To nejdůležitější na první místo


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 20.04.2022

To nejdůležitější z Druckera   Peter Drucker

Po přečtení knihy Stephena Coveyho Sedm návyků nejefektivnějších lidí jsem byl velmi ohromen a nemohl jsem si nepřečíst další jeho díla. Tentokrát se mi do rukou dostala jeho kniha s názvem "To nejdůležitější na první místo".

Znovu se setkávám s myšlenkou, že aby člověk žil naplno, neměl by všechno dělat co nejrychleji. Rychlost nevyřeší všechny naše problémy. Sám jsem na podobná tvrzení nejednou narazil v jiných knihách o sebezdokonalování a dokonce jsem se tím řídil, když jsem si dělal seznamy úkolů a odškrtával si položky, jakmile jsem je dokončil. Tento způsob uvažování věnuje pozornost pouze jedné straně mince: závazkům, cílům a rutině - hodinám našeho života; často opomíjí druhou stranu - kompas našeho života: hodnoty, zásady a svědomí. Obecně řečeno, žít naplno neznamená neustále vyplňovat seznam úkolů, což autorka předkládá jako pomůcku pro náš "životní kompas" a budování taktiky tímto způsobem: identifikovat primární momenty, které mají trvalý a pozitivní vliv na naše štěstí. A pak jsem se nad tím zamyslel, je pravda, že většina lidí se soustředí na práci, aby vydělali více peněz nebo byli povýšeni, ale čas běží a ve stáří si uvědomíme, jak málo času jsme strávili s rodinou, a možná jsme ani neměli čas ji mít. Snažil jsem se tedy určit si hlavní věci, které dávají mému životu smysl, a ty jsem si stanovil jako prioritu. Označil jsem si DŮLEŽITÉ, nikoliv naléhavé věci. 

Pro zlepšení kvality života je třeba uspokojit čtyři lidské potřeby: 

Potřeba žít: jídlo, přístřeší, zdraví.

Intelektuální rozvoj

Potřeba lásky (mít lidi, kterým důvěřujete)

Potřeba zanechat odkaz (mít smysl života).

Uspokojení těchto potřeb představuje rozdíl mezi nízkou a vysokou kvalitou života. 

Naučit se předvídat. Překonat sociální úzkost znamená pochopit vlastní perspektivu a perspektivu společnosti. Předvídavost (smysl pro cíl) může pomoci v těžkých chvílích.

V průběhu života jsme neustále nuceni soutěžit, staráme se o to, kdo má lepší známky, kdo udělal lepší práci nebo kdo je chytřejší či hezčí - tento nezdravý důraz na soutěživost a nezávislost má negativní vliv. Snaha dosáhnout všeho sám a v konkurenci vytváří hranice a pocit, že se bojíme, že přijdeme pozdě. Každý spěchá za svým životem, někdo spěchá za láskou, střídá partnery jako na běžícím páse a nakonec musí čelit osamělosti. Bohužel tento obraz "spěchajícího času" má řadu negativních důsledků: zdravotní problémy, ztrátu trpělivosti při překonávání obtíží. Zaměřil jsem se však na vzájemné propojení a spolupráci, což mi pomohlo úspěšně se vyrovnat s mými problémy a posílilo mou důvěru v rozhodnutí, která dělám. Všiml jsem si tak dlouhodobých i okamžitých výhod spolupráce s lidmi a přestal jsem ostatní vnímat jako konkurenty.

 Silný tým je silný vůdce. 

Zapojení ostatních do rozhodovacího procesu je úspěchem v týmu. Být vedoucím pracovníkem znamená zaměřit se na vzájemnou důvěru a odpovědnost. Společnosti s vysokou úrovní důvěry (zaměstnavatelé důvěřují zaměstnancům) dosahují lepších výsledků. Dobrým způsobem, jak si vypěstovat vysokou úroveň důvěry, je získávat pravidelnou zpětnou vazbu. 

Dobrý smysl pro rovnováhu vám dává produktivnější pohled na život. Pokud například přemýšlím pouze o rozvrhu a povinnostech, jsem frustrován, když mě zaměstnanci začnou svými dotazy rušit při práci. Když si ale nechám čas na přestávku, abych si s nimi mohl promluvit a odpovědět na jejich otázky, podaří se mi s nimi upevnit pouto a umožnit jim lépe pracovat. Rovnováha je o sladění pracovní a společenské role. Ukázalo se, že tento proces je mnohem jednodušší, než jsem si myslel. 

Uvědomil jsem si, že v životě často věnujeme pozornost nesprávným věcem, což vede ke stresu a disharmonii. Chcete-li zlepšit kvalitu svého života, musíte si určit priority, nahradit naléhavost důležitostí a vytvořit rovnováhu mezi všemi úkoly. Když se naučíte stanovit si perspektivní a efektivní cíle, ostatní přijde samo. Koneckonců, když jsou důležité věci na prvním místě, jsem vnitřně šťastný a klidný. (když si představíte svůj ideální život ve věku 80 let, můžete určit nejdůležitější cíle, kterých chcete dosáhnout, a stanovit jejich priority).





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: