Technika Pomodoro
“Soupis činností je seznam všeho, co potřebujete udělat. Vzniká plánováním, což je klíčová fáze, kdy řešíte, jak dosáhnout svých cílů.” V tomto procesu je důležité si odhadnout kolik mi jednotlivé tasky zaberou celých pomodor. Pokud mi tasky zaberou okolo 5-7 pomodor, je nutné si je rozdělit na dílčí cíle, kdežto pokud mi zabere necelé pomodoro, je potřeba k němu další úkol přidat. První a poslední část lze užít k opakování či jedno celé pomodoro na začátku dne k plánování.
K čemu rozvrh slouží?
Z hlediska udržení efektivity práce je nejlepší na rozvrh reflektovat a upravovat jej, pozorovat taktéž, v kterých časech je člověk nejvýkonnější. Např. mně vyhovuje, co nejvíce práce udělat dopoledne, kdy jsem zároveň nejproduktivnější. Poté se najíst až v době oběda, po kterém mi na chvíli klesne výkonnost, ale poté jsem ještě 2-3 hodiny efektivně pracovat. S pozdním odpolednem/večerem již ztrácím veškerou koncentraci a efektivita práce rapidně upadá, proto si již v to do listu na večer tasky z pravidla neplánuji.
Pomodoro lze aplikovat i do týmového prostředí a to pomocí mikrotýmu, který se skládá z libovolného počtu členů, který se soustředí na jednu a tu samou činnost.Tuto metodu jsme zkoušeli např. při psaní portfolií v minulém semestru. Bohužel mi metoda příliš efektivní nepřišla. Ráda si veškeré věci plánuji, tvořím si denní rozvrhy a snažím se využít den, co nejefektivněji. Bohužel, často mi do toho padají schůzky apod., které mi znemožňují pomodoro z hlediska přesně dané časové dotace využívat. Taktéž se mi často stává, že potřebuji nějaký task dodělat a pracuji tak v kuse déle než 25 min a pauzy mezi jednotlivými sériemi by mě akorát vyrušovaly.
Hackathon = několikahodinový/několikadenní problem solving za užití techniky
Závěr
Ráda se rozvíjím v nových přístupech, takže mě kniha na time managementovou techniku pomodoro velmi obohatila, využívat ji však na denní bázi vzhledem k moji časové vytíženosti nehodlám.