Úvod
Tuto knihu jsem si vybrala, protože jsem se chtěla více vzdělat v oblasti projektového řízení a zároveň nám byla doporučena v týmu. Kniha Sprint od Jakea Knappa je inovativní průvodce projektovým řízením, který se zaměřuje na sprinty jako primární nástroj pro řízení projektů a generování nových nápadů. Pomohla mi v tom jak bychom v měli správně řídit náš projekt.
Myšlenky z knihy
Prvním a nejdůležitějším krokem v projektovém řízení je jasné pochopení cílů projektu. V této knize se využívá metoda sprintu jako efektivní nástroj pro definování cílů projektu a předvídání překážek, které mohou stát v cestě k dosažení těchto cílů. Sprinty umožňují projektovým týmům rychle testovat různé přístupy a získat rychlou zpětnou vazbu o jejich nápadech a řešeních. To umožňuje projektovým týmům rychle reagovat na změny a přizpůsobit se novým podmínkám.
Dalším kritickým aspektem projektového řízení je řízení času a zdrojů. V knize jsem se dočetla o novém přístup k tomuto problému pomocí metody sprintu. Během sprintu se projektový tým zaměřuje na dosažení konkrétního cíle a vyhodnocuje, zda lze tohoto cíle dosáhnout v rámci stanoveného času a rozpočtu. Sprint proto pomáhá projektovému týmu rozumně alokovat zdroje a čas a minimalizovat neefektivní čas a zdroje.
Další důležitou oblastí projektového řízení je komunikace v rámci projektového týmu a s externími partnery a získávání zpětné vazby od externích partnerů a zákazníků. Právě to je klíčové pro úspěšné dokončení projektu.
Je zde také zmíněno, že kreativita a inovace jsou důležitými prvky úspěšného projektového řízení. Metodologie sprintu umožňuje projektovým týmům testovat a experimentovat s různými nápady a řešeními, což vede k inovativním a kreativním řešením.
Další důležitou oblastí projektového řízení zdůrazněnou v knize Sprint je agilní metodika. Agilní metody umožňují projektovým týmům pružně se měnit a přizpůsobovat novým situacím. Sprinty jsou ideálním nástrojem pro agilní řízení projektů, protože umožňují projektovým týmům pružně reagovat na změny a testovat různé přístupy.
Kniha také zahrnuje například specifické postupy pro prototypování, testování a zpětnou vazbu od zákazníků. Autor zde popisuje také procesy a nástroje, které dokážou efektivně organizovat projektové týmy a jak zajistit kvalitní práci a plně naplnit cíle projektu.
ATP
V našem projektu WildBee jsme dlouho měli problém s neorganizovaností naší práce. Spolupracujeme s větším klientem a byla jen otázka času, kdy se díky tomu něco pokazí, takže jsme potřebovali zavést pevné procesy.
Vzhledem k tomu, že fungujeme na měsíční bázi – práci pro klienta odevzdáváme vždy k poslednímu týdnu v měsíci rozhodli jsme se aplikovat právě formu sprintu se všemi jeho fázemi.
Příprava a představení – tyto fáze se nám tak nějak přirozeně spojili. V začátku měsíce dostaneme od klienta zadání na témata, která máme tento měsíc komunikovat, my se s nimi seznámíme, případně provedeme rešerši, abychom byli připraveni na další postup.
Generování nápadů – v této fázi probíhá náš brainstorming. K jednotlivým tématům házíme nápady na videa.
Rozhodování – v této fázi selektujeme ty nejlepší nápady z předešlé fáze, které bychom chtěli dál rozvíjet.
Prototypování – zde už u nás jde přímo o natáčení videí a následnou postprodukci.
Testování – závěr sprintu je pro nás odevzdání hotových videí a plánu s postingem klientovi. Ten nám dává zpětnou vazbu s úpravami, které před postingem zvážíme a obhájíme nebo opravíme na přání klienta.