The art of Hapiness


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 22.03.2022

The Art of Happiness   His Holiness the Dalai Lama and Howard C. Cutler, M. D.

"We don't need the perfect body or even the perfect mate - right now at this very moment, we have a mind, which is all the basic equipment we need to achieve complete happiness."

 

Proč jsem si knihu vybral?

Stále přemýšlím nad tím, že když nebudu úspěšný podnikatel s úspěšnou firmou, tak nebudu šťastný. Těchto myšlenek mám již mnoho a často. Proto jsem se rozhodl pro tuto knihu.

 

Vlastní pohled:

Můžeme být bohatí a úspěšní, přitom nemusíme být šťastní. Můžeme být chudí a nežít zajímavý a okázalý život, jako jiní, ale můžeme mít vnitřní štěstí.

Toto je filosofická kniha a já si v této eseji dovolím dát svým myšlenkám volný průchod a také si zafilozofovat.

 

Když myšlenku této knihy vztáhnu přímo na sebe a na podnikání, které studuji, mohu zde popsat to, co mě trápí a co má za důsledek, že nejsem vnitřně stoprocentně šťastný.

 

Když přemýšlím o podnikání z nějakého nadhledu, tak je to vlastně takové velké monopoly.

Mě osobně nejvíce vrtá myšlenkou každý den to, že někdo dneska udělal větší kus práce než já, někdo udělal hodnotnější kus práce než je moje práce, někdo se posunul více než já. Když se porovnávám s konkurencí, tak mě to dělá nešťastným, jelikož vidím, že oni jsou napřed.

Je to vlastně takový závod a přitom soupeře nevidím. Je to závod s časem, jelikož každý z nás jednoho dne umře a také je to závod s konkurencí, zda naše podnikání v konkurenčním prostředí přežije nebo nikoliv. Tento stres je na druhou stranu velkým motivátorem a motorem naší společnosti. Kdybychom se nesnažili jako lidstvo každým dnem posunout o kousíček vpřed (samozřejmě jsou období, kdy se posouváme nazpátek), tak bychom stále seděli v jeskyních u ohně.

Já sám stále hledám vnitřní štěstí a bohužel ani po přečtení této knihy ho nenacházím. Ovšem myslím si, že vnitřní štěstí spočívá především v lásce, být milován a milovat. Následně ve zdravém těle a zdravém duchu a následně v práci, která dává smysl a baví nás. Správně by naše práce měla být naším koníčkem.

 

 

Zajímavé postřehy z knihy:

Dalai Lama říká, že je důležité přeměnit náš negativní přístup na optimistický přístup.

Všechno, co děláme, můžeme zlepšovat, a to pravidelným tréninkem. Takto můžeme zlepšovat i svou mysl, abychom byli pozitivní a ne negativní.

V knize se popisuje, že vnější okolnosti nám nemohou zaručit spokojený a šťastný život.

Tím se myslí materiální věci a majetek. Když hodnota našeho majetku naroste z 10 milionů korun na 100 milionů korun, což je nárůst o 900 %. Ovšem naše vnitřní štěstí a náš pocit spokojenosti rozhodně o 900 % nenaroste. Když se já zamýšlím, co by mě v životě udělalo šťastným, vždycky se jedná o vnější okolnosti.

 

Velice mě zaujala myšlenka ohledně utrpení. Mnoho lidí dělá to, že utrpení zvětšuje a zároveň ho dlouho „udržuje“ při životě. Například když se nám nepodaří zkoušky ve škole, když nám někdo umře z rodiny, když nám umře náš mazlíček, když nabouráme naše auto nebo když si zničíme nové boty. Měli bychom tyto nezdary a utrpení brát jako zcela přirozenou součást života a neztrácet nad nimi čas a především negativní emoce. Prostě to tak je, musíme jít dál.

 

Štěstí vychází ze stavu naší mysli. Existuje takové cvičení, během dne si poznamenávejme, jaké věci nás dělají šťastnými a jaké nás naopak dělají nešťastnými.

Soucit je také jednou z důležitých vlastností pro šťastný život. Soucit nám umožňuje být otevřený a upřímný.

Dle Dalajlámi máme vnímat nepřítele jako příležitost a máme ho ctít, protože nám dává možnost učit se porozumění a toleranci. 

Podnikatelé se shodují na tom, že po úspěšném prodeji firmy štěstí nepřijde. Přijde hledání nového smyslu života.

Člověk by měl žít s nastavením mysli, že nikdy neví, co přijde, a proto se na to těší, co se stane a co se bude moci naučit.

 

Jak jsem tuto knihu využil v praxi?

Tuto knihu jsem v praxi použil tak, že se snažím na všechny věci nahlížet pozitivně a pokud se přistihnu, že smýšlím negativně, začnu se ihned vracet do pozitivního módu. Došel jsem k názoru, že být vnitřně šťastný je velmi složité. Někomu to jde přirozeně a někomu ne. Možná by se podstata štěstí a pozitivita měly vyučovat. Každého totiž v životě něco trápí a je těžké se toho zbavit. Velice mě zaujala metoda uvědomování si toho, co nás baví a co nás štve.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: