The Wisdom of Teams - Jon R. Katzenbach, Douglas K. Smith


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 15.03.2024

The Wisdom of Teams: Creating the High-Performance Organization   Jon R. Katzenbach, Douglas K. Smith

Podle autorů efektivní leader není nezbytně ten, kdo je nejvíce na očích nebo má nejvíce autority, ale ten, kdo podporuje týmovou práci a umožňuje členům týmu projevit jejich silné stránky. Zároveň by se měl snažit podávat návrhy.

Je důležité sestavit tým z lidí s doplňujícími dovednostmi, vytvořit jasnou a sdílenou vizi, podporovat vzájemnou odpovědnost a pravidelně komunikovat a hodnotit pokrok.

 

1. Working Group

Skupina, pro kterou neexistuje zásadní potřeba nebo příležitost zvýšeného výkonu. Členové primárně interagují, aby sdíleli informace a aby činili rozhodnutí, která pomáhají každému jednotlivci plnit jejich vlastní oblast zodpovědnosti. (Nicméně i tyto týmy mohou být užitečné a dostačující).

2. Pseudo-Team

Mohla by pro ně existovat zásadní potřeba nebo příležitost zvýšeného výkonu, ale nesoustředí se na kolektivní výkon a nesnaží se jej dosáhnout. Nemají zájem o formulaci společné vize nebo cílů, i když se můžou nazývat týmem. Pseudo-teams jsou nejslabší ze všech skupin z hlediska dopadu na výkon.

3. Potential Team

Pro potencionální tým existuje potřeba zvýšeného výkonu a skutečně se snaží o zlepšení svého výkonu. Často však potřebují ještě ujasnit jejich vizi, cíle a mít více disciplíny. Nejsou kolektivně odpovědní. Potencial teams jsou v organizacích rozšířené.

4. Real Team

Jejich dovednosti se doplňují, mají společnou vizi, cíle a pracovní přístup a vzájemně za ně nesou zodpovědnost.

5. High-Performance Team

Tým, který splňuje všechny podmínky Real teamu a jejíž členové jsou navíc zavázáni osobnímu růstu a úspěchu ostatních členů. Tento závazek obvykle přesahuje tým. Když selže jeden = selžeme všichni.


 

ATP

Kniha mi poskytla zajímavé informace o různch týmech podle autorů. Myslím si, že v bývalém projektu pod školou – Taistella, jsme měly vizi silnou a díky tomu jsme měly s mojí spolupracovnící velkou motivaci na něm pracovat. Noapak v SERENE tak silnou vizi nemáme a myslím si, že se to na výkonu občas odráží. V obou projektech podporujeme vzájemnou odpovědnost a snažíme se i komunikovat a hodnotit pokrok, nicméně i na tom můžeme zapracovat. Myslím si, že se ale moc nedoplňujeme v našich dovednostech, jsme totiž každá zaměřená na podobné oblasti – marketingu a kreativity, nicméně alespoň v tomto oboru se odlišujeme v zaměření a dovednostech (copywriting, grafické práce, tvorba webových stránek, nastavení reklam, network, střih videí apod.) V týmu JBS pro nás sice bylo těžké najít společnou vizi, ale některé tipy v knize jsme se v průběhu studia snažili aplikovat (experimentování, zodpovědnost, různé výzvy v podobě BG apod., podpora otevřené komunikace atd.) Myslím si, že jsem podle definic autorů byla ve „working teams“, „pseudo teams“ nebo „potencional teams“ a k „real teams“ se někde někdy přiblížila. Kniha byla obecně zajímavá a věřím, že poznatky z ní využiji.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: