Na umění naslouchat jsem dostal doporučení od Vaška Švece, když jsme v druháku řešili složitý týmový problém. Očividně na mě poznal, že nejsem schopen otevřeně naslouchat a doporučil mi právě tuto knihu.
V dialogu se učíme aktivnímu naslouchání, kdy si své myšlenky zapisujeme, abychom dokázali naplno vnímat slova i řeč těla druhého. Umění naslouchat přináší několik dalších tipů, jak se stát lepším „naslouchačem“.
Základní tipy pro lepší naslouchání:
Vždy pro mě bylo těžké oprostit se naplno od svých názorů, představ a potřeby se neustále vyjadřovat k slovům člověka s kterým vedu dialog. Zaměřil jsem se tedy na aktivní naslouchání a kladení otevřených otázek, abych se dostal více do hlouby a mohl tak člověka opravdu pochopit. Dříve pro mě bylo velice těžké hlídat svou řeč těla a nereagovat přímo na slova druhé strany, byť jen neverbálně. Nyní už jsem schopen svou neverbální komunikaci krotit, což vede k daleko hlubšímu otevření se druhé osoby. Stále však musím pracovat na občasném přerušování osoby, když chci jeho slova doplnit s pocitem zkvalitnění konverzace a podpory toho, co říká.
Od doby, co jsem začal aplikovat tyto rady do svého života, se mi začali lidé otevírat sami od sebe výrazně více a svěřují se mi s důvěrnými věcmi. Opravdu si toho vážím, díky otevřenosti tak můžeme posilovat a prohlubovat vzájemné vztahy. Celé to stojí jen a pouze na umění, kdy chvíli mlčíte, vnímáte druhou osobu v přítomném okamžiku a se zájmem se ptáte, opravdu je to až tak jednoduché. Knihu doporučuji přečíst každému, obzvlášť jedincům, kteří mají silné vnitřní přesvědčení.