Sapiens: Stručné dějiny lidstva


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 12.03.2023

Homo Sapiens-Stručné dějiny lidstva   Juval Noach Harari

Proč jsem si knihu vybrala


Knihu jsem si vybrala, protože mě čím dál více zajímá historie a evoluce lidského druhu stejně tak psychologie, problémy a výzvy se kterými se deno denně potýkáme. Také jsem na ní slyšela velmi pozitivní ohlasy, a i když to byla asi nejdelší knížka, kterou jsem zatím četla, velmi mě bavila. 


O čem kniha je


Kniha od izraelského historika Yuvala Noaha Harariho, se zabývá historií lidstva od prehistorických dob až do současnosti. Auto se zaměřuje na to, jak se lidstvo vyvinulo a jaké jsou různé aspekty lidské kultury, jako například náboženství, jazyk a společenské struktury propojeny s tímto vývojem. Harari v knize používá interdisciplinární přístup, kdy kombinuje poznatky z antropologie, archeologie, biologie, historie a psychologie, aby přinesl co nejkomplexnější pohled na lidskou historii. Kniha se také věnuje otázkám, které se týkají současnosti a budoucnosti lidstva, jako jsou například dopady technologického pokroku na lidskou společnost a způsoby, jakými se lidé snaží zlepšovat svůj životní styl.



Take outy z knihy:


·    Lidská spolupráce je velmi pružná a zahrnuje bezpočet osob, které se navzájem neznají. Proto Sapiens ovládli svět, kdežto mravenci požírají, co jim nedopatřením necháme, a šimpanzi jsou zavření v zoologických zahradách a výzkumných laboratořích


·    Z biologického hlediska spolu jedinci stejného pohlaví můžou mít intimní vztah, ale kultura jim to zakazuje


·    Peníze mají jen takovou hodnotu, kterou jim lidé dají, kdyby v ně nevěřily neexistovaly by.


·    V průběhu dějin lidstva se zrodily tři zásadní revoluce: zemědělská, průmyslová a informační. Každá z nich přinesla nové technologie, ale také nové sociální a environmentální výzvy


·    pšenice jedním z nejdůležitějších plodin v dějinách lidstva. Pěstování pšenice umožnilo lidem usadit se na jednom místě a vytvořit stabilní zemědělské společnosti. Tím, že se lidé usadili na jednom místě a začali pěstovat pšenici, vznikaly první městské civilizace a specializované povolání, jako jsou obchodníci, řemeslníci a politici. Celkově lze říci, že pšenice hrála důležitou roli v historii lidské civilizace, ale její pěstování také mělo své pozitivní i negativní důsledky pro lidskou společnost. Dalo by se říci, že nás pšenice ovládla


·    Pouto, které si člověk vytvořil se psy nemá člověk s žádným jiným tvorem


Využití knihy:


Získání hlubšího porozumění kultuře a historii: Kniha poskytuje nejen pohled na vývoj lidstva, ale také ukazuje, jak vznikaly a vyvíjely se různé kultury a civilizace. To může pomoci lépe porozumět různým zvyklostem, náboženstvím a společenským strukturám.


Reflektování na současné problémy: Kniha se zabývá současnými problémy, jako jsou klimatické změny, ekonomická nerovnost, biotechnologie a umělá inteligence. Přemýšlení o těchto tématech může pomoci lépe porozumět současným výzvám, jimž čelíme, a najít způsoby, jak se s nimi vypořádat.


Zlepšení mezikulturního porozumění: Kniha ukazuje, jak se lidé liší v jazyce, kultuře, náboženství a společenských strukturách. Tento poznatek nám může pomoci rozšířit naše porozumění a toleranci k odlišným kulturám a podpořit mezikulturní dialog.


Rozvoj kritického myšlení: Kniha také přináší mnoho kontroverzních témat a myšlenek, které mohou podpořit rozvoj kritického myšlení a schopností rozlišovat a hodnotit různé názory a perspektivy.


Inspirace pro osobní rozvoj: kniha slouží jako inspirace pro osobní rozvoj, například v oblasti filozofie, vědy, umění a literatury.


V knize se také často zmiňuje spolupráce a že pokud chceme společně fungovat potřebujeme mít cosi společného od čeho se můžeme odrazit.





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 2

05.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

05.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

02.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: