Válka umění - Steven Pressfield
Odpor
Odpor nás ochromuje, brání nám v tom, čeho chceme dosáhnout, brání nám v seberealizaci, vnukuje nám vymyšlené krizové scénáře scénáře, nesmyslné výmluvy a deformuje nám život. Odpor lze cítit jako odpuzující sílu, která nám brání v činnosti. Odpor sídlí v pekle, tvorba v nebi. Palivem odporu je strach a jeho cílem je nás zničit. Je nejsilnější před cílovou čárou, kdy se nás zmocní panika. S odporem se pojí i pocit nespokojenosti, kdy nejsme spokojeni s vlastním životem, s prací, připadáme s znechucení, nedokážeme milovat a máme pocit, že naše existence nemá smysl. Lidé, kteří se v životě realizují, ostatní nekritizují, ale spíše podporují. Kritika ubližuje nám i druhým.
Profesionál
Profesionál miluje svou práci, je trpělivý a má svůj řád. Profesionál se smířil s tím, že bude bojovat se strachem navěky a neakceptuje žádné výmluvy. Profesionál pracuje s tím, co má, je připravený schytat rány výměnou za úspěch. Profesionál umí mistrovsky své řemeslo, ale nebojí se říct si o pomoc, ví, kde jsou jeho možnosti. Profesionál si nebere neúspěch osobně, protože by tím posílil odpor.
Hierarchie x Teritorium
Člověk se definuje hierarchicky a teritoriálně. Dává mu t pocit bezpeční, že někam patří. Umělec však musí jednat pouze teritoriálně a dělat práci kvůli ní samotné, ne kvůli postavení. V hierarchii se člověk dívá pod sebe a nad sebe, nejdůležitější je však dívat se do svého nitra. Teritorium má psychologický aspekt a je pro nás zdrojem síly.
"Pohrdání neúspěchem je nejpřednější ctností umělce."
Co si z knihy odnáším? Co jsem využila v praxi?
Kapitola o odporu pro mě byla přínosná, protože odpor k práci a ke škole zažívám na denním pořádku. Souvisí to s dlouhodobou frustrací, možná pocitem vyhoření, nebo i dlouhodobým tlakem, který cítím ze všech stran. Uvědomila jsem si, co můj odpor posiluje a co ho může zmenšit.