Všichni máme trauma


1 bod

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 07.11.2023

Opovážlivá drzost být sám sebou   Jan Menděl, David Toegel

K této knížce jsem se dostala náhodně, když jí Kryštof vytáhl a mě zaujala už jenom tím názvem. Nevěděla jsem, co čekat, ale už jen kvůli její veliksti jsem si řekla, že si jí přečtu a uvidíme.


Obsahově byla zajímavá, protože pojednává o tématech mně blízkých (každému z nás blízkých), které sama se sebou často řeším. Neumím ho pojmenovat jedním slovem, ale ve zkratce jde o to, jak nás naše mentální modely, vzorce chování, které máme naučené z dětství a naše vlastní přesvědčení omezují v tom být sami sebou a v životě se posouvat. 


Pár pointů, které si odnáším



Co jsem si uvědomila

Při čtení mi došlo, že už s touto tematikou pracuju a i když si občas přijdu, že vůbec nevím, co dělám, že možná to moje vnitřní mluvení sama se sebou nikam nevede, mám dojem, že to nese své ovoce. Abych byla konkrétní (neumím to přesně pojmenovat, protože se v tomhle směru vzdělávám jen v angličtině), dala bych tomu název přeprogramování vzorců a mentálních modelů.

Dřív jsem si nevědomě zakazovala procítit emoce nebo jsem si je šíleně racionalizovala, což vedlo k tomu, že se pak nahromadily a v jeden moment to samozřejmě vybouchlo. 

Potom jsem si uvědomila, že to není cesta, takže jsem si dovolila je opravdu prožít, pocítit (např. už nikdy se nebudou nikomu omlouvat za to, že pláču - já jsem zrovna člověk, který pláče párkrát za rok, ale už se za to nestydím a pokud je třeba nahromaděné emoce dostat ven touto cestou, tak to udělám bez toho, abych se za to styděla). Další fází k mému úspěšnému užití se s emocemi je naučit se je dobře komunikovat. Častokrát jim plně nerozumím, což dopadá tak, že je popisuju, ale nemá to hlavu, ani patu, ani z toho druhý člověk nechápe, co se vlastně snažím říct. Chci je umět komunikovat jasně, ideálně hned, ale zároveň s klidem. Nechci to v sobě nosit, aby se to nakupilo. Nejsem člověk, který by byl cholerický, křičel atd., ale občas se mi mixuje racionálno s emocionálnem - chci tedy umět rozlišit, co je dané a co cítím a to i při komunikaci se sama sebou nebo ostatními.

Bohužel do určité míry žiju ve vzorcích svých rodičů. Je na mě podepsaných spoustu věcí z dětství. Jsem si jistá, že o mnohých z nich ještě ani nevím, protože se projeví později. To platí i při výběru partnera. Ano, je to tak, můj partner se v určitých věcech podobá mému tátovi (don’t get me wrong, můj táta je naprosto úžasnej, pro mě neskutečně důležitej člověk, ale všichni máme chyby). Aktuálně se přiznám, že zatím nevím, zda mi to dlouhodobě vyhovuje nebo ne. 

Myslím, že jsem pubertu prožila hlavně vnitřními projevy, samozřejmě, že jsem se doma hádala s mámou a tak, ale nedělala jsem žádné extrémní šílenosti. Po přečtení téhle knihy se tedy trochu se bojím, že mě to jednou doběhne, ale vnímám jako klíčové dělat pravidelně aktivity, které mě baví, při kterých se “vyblbnu”, aby se právě toto jednou nestalo.


Moje akční kroky z knížky


Knížka se mi líbila, i když mě mrzí, že mi přišla celkem povrchní. Jako někdo, kde se v tomto směru snaží sám se sebou už nějakou dobu pracovat, bych ocenila, kdyby šla více do hloubky a čtenářům třeba dala i návod, jak se ze svých útrap vymanit, jiný než začít chodit na terapii nebo meditovat. Co mi ještě vyloženě vadilo bylo, že mi kolikrát přišlo, že autoři lidi škatulkují - že buď jsem taková nebo maková, což mi není sympatický a postrádala jsem tam větší diverzitu v důvodech, proč některé věci jsou tak, jak jsou. Doporučila bych vám jí, ale spíš pokud je to pro vás úplně nové téma.Pokud už se zajímáte, nemyslím, že se toho dozvíte tolik nového.



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



ML - 08.11.2023 - 09:01


Velice hezky napsané.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: