Proč jsem si knihu vybrala?
Knihu jsem si vybrala na základě doporučení kantora v tiimiakatemia, kterým je taky psána. A byla to volba dobrá. Další doporučení byla například,5 disciplína“ ale na tu jsem se vzhledem k tvoření čtecího návyku v prvním popoletí ještě necítila.
Nicméně tuto knihu bych doporučila každému ať už se v učící se organizaci pohybuje (pro uvědomění) nebo do ní přichází (pro přípravu) ale tak i nekompromisně konzervativních jedinců v rámci určité osvěty o okolním světě a toho co se děje, funguje a má velkou sílu.
ZK. Kniha popisuje, jak učící se organizace vypadá a zároveň obsahuje zajímavá praktická okénka i pro někoho kdo učící se organizaci žije.
Co jsem se v ní dozvěděla:
Dozvěděla jsem se v ní spoustu věcí, které už dávno dělám a znám, další spoustu věcí, co dělám jsem si díky ní pojmenovala a uvědomila. Pochopila jsem, jak funguje mentální model a jak je tvořen.
Co jsem například věděla je definice učící se organizace, a to že podporuje učení všech svých členů a že se na základě jejích učení postupně transformuje.
V knize je popsána spoustu nároku pro efektivní vzdělávání na konci napsané, že tyto nároky nemusí splňovat pouze jednotlivec, ale může i splňovat každý jeden zástupce v organizaci myslím si, že tohle se v naší organizaci děje.
V knize je kladen důraz na formulování vize, které jsme opravdu věnovali mnoho času. (12.5 h)
Že podle mě vedení učící se organizace vyžaduje velkou dávku optimismu, Pravidla optimismu a pozitivismu Zacházet s lidmi s respektem, kritizovat, když je to nutné, využívat všech příležitostí k pochvalám, vyvarovat se ironickým poznámkám a zesměšňování.
V čem mě kniha posunula?
Uvědomila jsem si hodně věcí díky žebříku domněnek, který jsem si POZOR – vytiskla (je to tak) abych se na něj mohla obrátit a uvědomit si kde zrovna jsem.
Zjistila jsem, jak posouvat disciplínu v učící se organizaci – Osobní dokonalost – sdílení mentálních modelů, sdílení vize, týmové učení, systémový přístup.
Nové pojmy a výrazy:
Idiosynkratická interpretace – odlišný výklad
Cyklus učení – I podle ostatních esejí jsem se utvrdila v tom, že v knize je chyba. Nachází se tam na obou stranách cyklu popisek know-how. Přestože by měl být pouze na straně "ověřování" a "zkušenosti", přičemž na straně "reflexe" a "zobecnění" by nejspíše mělo být "know-how". Možná se ale jedná pouze o metodu bílého psa, aby se nad tím člověk zamyslel a tuto chybu nalezl
Archetypy chování – kniha nabízí pohled na sedm archetypů systémového myšlení
Fyzická aktiva a znalostní aktiva – u tohoto bodu jsem si uvědomil, jak moc podceňuji znalosti nejen svoje, ale i ostatních
Krizový heroismus – tento pojem popisuje stav, kde se odměňuje člověk, který vyřešil danou krátkodobou krizi, ale ve výsledku vyřešil pouze malou část většího problému
Kniha pro mě byla velice přínosná a doporučuji přečíst všem které zajímají probíhající děje v ÚO a učící se organizace jako taková.
Úprava z 9/10 na 6/10
Po nějaké době a upozornění některých kolegů na nadhodnocení jsem se rozhodla své hodnocení změnit o 3 stupně. V prvé řadě jsem se na knihu podívala v širším kontextu vzhledem knihám ostatním a přehodnotila u více knížek. Každopádně zde bychom byli na 7.
V řadě druhé, když jsem byla v roce 2021 byla účastna na Karlovarském filmovém festivalu, setkala jsem se zde s autorkou jejíž knihu jsem měla v plánu přečíct. Nicméně když došlo na osobní kontakt s autorkou, byť jsem byla její budoucí dychtivou čtenářkou, byla tato jinak pravděpodobně mílá a inteligentní osoba natolik dotčena že jsem nerozpoznala její totožnost, že gesta s jakými projevovala svůj údiv - a opovržení vůči tomu že takto známou celebritu někdo nezná - vedly k naprosté demotivaci jakoukoliv knihu číst. Proto než se s nějakým autorem setkáte, doporučuji si nejprve jeho díla s nadšením přečíst než budete demotivování jeho chováním k vám.
A proto dávám 6/10