The 17 Indisputable Laws of Teamwork


3 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 29.04.2022

The 17 Indisputable Laws of Teamwork   JOHN C. MAXWELL

Úvod 


O této knize jsem se dozvěděl až díky požadavkou koučky Jany do předmětu Týmové dovednosti 2. Už podle názvu mě kniha zaujala, a tak jsem si ještě před začátkem četby pustil soubor videí přímo od autora  Johna Maxwella. 



Musím říct, že to rozhodně nebyla chyba, jeho nadšení a velmi přímé popisování všech zmíněných pravidel mi naprosto zapadalo do konceptu práce v týmu. Už při samotném poslechu jsem si souhlasně přikyvoval nad autorovými slovy.



The 17 Indisputable Laws of Teamwork


1 The Law of significance 


„One Is Too Small a Number to Achieve Greatness.“


Je nezpochybnitelný fakt, že každý veleúspěšný člověk za sebou má tým lidí, kteří mu na cestě za jeho úspěchy pomáhali, tvořili zázemí nebo ho jakkoliv jinak podporovali. Toto tvrzení můžeme říct například o profesionálním fotbalistovi Cristianu Ronaldovi, jeho rodině, týmu největších oborníků na zvyšování a udržování perfektní fyzické kondice nebo spoluhráčům. Stejný princip však můžeme aplikovat i na majitele jedné z největších technologických společností světa Billu Gatesovi.


K tomuto tématu se mi naprosto skvěle hodí citát, který jsem objevil na originálních stránkách Tiimiakatemie Global ,,If you want to go fast, go alone, if you want to go far go together. (“ Chceš-li jít rýchle, jdi sám, chceš-li dojít daleko jdi společně.“)

 

Práce v týmu vyžaduje mnohem více trpělivosti, komunikace a naslouchání, z počátku je opravdu složité si zvyknout, ale poté se nám ukážou všechny výhody týmu. Celou tuto situaci pozoruji u nás v týmu, jsem si velmi dobře vědom, že každý z členů  je v něčem lepší než já a zase naopak. Právě díky této skutečnosti máme obrovskou možnost doplňovat se a učit jeden od druhého. Mým hlavním úkolem je, maximálně podporovat týmovou práci a nadále zdůrazňovat její největší výhody. Věřím, že po několika týmových úspěších raketově naroste motivace každého člena týmu aktivně přispívat a sdílet s ostatními členy týmu.



2 The Law of The Big Picture 


„The Goal Is More Important Than the Role.“ 


Abraham Lincol once remarked, „Nearly all men can stand adversity , but if you want to test man‘s character, give him power“


Hlavní myšlenkou tohoto zákonu je vždy zachovat objektivitu a otevřenou mysl. Účelem každého leadra je dovést svůj tým k stanovenému cíli, i přesto, že v určité fázi přenechá vedení kompetentnějšímu členovi týmu. A právě zde vidím největší sílu správného leadra, dokáže se obklopit lidmi, kteří jsou v určitých oblastech lepší než on, současně jim však dává prostor se realizovat a ukázat to nejlepší, i když to nemusí přímo konsolidovat s jeho názorem. Dobrý leader dokáže tuto sitaci rozpoznat a přenechá tak pomyslné vedení, protože cíl je vždy důležitější než role. I ten nejlepší leader nemá vždy pravdu, jeho síla však spočívá v schopnostech naslouchat, učit se a dokázat v určité fázi přenechat  vedení, členovi týmu, který je v dané oblasti nejlepší. Jednou z nejčastějších chyb, které omezují rozvoj a celkový posun týmu je neustálá potřeba leadra rozhodovat mít ve všem pravdu. Tento přístup však nezáleží pouze na leadrovi, tým je schopen posunout se na další úroveň teprve potom, co všichni potlačí své ego a budou schopni pracovat primárně za účelem dosažení společného cíle.  Nikdy proto nezapomínejme, jaký je náš cíl a jaká je naše role v jeho dosažení. Při tvorbě týmu jsou jeho členové naprosto zásadní, můžete mít vizi, perfektní leadership, dobré zdroje a skvělý plán, ale bez týmu složeného z kvalitních lidí přijde vše výše zmíněné nazmar. Pamatujte si: „You can lose with good players, but you cannot win with the ones.“


S čistým svědomím mohu říct, že veškeré kroky, které jsem do této doby byly za účelem maximálního prospěchu v rozvoji týmu společnosti JBS - cooperative. Velmi důležité v mé pozici je, abych si stále zachoval svou objektivitu a nepřestal vidět “The Big Picture“.


3 The Law of The Nitche


„All The Players Have a Place Where They Add the Most Value.“


„Nejcennější jste tam, kde má vaše práce největší hodnotu.“ 


Každý člen vyváženého týmu by měl být svým způsobem jedinečný, existuje pro něj rovněž jeho unikátní místo v týmu. Každý totiž vyniká  odlišných dovednostech a má jiné vlohy než ostatní. Někdo je analytického typu, miluje tabulky a technické vychytávky, jiný zase tabulky nenávidí, ale je skvělý prodejce, přesně s touto rozdílností bychom měli umět pracovat (je to především úloha leadrů). Pro znázornění přikládám jednoduchý popis:


Tento zákon se dá skvěle vysvětit na sportovním týmu, každý například fotbalový tým má brankáře, obránce, záložníky a útočníky. Každý jedinec hraje na konkrétním postu a je v něm z celého týmu nejlepší, kdyby však například útočník působil na postu brankáře nebo obránce, určitě by nepodal tak dobrý výkon a celá hra by se týmu bortila pod rukama. V našem týmu JBS - cooperative jsme zhruba před dvěma měsíci zavedli naprosto novou organizační strukturu, kde každý člen má svou pozici a nese za ni plnou zodpovědnost. Již nyní mohu říct, že můžeme pozorovat značný posun kupředu a mnohem větší zapojení jednotlivých členu do práce pro týmovou společnost. Na druhou stranu procházíme stále vývojem a učíme se, proto jednotlivý členové již teď mění své pozice a hledají tu, která jim vyhovuje nejvíce. Na závěr bych rád dodal, že opravdu velmi důležité nechat každému členovi možnost vyjádřit se i k fungování jiného oddělení a klidně se i aktivně zapojit do řešení daného problému nebo vymýšlení inovace. Jsem přesvědčen, že zavedení nové organizační / řídící struktury byl krok kupředu. Mým úkolem nyní je pomoct lidem v týmu najít si tu nejlepší roli, případně jim umožnit posun na jinou pozici, aby se rozvijeli, co možná nejvíce. Zároveň se chci naučit delegovat typem “Správce“, jak bylo vysvětleno v knize 7 návyků skutečně efektivních lidí.


4 The Law of Mt Everest


„As the Challenge Escalates, the Need for Teamwork Elevates.“


Tento zákon je o složení a růstu týmu, který dosáhne něčeho velkého. Pokud chcete vylézt pouze kopwc nebo malou horu zvládnete to sami. Pokud ale chcete zdolat Mt Everest, potřebujete tým! Složení týmu není pouze o tom sebrat skupnku lidí a pracovat s nimi, je to o pečlivém výběru každého člena. 


V tomto zákoně si položíme 3 základní otázky:


Jaký je tvůj sen? 

Už odpověď na tuto otázku Vám může ukázat, čeho všeho jste schopni dosáhnout. I cílů, které se mohou zdát nedosažitelné, lze dostáhnout.


Díky této otázce se rozhodně zamyslím konkrétněji nad svým životním snem a nastavím si menší kroky, které k němu vedou.


Kdo je součástí mého týmu?  

Prostřednictvím této otázky si uvědomíte současný stav, ve kterém se právě nacházíte. Váš potenciál je totiž pouze tak dobrý, jako je dobrý váš tým. Z tohoto důvodu je velmi důležité přemýšlet, kdo vás ve vaší cestě bude doprovázet. 


Tato otázka se nás v Tiimiakatemii týká pouze z části, protože nejsme schopni vyloženě přijmout nového člena do našeho velkého týmu, nicméně, co se projektových týmů týče, je velmi důležité správně si členy volit, protože jak už bylo „Náš potenciál je pouze tak dobrý, jako je dobrý náš tým.“


Jak by můj tým měl vypadat? 

Váš tým musí být minimálně tak dobrý, jako je váš sen / cíl, vždy je lepší mít skvělý tým s menším snem / cílem, než slabý tým s příliš velkým snem / cílem. Častou chybou je přílišná koncentrace na cíl a velmi malá koncentrace na tým, se kterým snu / cíle chcete dosáhnout.


Především toto poslední tvrzení mohu přenést i na náš tým. Spousta z nás má velké sny a chce vydělat slušné peníze, ale pouze málo z nás si uvědomuje, že tým je to nejcennější, co máme a možnost, kterou nám Tiimiakatemia nabízí, je hřích nevyužít. Mým hlavním cílem je nyní ukázat našemu týmu, jak obrovské příležitosti zde máme. Současně se budu snažit, abychom už zde tvořili takový tým, který nám umožní splnit si alespoň část snů, které každý z nás v životě má.



5 The Law of The Chain


„The Strength of the Team Is Impacted by Its Weakest Link“ 


Tento zákon je pro lidi úplně netěžšší akceptovat. Hledáte lidi, sestavíte tým, začnete fungovat a nyní je čas odhalit nejslabší článek. Pro většinu lidí, včetně mě, je tento krok jeden z těch vůbec nejtěžších, ale nesmíme zapomenout, že vždy míříme za určitým cílem a ten nejslabší článek v týmu nás na této cestě neustále brzdí.


Uvědomme tyto 3 základní skutečnosti.


1. Ne každý s vámi bude chtít jít. 

2. Ne každý by s vámi měl jít

3. Ne každý s vámi jít může.


Ten nejslabší článek ne vždy znamená být ten nejméně výkonný.

Existuje několik typických ukazatelů, pomocí který dokážeme nejslabší články identifikovat.


1. Nestíhají tempo týmu. 

2. Nejsou schopni růst.

3. Nejsou schopni vidět The Big Picture. 

4. Nejsou schopni plnit “očekávání“, které je po nich požadováno.

5. Nechtějí pracovat na svých slabinách.

6. Nechtějí pracovat s ostatními členy týmu.  


Na obrázku níže můžeme přesně vidět důsledky to, když špatný / slabý článek zůstává členem týmu. Níže uvedené skutečnosti mohu potvrdit z vlastní praxe v našem týmu.


Jako ve většině týmů, tak i v tom našem je toto téma velmi nepříjemné, ale navzdory tomu už jsme se bohužel s odchodem jednoho člena museli. Jsem přesvědčen, že pokud je tým schopen takového člověka identifikovat a vyloučit ukazuje to na možný jeho potenciál a sílu. Abych plnil svou roli leadera správně, musím se více přiblížit lidem v našem týmu, musím je podporovat v osobním rozvoji a zároveň brzy plánuji nastavit společné KPI, abychom dokázali lépe měřit naši výkonnost.


6 The Law of The Catalyst


„Winning Teams Have Players Who Make Things Happen“


Každý úspěšný tým potřebuje hráče, který posouvá věci kupředu. Jako příklad uvádí autor M. Jordana, M. Jordan měl kromě svých výjimečných atletických a technických předpokladu jednu výhodu, kterou je obdarován jen málokterý hráč. Byl katalyzátor, to jemu se vždy nahrál míč, když ostatní nevěděli, co s ním, on střílel nejdůležitější body a už jen v jeho přítomnosti jste se cítili jako vítězové. ¨



Tyto vlastnosti můžeme poznávat i uvnitř našich týmů zaměřených na podnikání. V každém týmu je minimálně jeden člověk, který splňuje alespoň část vlastností typických pro katalyzátora.


9 typických vlastností ideálního katalyzátora týmu:

1. Intuice

2. Komunikace

3. Vášeň

4. Talent

5. Kreativa 

6. Iniciativa 

7. Zodpovědnost

8, Šlechetnost / Štědrost 

9. Vlivnost  


Pokud ve svém týmu máte člena, který splňuje všech 9 bodů, važte si ho, on je totiž tím, kdo vás posouvá dál. Dejte si ale velký pozor, abyste nenechali všechno jen na něm a nepřehltili ho. Do budoucna bych se chtěl dostat na takovou úroveň, kdybych sám sebe mohl označit za jednoho z katalyzátorů našeho týmu.


7 The Law of The Compass


„Vision Gives Team Members Direction and Confidence“


Vize je obrázek budoucnosti, která tvoří naši vášeň a zápal, které nás ženou za dosažením našeho cíle. Účelem leadera je ukázat vizi týmu členům týmu, účelem ostatních členů je vizi uchopit a maximálně využít k dosažení týmového cíle.

Vize týmu musí odrážet vizi a charakter leadra teamu, ale zároveň musí být v souladu s hodnotami ostatních členů týmu. 


Jak použiji tento zákon v naší praxi? 

Při jeho čtení jsem si uvědomil, že naše společná vize “vzdělat se“ je spíš vizí každého z nás a především Tiimiakatemie, než vizí našeho týmu. Jsem přesvědčen, že tato vize není dostatečně motivující k tomu, abychom i přes veškeré menší neúspěchy pokračovali v naší cestě v týmu JBS- cooperative. Motivuje nás dále se vzdělávat, ale na naší cestě potřebujeme,dle mého názoru, konkrétnější vizi, která v nás probudí větší vášeň pro práci v našem týmu. V nejbližších dnech proto začnu usilovně pracovat na návrhu konkrétnější vize pro náš tým!


8 The Law of The Bad Apple


„Rotten Attitudes Ruins a Team“


Talent není všechno, bez správného přístupu a tvrdé dřiny nikdy nedosáhnete velkého úspěchu. Nikdy nedovolte, abyste mezi sebou v týmu soupeřili a rozdělili jste se tak na 2 poloviny, dva týmy uvnitř jednoho většího. V tomto případě už vás totiž nezajímá výsledek celého týmu, ale zajímá vás pouze to, zda jste lepší než ten druhý menší tým.

„Je zde jen jedna mocnější věc než dobrý přístup, je to špatný přístup.“


Obsah obrázku text

Popis byl vytvořen automaticky



Obsah obrázku stůl

Popis byl vytvořen automaticky


Z vlastní zkušenosti mohu říct, že takovou situaci znám z našeho fotbalového týmu a opravdu to způsobuje pouze rivalitu a nenávist vůči členům druhé části týmu. Hlavním člověkem, který tuto skutečnost ovlivňuje je leader (v našem fotbalovém týmu to jsou trenér a kapitán). V týmu JBS tato situace málem také nastala, když si jeden ze členů vybudoval averzi vůči mé osobě a tento nepřímý konflikt se velmi negativně projevoval na naší práci v týmu. Dotyčný člen byl totiž vyloženě vyhrazený mým názorům a kategoricky je odmítal bez návrhu lepšího řešení.  V první řadě jsme si tedy sedli a snažili se danou situaci vyřešit, ale bohužel jsme nenašli společnou řeč. Dalším takovým problémům se budu snažit maximálně předcházet a pokusím se je identifikovat ještě předtím, než nastanou. Já osobně se snažím jít v našem týmu příkladným přístupem k práci v týmu. I když mám ještě spoustu mezer, věřím ale, že tímto přístupem jich dokáži vyplnit, co nejvíce.


9 The Law of Countability


„Teammates Must Be Able to Count on Each Other When It Counts“


Spoluhráči se na sebe musí dokázat spolehnout. Spolehlivost je dalším z klíčových faktorů spolupráce v týmu. Pokud se na svého kolegu nemůžu spolehnout (nemohu s ním počítat), není mi téměř nic platné, že je to expert ve svém oboru. The Law of Countability nebo také zákon vzájemné zodpovědnosti se skádá hned z několika klíčových vlastností.


1. Charakter

2. Kompetence

3. Závazek

4. Konzistence

5. Soudržnost



Troufnu si říct, že jsem vzájemně odpovědný, pokud komukoliv z týmu něco slíbím, cítím povinnost opravdu danou činnost zařídit, vykonat. Sám se považuji za zodpovědného člověka a totéž požaduji po ostatních. Je totiž ohromně důležité pracovat s lidmi, na které se mohu vždy spolehnout. Na základě tohoto zákonu se pokusím moct vybudovat vzájemnou odpovědnost mezi všemi členy týmu JBS - cooperative.


10 The Law of The Price Tag


„If everyone doesn't pay the price to win, then everyone will pay the price by losing.“


Remember the words of Ray Kroc: „As long as you're green, you're growing. As soon as you're ripe, you start to rot." 


4 pravidla tohoto zákona: 


1.     Každý člen týmu musí zaplatit cenu.

-        Abychom se posunuli musí cenu zaplatit každý člen týmu 


2.     Tato cena musí být placena neustále

-       Nemůžeme si myslet, že pokud jednou něco obětuji od té doby půjde vše samo.


3.     Cena stále stoupá, pokud se tým chce zlepšovat, změnit nebo dál vyhrávat.

-       V průběhu růstu týmu si posun žádá stále vyšší ceny.


4.     Hodnota ceny nikdy neklesá. 

-       Každé další úrovně je těžší dosáhnou, proto i za cestu k jejímu dosažení zaplatíme vyšší cenu.

„When it comes to the Law of the Price Tag, I believe there are really only two kinds of teams who violate it: those who don't realize the price of success, and those who know the price but are not willing to pay it. No one can force a team member to have the will to succeed.“ 

S posledním citátem naprosto souhlasím a stejně tak i v našem týmu vnímám postoj členů, kteří zkrátka nechtějí obětovat tak velkou cenu za úspěch, ktrého bychom v tomto případě mohli dosáhnout. Možná nevidí ten potenciál, který bychom mohli jako tým s jejich pomocí naplnit.

Já jsem ochoten tuto cenu zaplatit, jsem si vědom, že pokud chceme doáhnout výsledků a získat zakázku na jeden Birthgiving třeba za 500 000,- Kč, musíme být ochotni investovat čas do individuálního vzdělávání, získávat zkušenosti, naučit se prodeji naší služby a další. V momentě, kdy se mi podaří ostatní členy týmu přesvědčit o hodnotě ceny, kterou musí v první řadě obětovat, dokážeme vydělat takové peníze, jako nikdo v TAP před námi nevydělal.

Už nyní se snažím ještě s pár dalšími členy přesvědčit zbytek týmu o tomto potenciálu. Do budoucna v tom určitě budu pokračovat a zároveň budu studovat již výše zmíněné dovednosti, které jsou k dosažení úspěchu potřeba.



11 The Law of The Scoreboard


„The Team Can Make Adjustments When It Knows Where It Stands“


1.     Výsledková tabule je nezbytná k porozumění

Pokud přijdete na jakékoli fotbalové utkání uprostřed jeho dění, na výsledkové tabuli bude vždy svítit aktuální skóre, díky kterému si dokážete ihned udělat obrázek o dosavadní hře. První obrázek si děláme na základě současných výsledků týmu.


2.     Výsledková tabule je nezbytná k hodnocení 

Bez možnosti sledovat své aktuální skóre ztrácíme možnost hodnocení a zpětné vazby na naší práci.


3.     Výsledková tabule je nezbytná k rozhodování 

Bez řádného přehledu výsledků je nemožné se správně rozhodovat. Chyběly by nám totiž dostatečné informace, dle kterých se lze rozhodnout.


4.     Výsledková tabule je nezbytná k upravování 

Čím vyšší je úroveň týmu tím menší úpravy rozhodují o tom, zda dosáhnete nejlepších výkonů.


5.     Výsledková tabule je nezbytná k vyhrávání 

Bez zobrazení výsledků nikdy nemohu poznat, zda už jsem dosáhl svého cíle a vyhrál.


Myslím si, že jsem s našimi výsledky snažili pracovat, ale nikdy jsme si je přehledně nenapsali na tabuli a neviděli je před sebou. Na konci semestru bych přesně toto chtěl udělat. Uděláme si v týmu naši výsledkovou tabuli za 1. ročník v Tiimiakatemii.


12 The Law of The Bench


„Great Teams Have Great Depth“


„Špičkové týmy mají širokou základnu“


Každý tým se skládá ze 2 skupin lidí. Těch kteří přímo ovlivňují kurz, kterým se tým / organizace bude udávat. 2. skupina je přináší týmu / organizaci nepřímo jejich přidanou hodnotu a podporují 1. skupinu, která udává kurz. Obě tyto skupiny jsou důležité.

„Starters are frontline people who directly add value to the organization or who directly influence its course.“

„The Bench is made up of the people who add value to the organization indirectly or who support the starters who do.“ 

6 důležitých faktů o “hráčích na střídačce“

1.     Dnešní hráči na střídačce mohou být zítra hvězdy


2.     Úspěch podporujících hráčů může znásobit úspěch hvězdných hráčů


3.     Je zde více hráčů na lavičce než hvězd 


4.     Dobře umístěný hráč z lavičky může bude občas užitečnější než hvězdy týmu


5.     Silná lavička dává leadrovi možnost volby


6.     Lavička je obvykle povolána v krizových situacích 

V našem týmu nedokážu přesně říci v jaké skupině jsou a zda svou funkci plní správně. Pokusím se nyní zjistit, do jaké skupiny kdo patří a pomůžu mu probudit jeho potenciál.

13 The Law of Identity

„Shared Values Define the Team“

1. Glue: When difficult times come—and they do for every team—values are what hold people together. 

2. A Foundation: All teams need stability to perform well and to grow. Values provide a stable foundation that makes those things possible. This is true for just about any kind of relationship to grow. 

3. A Ruler: Values also help set the standard for a team's performance. In the corporate world, those values are often expressed in a mission statement or set of guidelines for doing business. But sometimes a company's stated values and its real values don't match up. 

4. A Compass: „Once you give up your ethics, the rest is a piece of cake." To a person with no values, anything goes. 

5. A Magnet: A team's values attract people with like values to the team. „Who you are is who you attract." This law is as true for teams as it is for leaders. People attract like-minded people. 

6. An Identity: Values define the team and give it a unique identity—to team members, potential recruits, clients, and the public. What you believe identifies who you are. 

Identita společnosti i týmu je definována společnými hodnotami. Tento zákon se mi opět pojí s hodnotou vize a společného Team contractu. Tyto dva prvky by měly zobrazovat identitu týmu i společnosti JBS - cooperative, proto budu dohlížet na vznik našeho Team contractu a přijdu s návrhem další, konkrétnější vize.

14 The Law of Communication

 „Interaction Fuels Action“ 

Pouze s dobrou komunikací může být tým úspěšný. Nezáleží na tom, jaký tým to je, ať už je to rodina, obchodní společnost, ministerstvo nebo sportovní klub, bez dobré komunikace nikdy nedosáhnete úspěchu. Abychom dosáhli těch největších úspěchů je naprosto klíčové jeden druhému naslouchat a sdělovat své připomínky.

Komunikaci v týmu rozdělujeme na 4 základní druhy.

1. From Leader to Teammates


The author of On Leadership, John W. Gardner, observed,

„If I had to name a single all-purpose instrument of leadership, it would be communication." If you are familiar with any of my books on leadership, then you know that I believe everything rises and falls on leadership. What I haven't mentioned before is that leadership rises and falls on communication. If you cannot communicate, you will not lead others effectively. 

S tímto tvrzením naprosto souhlasím a čím dál vice si uvědomuji, jak náročné je s lidmi komunikovat. Leadership je zkrátka z největší části komunikace, pokud komunikaci nezvládáte, věci nefungují, vzniká zmatek, ztrácíte důvěryhodnost a autoritu. Toto jako dobrý leader nesmíte dopustit. Zapracujte na svých komunikačních dovednostech a vyhněte se přesně těmto problémům. Mě v tomto směru čeká ještě spousta práce. Už čtením této knihy si ale uvědomuji nespočet chyb, kterých jsem se dopustil, v budoucnu se jim proto vyvaruji.

Jak byste měli komunikovat, abyste byli dobrý leader ? 

Be Consistent

Nothing frustrates team members more than leaders who can't make up their minds. One of the things that won the team to Gordon Bethune was the consistency of his communication. His employees always knew they could depend on him and what he said. 

Be Clear.

Your team cannot execute if they don't know what you want. Don't try to dazzle anyone with your intelligence; impress them with your simple straightforwardness. 

Be Courteous.

Everyone deserves to be shown respect, no matter what their position or what kind of history you might have with them. If you are courteous to your people, you set a tone for the entire organization. 


2. From Teammates to Leader

Good team leaders never want yes-men or yes-women. They want direct and honest communication from their people. Even autocratic movie mogul Sam Goldwyn quipped, "I want my people to speak up and be honest, even if it costs them their jobs." 

Ze své zkušenosti mohu tuto skutečnost jen a pouze potvrdit. Není nic horšího než neslyšet názor přímo a poté se postupně dozvídat, že lidé říkají, jak na nic to je. Pokud by své připomínky zmínili ihned, mohli bychom nápad poupravit, případně dojít k úplně novému řešení. V prvním případě vede nedostatečná komunikace k nedorozumění a sporům v týmu.

3. Among Teammates


Charlie Brower remarked, "Few people are successful unless a lot of other people want them to be. “For a team to experience success, then all its team members must communicate for the common good. That means exhibiting the following qualities: 

Being Supportive (Být podporující)

Zaměřte se více na to, co můžete vy udělat pro své spoluhráče než oni pro vás. „When communication is focused on giving rather than getting, it takes the team to a whole new level.“

Staying Current (Být aktuální)

Buďte aktuální neobracejte se do minulosti a neotvírejte staré rány, Co bylo, bylo, poučme se z chyb, ale nevytahujme je stále dokola a nepředhazujme je ostatním.

Being Vulnerable (Být zranitelný)

Nebojte se ukázat I svou zranitelnost, pro dobrou komunikaci v týmu a celkovou důvěru je potřeba sundat tu masku, kterou se chcete prezentovat jako nezranitelní.

4. Between the Team and the Public

Team members always need to be receptive, responsive, and realistic. If they receive communication from others gracefully, always respond in a timely fashion, and are realistic about setting and receiving expectations, they will do well. Outsiders will perceive that their concerns are being received well. 

When we are brainstorming and planning, I want all the ideas and criti- cisms out on the table. We need an opportunity to hash things out. But once we leave the room, we must be united -even if we face opposition or criticism. We remain a strong team.  

V týmu si sdělujeme veškeré názory, můžeme spolu nesouhlasit, řešit konflikty, ale na okolí musíme vždy působit jako silný tým, který je sjednocen, kdykoliv čelí kritice nebo oponentuře.

Co udělám, abychom zlepšili komunikaci v týmu? Rozhodně zlepším svou komunikaci jako leadera i člena týmu podle výše zmíněných rad. Dále bychom si znovu měli připomenout, kudy a přes koho putují informace v týmu.

15 The Law of The Edge

„The Difference Between Two Equally Talented Teams Is Leadership“

Obsah obrázku text

Popis byl vytvořen automaticky

What is the key to success? Is it talent? Hard work? Technology? Efficiency? To be successful, a team needs all of those things, but it still needs something more. It needs leadership. 

1.     Leaders Transfer Ownership for Work to Those Who Execute the Work. For a team to succeed, responsibility must go down deep into the organization, down to the roots. This requires a leader who will delegate responsibility and authority to the team. 


2.     Leaders Create an Environment Where Each Team Member Wants to Be Responsible. Different people require different kinds of motivation to be their best. One needs encouragement. Another needs to be pushed. Another will rise to a big challenge. Good leaders know how to read people and find the key that will make them take responsibility for their part on the team. But they also remember that they are responsible to their people, not for them. 


3.     Leaders Coach the Development of Personal Capabilities. The team can reach its potential only if each of the individuals on the team reaches his or her potential. Effective leaders help each player do that. 


4.     Leaders Learn Quickly and Encourage Others to Learn Quickly Also. Leaders lift themselves to a higher level first; then they lift the others around them. Modeling comes first, then leadership. If everyone is improving, then the team is improving. 


Leadership is the key to the Law of the Edge, but I don't want you to get the idea that the responsibility for leadership always falls on one person. Although most teams have a designated leader who is ultimately responsible for the oversight of the team, the actual leadership of the team is usually shared. 

I find that when it comes to leadership, many people tend to see it in one of two ways. The first I call the Myth of the Head TableIt's the notion that on a particular team, one person is always in charge in every situation. It's the idea that this particular individual permanently occupies the "head table" in the organization and that everyone else always takes a sub- ordinate role. 

The idea that one person is always doing all the leading is false. The same person should not always lead the team in every situation. The challenge of the moment often determines the leader for that challenge, because every person on the team has strengths that come into play. The greater the challenge, the greater the need for the many advantages that leadership provides. And the more leaders a team develops, the greater the edge that leadership provides. 

The other misconception about leadership takes the opposite extreme. I call it the Myth of the Roundtable. It's the belief that everyone on the team is equal, all opinions count the same, and a team can function without leadership. This isn't true either. A team that tries to function  like a democracy never gets anything done. 

Everyone is important, but everyone isn't equal. The person with greater experience, skill, and productivity in a given area is more important to the team in that area. 

Leadership je klíčem k dosažení úspěchu, ale tento fakt je často ovlivněn dvěma mýty.

Prvním mýtem je, jak ho autor nazývá,  Myth of the Head Table. Lidé si totiž myslí za veškeré problémy a neúspěch týmu je zodpovědná takzvaná hlava, hlavní leader týmu, ale opak je pravdou. Leadership se prolíná celým fungováním týmu, nezáleží pouze na jedné osobě. Jediná osoba nemůže umět vše a není za vše odpovědná, v každém týmu jsou lidé, kteří jsou v určité oblasti lepší než ostatní, měli by tedy být leadeři této oblasti. Stanou se tak především oni odpovědní za úspěchy a neúspěchy v oblasti, kterou vedou /  řídí.


Druhým mýtem je takzvaně Myth of the Roundtable, kdy lidé věří, že všichni členové jsou si rovni, slovo každého má stejnou váhu a všechny názory mají stejnou hodnotu a tým může fungovat bez leadershipu. Problém týmů, kteří stoprocentně fungují na této bázi, je neschopnost něco udělat, protože ne každý bude vždy souhlasit.


Na našem začátku jsem si prošli především mýtem dva, kdy jsme se na tomto principu snažili fungovat, ale nikam to nevedlo (nic jsme zkrátka neudělali, pouze jsem všechno stále řešili). I nyní po rozdělení rolí se stále s tímto problémem potýkáme a nedokázali jsme ho odstranit. Problém vidím především v nedostatečné dovednosti delegování, rozhodování a následném  převzatí plné odpovědnosti za své rozhodnutí a skutky. Lidé v našem týmu se odmítají nechat vést i odmítají být leadry.

Co s tím mohu já udělat? Rozhodně se pokusím jít příkladem, naučím se správně delegovat a převezmu vždy odpovědnost za své skutky, jako se snažím již od začátku. Celé téma otevřu na Training session a zde důkladně probereme náš problém. Kromě toho jsem se rozhodl, že si se všemi členy Managemet group projdeme problematiku delegování a společně se to naučíme.


16 The Law of The High Morale

„When You're Winning, Nothing Hurts“

If you are a player, then you need to (1) have a good attitude, (2) always give your best, and (3) support the people on the team— players and leaders alike. If you have little influence, then exert what 

influence you have by modeling excellence.

However, if you're one of the team's leaders, then you have an even 

greater responsibility. You need to model excellence, but you also need to do more. You need to help the people you lead to develop the kind of morale and momentum that helps create a winning team. 

4 stádia morálky

Stage 1: Poor Morale - The Leader Must Do Everything

Nothing is more unpleasant than being on a team when nobody wants to be there. When that is the case, the team is usually negative, lethargic, and without hope. That is often the atmosphere when a team is losing.


If you find yourself in that kind of situation, then do the following: 

Investigate the situation. 

Start by addressing what the team is doing wrong, and begin fixing what's broken. That alone won't give the team high morale, but it will stop giving players reasons to have poor morale. 

Initiate belief 

The only way for a team to change is if people believe in themselves. As the leader, you must initiate that belief. Show people you believe in yourself and in them. 

Create energy.

The desire to change without the energy to change just frustrates people. To bring a greater level of energy to the team, you need to be energetic. Work with energy long enough, and someone on the team will eventually come alongside you and join you. Then another person will. Eventually, the energy will spread. 

Communicate hope.

The greatest need of players at this stage is hope. As Napoleon Bonaparte said, "Leaders are dealers in hope." Help them to see the potential of the team. 

In stage one, the only way to get the ball rolling is to start pushing it yourself. As the leader, you can't wait for someone else to do it. 


Stage 2: Low Morale - The Leader Must Do Productive Things


In the beginning, any movement is a great victory. But to create positive morale, you need to pick up some speed. You need to be productive. After all, you can't steer a parked car! To get the team moving: 

Model behavior that has a high return. 

People do what people see. The best way for them to learn what you expect of them is to model it yourself. 

Develop relationships with people of potential. 

To get any team going in the right direction, you need players who can produce. At this stage, your team may have some producers. If so, develop relationships with them. If it doesn't, then find the people who have the potential to be productive, and start with them. Don't ask too much of them too soon. Leaders touch a heart before they ask for a hand. That's why you want to begin by building relationships. 

Set up small victories and talk teammates through them.

Nothing helps people grow in skill and confidence like having some wins under their belts. That's what you want to give the people on your team. Begin with the people who have the greatest potential. 

Communicate vision. 

As I explain in the Law of the Compass, vision gives team members direction and confidence. Keep the vision before your team continually. Once you've got the team really moving, then you can begin to steer. 

Stage 3: Moderate Morale - The Leader Must Do Difficult Things Getting the team together and moving is an accomplishment. 

But where you're going matters. To change from simply moving the team to moving the team in the right direction, you've got to begin doing the difficult things that help the team to improve and develop high morale: 

Make changes that make the team better. 

Leaders are responsible for minimizing the damage any team member can do because of weakness or attitude, and for maximizing the effectiveness of all team members by placing them in their proper niche. Often those actions require tough decisions. 

Receive the buy-in of team members.

It's one thing to cast vision to the team. It's another to get your teammates to buy in. Yet to build higher morale, that is what you must do. The team must buy into you as a leader, embrace the values and mission of the team, and align themselves with your expectations. If you can do that, you will be able to take the team where it needs to go. 

Communicate commitment.

Part of the process of getting people to buy in comes from showing them your commitment. The Law of Buy-In from The 21 Irrefutable Laws of Leadership says that people buy into the leader, then into the vision. If you have consistently demonstrated high competence, good character, and strong commitment, you have laid the foundation for your people to buy in. 

Develop and equip members for success. 

Nothing builds morale like success. Most people are not capable of achieving success on their own. They need help, and that is one of the primary reasons for anyone to lead them. If you invest in your teammates, then you help them and the team succeed. 

The two toughest stages in the life of the team are the first stage, where you are trying to create movement in a team that's going nowhere, and the third stage, where you must become a change agent. Those are the times when leadership is most needed. And stage 3 is the make-or-break time for a leader. If you can succeed in stage 3, then you will be able to create high morale in your team. 

Stage 4: High Morale - The Leader Must Do Little Things

In stage four, your job as a leader is to help the team maintain high morale and momentum: 

Keep the team focused and on course. 

High morale leads to winning, and winning maintains morale. That's why it's important to keep team members focused. If they lose focus or get off course, then they'll stop winning. And remember, the farther you intend to go, the greater the impact of an error in direction. If you want to cross a street, being a degree or two off course doesn't hurt you. If you want to cross the ocean, a few degrees can get you into a lot of trouble. 

Communicate successes

One of the things that helps people stay on track is to know what they're doing right. You can indicate this by communicating the team's successes. There's nothing that boosts morale like winning and then celebrating it. 

Remove morale mashers.

Once the team is rolling in the right direction, keep it rolling. The Law of the Big Mo from The 21 Irrefutable Laws of Leadership says that momentum is a leader's best friend. Leaders see before others do, so they need to protect the team from the things that will hurt the team. 

Allow other leaders to lead.

When a leader prepares other team members to lead and then turns them loose to do it, it does two things. First, it uses the momentum the team already has to create new leaders for the team. It's easier to make new leaders successful if they are part of a successful team. Second, it increases the leadership of the team. And that makes the team even more successful. If a leader continually does that, he or she can create a cycle of success that feeds the team's high morale. 

You don't have to have the power of a president or the ability of an Olympic athlete to practice the Law of High Morale. You can apply the principle to your business, volunteer service, or even your family. The process of building high morale is simple, but it isn't easy. It takes strong leadership, and it takes time. 

Z naší aktuální situaci akutně potřebujeme dosáhnout týmového úspěchu v podobě např. společného vydělání peněz prostřednictvím Birthgivingu. S touto informací pracuji už několik týdnů, ale bohužel jsme se k tomuto úspěchu stále nedostali. Věřím ale, že nyní už máme téměř vše připraveno a už jen stačí oslovit získané kontakty a úspěšně zvládnout zakázku. Jsem přesvědčen, že tento úspěch bude jeden z mnoha a ukáže nám, že jdeme správným směrem a nakopne naši pracovní morálku přesně, jak se píše v tomto zákoně. Na závěr se opět dostáváme k společné vizi, která je provázána skrze všechny zákony o týmové práci. Nyní už si uvědomuji proč, vzhledem k naší nedostačující vizi, pokud se tomu tak dá říkat, se potýkáme se stále stejnými problémy s morálkou, přístupem a motivací. Neznáme společný cíl naší cesty a proto nemáme dostatečné sebevědomí, podceňujeme se a raději věci jen rozebíráme než děláme… 

17 The Law of Dividends

„ Investing in the Team Compounds over Time”

1. Making the Decision to Build a Team - This Starts the Investment in the Team 


Udělejte si závazek a učiňte tak přímý krok k tomu, že budete váš tým budovat.


2. Gathering the Best Team Possible - This Elevates the Potential of the Team 


There's only one kind of team that you may be a part of where you shouldn't go out and find the best players available, and that's family. You need to stick with those teammates through thick and thin. 


Toto je přesně náš případ, můžeme počet členů redukovat, ale nemůžeme už nové lidi nabírat.



3. Paying the Price to Develop the Team - This Ensures the Growth of the Team 


It will cost you to develop your team. You will have to dedicate time that could be used for personal productivity. You will have to spend money that could be used for personal benefit. And sometimes you will have to set aside your personal agenda. But the benefit to the individuals and the team is worth the price. Everything you give is an investment.


Pro růst týmu je potřeb obětovat čas, energii a peníze, za týmový úspěch to však stojí.


4. Doing Things Together as a Team - This Provides Community for the Team 


„Even when you've played the game of your life, it's the feeling of teamwork that you'll remember. You'll for- get the plays, the shots, and the scores, but you'll never forget your teammates.“


Budujte tým jak na profesní tak osobni bázi, jedině tak tám stmelíte a dosáhnete lepší týmové spolupráce.


5. Empowering Team Members with Responsibility and Authority - This Raises Up Leaders for the Team 


Jako leader dávejte lidem zodpovědnost a autoritu, nechraňte svou pozici a moc.


6. Giving Credit for Success to the Team - This Lifts the Morale of the Team 


Mark Twain said, "I can live for two months on one good compliment." That's the way most people feel. They are willing to work hard if they receive recognition for their efforts. That's why Napoleon Bonaparte observed, "A soldier will fight long and hard for a bit of colored ribbon." Compliment your teammates. Talk up their accomplishments. And if you are the leader, take the blame but never the credit. Do this, and your team will always fight for you. 


Je důležité upozorňovat na úspěchy a chválit, tyto dvě složky výrazně přispějí k vyšší morálce a motivaci v týmu. Jako leader na sebe vezměte vinu, ale nikdy ne zásluhy.


7. Watching to See That the Investment in the Team Is Paying Off - This Brings Accountability to the Team 


Důležitou součástí procesu je měření a vyhodnocování “investic”, které jsme učinili. 


8. Stopping Your Investment in Players Who Do Not Grow - This Eliminates Greater Losses for the Team 


Neinvestujte do lidí, kteří nemají zájem nebo nemohou růst.


9. Creating New Opportunities for the Team—This Allows the Team to Stretch 


There is no greater investment you can make in a team than giving it new opportunities. When a team has the possibility of taking new ground or facing new challenges, it has to stretch. 


Hledejte a vytvářejte nové příležitosti pro rozvoj týmu i jednotlivců.

                                                                                         

10. Giving the Team the Best Possible Chance to Succeed—This Guarantees the Team a High Return 


James E. Hunton says, „Coming together is a beginning. Keeping together is progress. Working together is success." 


Jako leader je vaším úkolem vytvořit nejlepší možné prostředí pro úspěch týmu, Jako člen týmů budete muset něco obětovat, abyste pomohli ostatním spoluhráčům k zlepšení týmové práce.


Při čtení tohoto zákona se mi opět potvrdilo, jak důležitou roli hraje morálka ve správném fungování týmu. Musím přiznat, že máme problémy s morálkou a pokud se mi ji nepovede, co nejdříve nastavit, budeme se i nadále potloukat v naprosté neefektivitě, chaosu a nespokojenosti. Mým úkolem je v tomto ohledu postupovat podle 17. zákonů týmové spolupráce a konkrétně v tomto bodu zvýšit morálku v týmu.


Závěr 


Závěrem mohu pouze říci, že jsem nečetl lepší knihu na týmovou spolupráci V knize jsem našel snad všechny odpovědi na moje otázky, odcházím s obrovským uvědoměním a se spoustou akčních kroků, jak přenést získanou teorii do praxe. Knihu The 17 Indisputable Laws of Teamwork by měl povinně přečíst každý Teamprener!



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: