Proč jsem si knihu vybrala?
Na téma knihy jsme měli jedno téma Training session a tam jsem o knize slyšela poprvé a zaujala mě, po zjištění, že mi kniha také poslouží k předmětu Týmové dovednosti bylo přečtení jasnou volbou. Překvapilo mě, jak je kniha čtivá a že autor ke každému tématu či odstavci přikládá také různé příklady ze sportovního prostředí, které je pro týmovou práci také stěžejní a dokážu si proto situaci daleko lépe představit.
Jednička je příliš malé číslo, aby mohlo dosáhnout velikosti.
Knína se na začátku vrací do samotné Historie, kde zmiňuje významné činy a poukazuje, že ani jeden z nich nejspíše nebyl vykonán jednotlivcem. Pokud budete chtít dosáhnout nemožného a něco po sobě na našem světě nechat, musíte se stát týmovým hráčem. Jednotlivci vyhrávají hru, ale týmy vyhrávají mistrovství.
Ovšem jsou tu stáli lidé, kteří chtějí dělat věci sami kvůli těmto důvodům:
1. EGO: jen málo lidí je ochotno si přiznat, že neumějí dělat všechno. Otázkou tedy není, jestli dokážete udělat vše sami, je to o tom, jak brzy si uvědomíte, že nedokážete.
2. NEJISTOTA: nedokážeme podpořit týmovou práci, protože se cítíme být ohroženi druhými. Měli bychom využívat nejen mozků, které máme, ale také všech, které si můžeme půjčit.
3. NAIVITA: naivně podceňujeme obtížnost problému a snažíme se jej vykonat sami. Uvědomění, že našich cílů nedosáhneme sami a přizpůsobení se tomu nám pomůže k úspěchu.
Jak tedy vychováme tým?
1. ROZVÝJEJTE ČLENY TÝMU
V tomto bodě musíme pomoci jednotlivým členům týmu v růstu. Pokud vedeme tým musíme v lidech najít potenciál, který oni sami nevidí a dostat ho z nich ven.
Na našem Training session jsem si každý řekl, jak se vidíme podle následujících příkladů:
Nadšený začátečník-potřebuje směr
Žák zbavený iluzí-potřebuje koučování
Opatrný dokončovatel-potřebuje podporu
Samostatný pracant-potřebuje zodpovědnost
Víc jak polovina lidí nám dala najevo, že potřebuje podporu a zodpovědnost.
2. PŘÍJMĚTE KLÍČOVÉ ČLENY TÝMU
Pokud lidem dáme příležitost k bodu jedna, využijí této příležitosti naplno, ale možná přijdete na to, že vám chybí talent. Proto přijmeme klíčového člověka s talentem, aby rozhodl o úspěchu a neúspěchu.
3. ZMĚŇTE VEDENÍ
Můžeme na pozici vedení volit často různé lidi například na půl roku či na rok. Momentální výzva často rozhodne o lídrovi. Proč? Každý z týmu má své silné a slabé stránky, které vstupují do hry a je třeba je využít.
4. ZBAVTE SE NESCHOPNÝCH ČLENŮ
V tomto případě musíme upřednostnit tým a udělat změny pro jeho vyšší dobro.
Jaké jsou vlastnosti dobrého týmu?
· Členové týmu se o sebe navzájem starají
· Vědí, co je důležité
· Komunikují spolu
· Rostou spolu
· Tým má svou dobrou formu
· Členové upřednostňují nejlepší zájmy týmu před svými individuálními právy
· Každý člen týmu hraje zvláštní roly
· Efektivní tým má dobrou lavičku (tady je opět příklad ze sportu, kdy kniha popisuje, že si silní hráči myslí, že na lavičce sedí pouze ti nejslabší. Pravdou ale je, že lavička je nepostradatelná. Pokud tým nemá dobré záložní hráče, nebude schopen projít celou soutěží. Tato kniha je z velké části o vytváření dobré lavičky.
· Členové týmu přesně vědí, jak si tým stojí
· Členové týmu jsou ochotni zaplatit cenu (pokud není člověk přesvědčený, že to za to stojí, nikdy bitvu nevyhraje a tým neuspěje. Každý musí být oddaný)
Autor se nás také na konci vět často ptá na různé otázky například: Neustále se sami sebe ptejte: Znám a respektuji své lidi?
Jak v týmu vytvořit pozitivní energii?
Zdravá soupeřivost vám pomůže vydat ze sebe to nejlepší.
Zdravá soupeřivost vytváří kamarádství.
Zdravá soupeřivost se nestane osobní.
Závěr
Jak už jsem zmínila, kniha byla velmi čtivá a také krátká což v poslední době dokážu ocenit. Jediné, co mě malinko na knize zklamalo je, že ve všech sportovních příkladech, které autor uváděl nebyl zmíněn ani jeden s ženou, teda pokud vím. Jednoznačně mě obohatila o určité Know-how a bude dobrou příručkou pro budoucí lídry a čeleny týmů.