Esej na Sprint
Knihu jsem si vybral z doporučené literatury na předmět Podnikatelské dovednosti, a to kvůli tomu, že jsem již dříve o této metodě slyšel. V knize jsem si ujasnil některé body a cítím se sebejistější, když tuto metodu aplikujeme například na BG.
V knize je metoda sprintu rozdělena na 5 dní, kdy se tým každý den soustředí pouze na jednu část tvorby finálního řešení.
1. Den
Mapování – první den je důležité si zmapovat celou problematiku, kterou váš tým řeší. Jde o to, identifikovat cíl a jiné důležité okolnosti, které k cíli vedou, jako například „Kdo je náš zákazník?“ Následně chceme získat know od expertů z oboru, udělat si zápisky a důkladný přehled v odvětví.
2. Den
Nápady – druhý den se dává dohromady inspirace od jinud a vlastní nápady. Ty se následně ukazují týmu a vše, co vás napadne, či zaujme si zapisujte. Po představení možností a zúžení výběru je na řadě kreslení možných řešení. Pomocí časově ohraničené metody se každý člen týmu dostane až k nakreslení finálního nápadu.
3. Den
Rozhodování – Po druhém dnu máte spoustu možných řešení a nyní je důležité rozhodnout se pro jeden. Pomocí anonymního vyvěšení nápadů a jejich následnému obodování podle toho, co se vám na nich líbí a jejich kritice se dostanete k jednomu řešení. Je ovšem důležité mít tzv. rozhodovače, který v případě nerozhodnosti týmu problém rozsekne. Pokud vzejdou dva stejně skvělé nápady, je možné je skombinovat. Na základě vybraného řešení nyní udělejte storyboard, nebo-li cestu záazníka, aby jste si ověřili, že vše skutečně dává smysl a navazuje to na sebe.
4. Den
Prototyp – předposlední den se věnuje vytvoření prototypu. Z této kapitoly ve mně utkvěly především dvě myšlenky: Nebát se to nafingovat a Prototyp jde udělat na vše.
5. Den
Iterace – poslední den finální produkt konzultujete se zákazníky, kteří vám na něj dávají zpětnou vazbu. Je dobré si vybrat někoho z vaší cílové skupiny. Pokud je široká vyberte si zástupce z každé části. Konzultace vám ukáže, jak dobré řešení jste vytvořili a jak ho ještě můžete vylepšit.
A takto se dá za 5 dnů vyřešit, kdejaká překážka. Tento plán se dá i prodloužit/zkrátit a do určité míry přizpůsobit vlastním potřebám. Tuto metodu jsem používal na posledních dvou BG ve zkrácené formě a fungovala skvěle. Dá řešení problémů strukturu a je tak jednodušší dát řešení dohromady. Zároveň mi přišlo, že se tak předchází frustraci v týmu, popřípadě neproduktivním konfliktům.