The 17 Indisputable Laws of Teamwork


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 31.05.2023

The 17 Indisputable Laws of Teamwork   John C. Maxwell

The 17 Indisputable Laws of Teamwork jsem přečetla kvůli zkoušce k předmětu Týmové dovednosti II. Autor popisuje jednotlivé zákony na konkrétních příbězích a situacích a kniha je tak velmi čtivá. Současně je na konci každé kapitoly set otázek, díky kterým jsem mohla lépe zhodnotit svoji úroveň chápání a naplňování jednotlivých zákonů.


Stručný popis jednotlivých zákonů:


1.     ZÁKON VÝZNAMNOSTI: Každý člen týmu přináší přidanou hodnotu a je důležitý pro úspěch týmu.

2.     ZÁKON ŠIRŠÍHO POHLEDU: Tým musí rozšířit svůj pohled na věci a vidět širší kontext svého úsilí.

3.     ZÁKON VÝKLENKU: V obtížných situacích musí tým spolupracovat, podporovat se a překonávat překážky.

4.     ZÁKON MOUNT EVERESTU: Úspěch týmu vyžaduje vzájemnou závislost a spolupráci mezi členy.

5.     ŘETĚZOVÝ ZÁKON: Tým je tak silný jako jeho nejslabší článek, proto je důležité posílit všechny členy.

6.     ZÁKON KATALYZÁTORŮ: „Katalyzátory“ jsou lidé, kteří přinášejí energii, nadšení a posouvají tým dopředu.

7.     ZÁKON KOMPASU: Tým musí mít společné hodnoty, vizi a směr, kterým se řídí.

8.     ZÁKON O ŠPATNÉM JABLKU: Negativní členové týmu mohou mít destruktivní vliv na ostatní, je důležité s nimi efektivně zacházet.

9.     ZÁKON SPOLEHLIVOSTI: Spolehlivost a důvěra mezi členy týmu jsou základem úspěšné spolupráce.

10.   ZÁKON STANOVENÍ CENY: Tým musí stanovit cíle a být připraven zaplatit cenu, kterou vyžaduje jejich dosažení.

11.   ZÁKON SCOREBOARDU: Tým potřebuje jasné měřítko úspěchu, které je všem známo a na kterém se dá pracovat.

12.   ZÁKON O SOUDECH A SOUDCÍCH: Tým musí být sám sobě kritickým, nezávislým hodnotitelem svého výkonu.

13.   ZÁKON IDENTITY: Tým musí mít jasnou identitu a vědět, kým je a co reprezentuje.

14.   ZÁKON KOMUNIKACE: Efektivní komunikace je zásadní pro úspěšnou spolupráci a porozumění.

15.   ZÁKON HRANY: V různých situacích mohou členové týmu přinést různé dovednosti a přístupy, které je důležité vzájemně respektovat a integrovat, aby tým mohl využít plný potenciál svých jednotlivých členů a dosáhnout synergických výsledků.

16.   ZÁKON O VYSOKÉ MORÁLCE: Vysoká morálka a etické chování jsou klíčové pro budování důvěry a dobrých vztahů v týmu.

17.   ZÁKON O VYPLÁCENÍ DIVIDEND: Úspěšný tým sbírá odměny za své úsilí a dosažené výsledky, ať už ve formě ocenění, uznání nebo dalších přínosů.

 

Sebehodnocení na základě 17 zákonů:


Již minulý semestr jsem své chování v týmu zhodnotila sebereflexí na základě 17 zákonů týmové práce. Tento semestr jsem se z jednotlivých zákonů otestovala znovu a v reflexi níže jsem se zaměřila na ty zákony, ve kterých vnímám své největší slabiny.Oproti minulému semestru jsem se dokázala posunout ve čtyřech zákonech, ve třech zákonech jsem stále průměrná a v jednom ze zákonů jsem se zhoršila (viz. tabulka).




3.  Zákon výklenku:

Pro správnou funkci a dynamiku týmu je zásadní, aby každý jednotlivec byl na tom správném místě právě pro něj. Důsledky špatného rozložení týmu skvěle popisuje kniha The 17 Indisputable Laws of Teamwork:


The Wrong Person in the Wrong Place = Regression 

The Wrong Person in the Right Place = Frustration 

The Right Person in the Wrong Place = Confusion

 The Right Person in the Right Place = Progression

The Right People in the Right Places = Multiplication 


Během toho, co jsme se pokoušeli budovat tým, jsem tento fakt opomíjela. Osobně jsem téměř až do přečtení knihy měla pocit, že pokud budu „všude“, budu stále v obraze. Pokouším se nyní více řídit intuicí, jednat lidsky, a ne jako stroj, který se soustředí pouze na výkon. Snažím se myslet na to, že při hledání svého místa v týmu je dobré zaměřit se na své zkušenosti, dovednosti, temperament, přístup, nadšení, schopnosti jednat s lidmi, disciplínu, emoční sílu a potenciál. 


AKČNÍ KROKY:

Abych se z průměru posunula v tomto zákoně dál, budu se soustředit na uvědomování si vlastního potenciálu i potenciálu druhých. Zaměřím se na vyhledávání příležitostí, které mě mohou rozvíjet, ve kterých uplatním svůj talent a své dovednosti. Naopak se pokusím oprostit od nutkání být všude, vše znát a mít vše hned hotové a nejlepší. Uvědomím si, jak důležité je znát svoji roli v týmu i role členů kolem sebe. V neposlední řadě se zamyslím nad tím, jaké jsou mé kariérní cíle, co mi tým přináší a co naopak já přináším týmu.



8. Zákon o špatném jablku:

Zákon o špatném jablku se zabývá problematikou negativních členů týmu. Tito jedinci mohou mít destruktivní vliv na ostatní členy a celkovou atmosféru týmu. Špatné jablko chápu jako metaforou pro jedince, který šíří negativitu, nedůvěru, konflikty nebo dostatečně nespolupracuje.


Hlavní problém vnímám v tom, že přítomnost špatného jablka může oslabit vztahy, snížit produktivitu a způsobit narušení týmové dynamiky. Negativní členové mohou ovlivnit morálku týmu, způsobovat konflikty a snižovat důvěru ostatních. Tým se tak může ocitnout v začarovaném kruhu negativního chování a narušené komunikace. 


V prvním semestru jsem se v tomto zákoně považovala za silnou. To až do té doby, než tuto situaci náš tým zažil zhruba před měsícem se dvěma členkami týmu. Za své selhání považuji to, že jsem nevnímala negativní dopad, který členky měly na aktivní jedince. Důležitou součástí tohoto zákona je totiž schopnost týmu efektivně se vypořádat se špatným jablkem. Je třeba identifikovat problémového člena a aktivně s ním komunikovat. Někdy může být nutné přijmout opatření, jako je konfrontace, poskytnutí zpětné vazby nebo dokonce odstranění jedince z týmu, pokud se jedná o nezbytné řešení. S holkami se několik členů týmu snažilo komunikovat, motivovat je k práci a ke změně mentálních modelů. Nicméně po dlouhé době, kdy nedošlo k žádné změně, jsme se s týmem tedy rozhodli dvě členky vyloučit. 


AKČNÍ KROKY:

Abych do budoucna předešla přehlédnutí negativního vlivu člena na zbytek týmu, budu muset být více otevřená a komunikovat o vznikajících problémech. Musím vnímat i své vlastní chování a přístup a jejich dopad na ostatní členy. Budu pokračovat ve vytváření pozitivní atmosféry, nicméně nebudu maskovat nepříjemné situace a předstírat, že se mě netýkají. Uvědomím si, jak i sám jednotlivec může výrazně ovlivnit tým a že je sice nepříjemné projít vyloučením člena, nicméně pro budoucí fungování týmu je takové rozhodnutí mnohokrát klíčové.


11. Zákon scoreboardu:

Tímto zákonem se upozorňuje na význam jasně definovaných cílů a jejich pravidelného monitorování. Týmy by měly společně stanovit měřitelné cíle a následně pravidelně sledovat svůj pokrok. Sledování výsledků a poskytování zpětné vazby umožňuje týmu reagovat na příležitosti a výzvy a přizpůsobit svůj plán činnosti.


S tímto zákonem jsme v průběhu semestru spolu s týmem bojovali. Nastavování cílů nám příliš nešlo a měli jsme často problém s jejich naplněním. Jako ložisko problému nyní zpětně vnímám právě nedostatečné monitorování našeho pokroku směrem k cílům. 


Scoreboard znázorňuje průběžné sledování progresu. Upozorňuje, jak důležité je přizpůsobovat své chování vzhledem ke „skóre“- kdy je třeba změnit přístup/taktiku, zabrat, zvolnit atd. 


Sama se pokusím spolu s týmem o lepší nastavování cílů a jejich průběžnou evaluaci. Ke konci semestru se nám podařilo natavit pár SMART cílů, které nás skutečně dokázali spojit a namotivovat. Nicméně v této oblasti vnímám stále velké mezery.


AKČNÍ KROKY:

Zaměřím se na pravidelné monitorování a vyhodnocování. Budu sledovat svůj pokrok a průběžně vyhodnocovat dosažené výsledky ve srovnání s definovanými cíli. Začnu dbát na podporování týmové kultury a měření zpětné vazby – vytvářet atmosféru, ve které je měření a zpětná vazba ceněna a povzbuzována. Budu podporovat ostatní členy týmu ve sledování pokroku a dosahování stanovených cílů.


12. Zákon o soudech a soudcích:

Zákon o soudech a soudcích se zabývá důležitostí spravedlivého hodnocení a rozhodování v rámci týmové spolupráce. Tento zákon upozorňuje na problém, kterým je nedostatek objektivity, nespravedlivé hodnocení a předsudky vůči členům týmu.


Problémem může být, když někteří členové týmu dostávají nespravedlivé hodnocení, ať už na základě osobních preferencí, předsudků nebo neobjektivního posuzování. To může vést k frustraci, narušení důvěry a snížení motivace týmu.


Osobně se nechám snadno ovlivnit svými předsudky, proto se musím opravdu zaměřit, aby mé hodnocení a rozhodování bylo založeno na objektivních kritériích a faktech. Snažím se od své tendence soudit lidi „podle obalu“ oprostit, udělovat tak hodnocení a ZV založenou na tvrdých faktech a odvedené práci, nikoliv dle mého pocitu z jedince.


Zpětné vazbě se ale stále často vyhýbám, mám problém ji přesně zaměřit na výkony, silné stránky a oblasti ve kterých má jednotlivec prostor ke zlepšení. To doprovází obavy z nepřijetí zpětné vazby, proto častokrát věci zaobaluji a nepodávám přesně tak, jak je cítím.


AKČNÍ KROKY:

V současné době s týmem pracujeme na podporování otevřené komunikace. Vytváříme prostředí, ve kterém členové týmu mohou svobodně vyjádřit své názory a obavy. Tvoříme si tak postupně půdu, ke sdílení radikálně otevřené zpětné vazby. Snažím se vystupovat ze své komfortní zóny a bojovat proti diskomfortu při hodnocení svých týmových kolegů. Sama oceňuji, když jsou ke mně oni otevření a sdílejí se mnou jejich pohled na mé fungování v týmu a mnou odvedenou práci.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: