Týmové role v práci


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 31.03.2021

Týmové role v práci   R. Meredith Belbin

Týmové role v práci


Knížka mě zajímala, protože jsme se o týmových rolích bavili v týmu. Přišlo nám, že moc na lidi nesedí a úplně jsme jim nevěřili.

Začátek mě vůbec nebavil, přišlo mi to psané spíše jako učebnice a popis toho, jak na role přišli. Zajímavá mi přišla až pátá kapitola Koherentní a nekoherentní profily týmových rolí. Tam už autor více rozebírá mojí roli Usměrňovače. Všimla jsem si, že je tato role pro Belbina asi nejzajímavější, protože ji zmiňuje ze všech rolí nejvíce.

Každá týmová role nese silné a slabé stránky. U mé mají být silné stránky inspirující, náročný, dynamický, vyhovuje jí práce pod tlakem. Má energii a odvahu překonávat překážky. Pak jsou slabé přípustné stránky (má sklony provokovat, zraňuje city ostatních, náchylnost k frustraci a podráždění) a nepřístupné (neschopnost obrátit problematickou situaci v žert nebo se omluvit). Já moc neumím mluvit o pocitech o mě samotné, takže nedokážu posoudit, jestli tyto silné stránky mám. Na druhou stranu vím, že ráda s dobrým úmyslem lidi provokuji. Přesto si nemyslím, že bych neuměla obrátit situaci v žert nebo se nedokázala někomu omluvit. Usměrňovači bývají hodně úspěšní a dokážou se v porovnání s ostatními prosadit. Nejlépe se cítí ve vedení. Jako nadřízený jim vyhovuje člověk, který jim nebrání v rozletu a je ochoten jim občas přispět radou. Proto se na tuto roli nejvíce hodí Koordinátoři. Jako spolupracovník jim nejlépe vyhovuje Vyhledávač zdrojů. Tým složený z Usměrňovačů, Monitorů vyhodnocovačů a Koordinátorů bude velmi úspěšný ve stanovování cílů. Přesto se tento zdlouhavý proces Usměrňovačům nelíbí. S tím musím souhlasit. Nejraději bych hned začala něco dělat a přeskočila ty dlouhé, pro mě nudné, začátky. Přesto jsou pro Usměrňovač podle kapitoly Kdy je na čase změnit složení cílů? správně stanovené cíle důležité a musí v nich vidět smysl.

Fráze a průpovídky typické pro Usměrňovače:

1.     Prostě to udělej!

2.     Řekni ne a potom vyjednávej. (Miluju vyjednávání)

3.     Když řekneš „ano, udělám to“, předpokládám, že to opravdu uděláš. (Naprosto souhlasím. Nesnáším, když někdo něco slíbí a pak to neudělá)

4.     Nebudu spokojen do té doby, než dosáhneme všeho, čeho dosáhnout můžeme.

5.     Možná se chovám netaktně, ale aspoň mluvím k věci. (Často se mi stává, že řeknu něco, co vyzní špatně, aniž bych to tak myslela.)

6.     Postarám se, aby se věci daly do pohybu. (U tohoto bodu dost závisí na situaci a na tom, kdo je se mnou zrovna v týmu.)

7.     Obtížná situace vyžaduje rázný přístup. (Souhlasím, vždycky je potřeba člověk, který tomu bude velet.)

Když se podívám, na fráze a průpovídky pro Kompletovače finišera. U kterého jsme měla nejméně bodů. Na mě většina hesel také působí a souhlasím s nimi.

Knihu bych doporučila lidem, kteří se o role zajímají, nebo tvoří nějaký tým. Pro mě neměla moc velký význam. Za přečtení stojí kapitoly Strategie sebeřízení, Problematika mezilidských vztahů na pracovišti a Koherentní a nekoherentní profily týmových rolí. A vlastně ještě podkapitola Základní kroky při budování týmu, protože se tam baví o letadle Concorde a já mám letadla ráda :D.

 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Adam Šulc - 12.04.2021 - 06:39


Esej se mi líbí, je super naučit se znát sebe sama. Dokážeš něco z knížky přenos do praxe například ve vašem týmu?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: