Umění války


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 05.12.2022

Umění války   sun-c´

Úvod:

Na knihu Umění války mě navnadil Šimon Pechar, který o ní zapáleně mluvil a jen tak mimochodem zmínil, že kniha je již stovky let stará. Už u studia dějin umění jsem si říkala že životní principy jsou v každé době úplně stejné jen okolnosti se mění. A proč by tedy rady z knihy nemohly fungovat i dnes? Vzhledem k její oblibě evidentně fungují a nejen ve válce, tak pojďme na to.


5 sil o kterých musím přemýšlet v případě boje -> podnikání:

Řád věcí - shoda lidu a vládce, lid jej následuje -> podmínky státu, lidí kolem nás, svoboda.

Nebe - střídání dne a noci, zimy a tepla, dob a ročních období -> čas.

Země - dálky malé i velké, ohrožení i bezpečí, otevřenou krajina i úzké průsmyky, život i smrt -> okolnosti našeho konání.

Vojevůdce - moudrost, spolehlivost, vstřícnost, srdnatost, přísnost -> silný leader.

Metoda a kázeň -  rozdělení do oddílů, důstojníci, zásobování, finance -> silný tým, dobře rozdělené role, efektivní delegace.


Rady z knihy:


Plánovat a řídit se radami je důležité, využij ale i momentálních okolností.


Pečuj o své lidi, jinak ztratí motivaci.


Pokud neznáš sebe ani nepřítele prohraješ v každé bitvě.


Sjednocená armáda se schopným vůdcem je základ.


Cílem je dosáhnout vítězství co nejjednodušeji.


Nezdržuj se u řeky kterou přebrodíš.


Slabý vojevůdce bez autority a jasných rozhodnutí válku prohraje.


Zásadní je schopnost odhadnout protivníka.


Silnějšího soupeře je třeba zmást.


Celá armáda si musí důvěřovat.



Závěr/ATP:

Podnikání je boj, při čtení této knihy doslova, ale ne každý boj je předem prohraný, zvlášť ne když je na to člověk teď takhle připraven. Co si tedy do mé války přináším?


Změny:

Je potřeba znát prostředí ve kterém se pohybuji, v takovém případě můžu dělat dobré změny. Být připraven vždy na vše. Tím dosáhnu dokonalého zabezpečení vlastní pozice. Jsem pozornější a více si všímám mého okolí, které může člověk často brát za samozřejmé. Přináší mi to vděčnost a větší připravenost.


Plánování:

Plánování je zásadní a já ho neustále podceňuji. Je potřeba vymýšlet více a více strategií a scénářů. Plánování jsem aplikovala na projektu Košilárium, kde máme momentálně na rok 2023 vymyšlených již 5 kolekcí.


Krajina:

Na jednu stranu využívám benefitů Česka každý den, zároveň je každodenně přehlížím. Málo jsem se rozhlížela po okolní krajině a jejím terénu. Po tomto porozhlédnutí jsem do projektu našla další možnosti - využít naší základny v ČR a expandovat do okolních států, využít Prahu jakožto turistické velkoměsto (nová cílová skupina - turisté).





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (2):



Tomáš Konrád - 25.12.2022 - 16:15


PPS Tím konkrétnější myslím třeba čeho si ve svém okolí více všímáš? Za co jsi vděčná? Jak se změnilo tvé plánování v Košiláriu a co tě vedlo k naplánování dalších 5 kolekcí? Když máš jasnější a dlouhodobější plán, jak se cítíš, na co jsi zaměřená nyní? A ták

Tomáš Konrád - 25.12.2022 - 16:08


Umění války mi přijde jako geniální titul, pokud má čtenář otevřenou mysl a dostatek představivosti, aby místo "války" dokázal dosadit vlastní byznys (nebo cokoli jiného - četl jsem, že Umění války aplikoval např. i trenér brazilské fotbalové repre na MS 2002. Vyhráli :)). Podle ATP se zdá, že tyto staletá moudra dokážeš využít i ty. Děkuju za esej, Téro, už se těším na nové kolekce! PS Zkus být příště konkrétnější s ATP, pokud to je možné, prosím.

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: