficiálně mít dvě písmenka. Ještě z mojí zkušenosti doporučuju nepředstavovat si pouze výsledek, ale i průběh, jak se k tomu výsledků dostanu.


Vytvořte si vlastní pravidla 

Tímto pravidlem bych tuto esej ráda zakončila, protože nejen tahle knížka poskytuje spoustu úžasných, nápomocných rad a technik, ale pravda je taková, že stejně nejdůležitější je dělat to, co funguje pro nás. Ať už jsou to techniky, přístupy, naše vlastní hodnoty, je to jedno. Neotročte pro to, co vám někdo řekne, že je dobrý, nechte to, co vám funguje otročit pro vás. Samozřejmě se u toho nezapomeňte koukat i kolem sebe a zkoušet nové věci, ale je to váš život, tak proč žít podle pravidel někoho jiného?


S knížkou jsem cenově spokojená v tom smyslu, že jsem vděčná, že poskytuje spoustu praktických cvičení a rad, jak dané pravidla uchopit, abychom z jejich aplikace doopravdy benefitovali. Doporučuju všem. Myslím, že bez ohledu na věk nebo životní fázi, ve které se zrovna nacházíme, každý si v ní něco najde. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: