SPRINT


3 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 26.02.2023

Sprint   Jake Knapp

Proč jsem si vybral a přečetl knihu SPRINT?

         Upřímně jsem na ni koukal, jak ležela zapomenutá na okně v našem rohu u GimiTimi stolu. Co tam dělá? Naštěstí zvědavosti podlehla Síma, přečetla si ji a na její doporučení jsem si ji přečetl i já. A byl. Jsem. V šoku.


Co jsem si z knihy vzal a jak jsme to použili?

         Pro úvod by se slušelo napsat o čem kniha vlastně je. Sprint je metoda, při které si za pět dní dokážete projít vybráním cíle, vytvořením a vybráním nápadu, vytvořením jeho prototypu a následně jeho testem. K tomu všemu je to metoda agilní, takže sprinty na sebe mohou navazovat a v dalším týdnu výstupy z testu použijete v dalším sprintu. Samozřejmě se dá použít i jednorázově.

         

Jak to teda vypadá?

                   Pondělí – Ujasní se dlouhodobý cíl, vytvoří se sprintové otázky a mapa a proberou se další důležitá data potřebná k jasnému proběhnutí sprintu. Na konci dne je jasný cíl, co se ve sprintu bude prototypovat a testovat.

                   Úterý – Zde se v návaznosti na cíl začínají tvořit nápady. Začne se společným nasdílením inspirací. Poté se přechází do tiché práce. Každý sám pomocí metody šílených osmiček vytvoří osm nápadů řešení a poté vybere nejlepší z nich, které dodělá do formy storyboardu o třech listech.

                   Středa – Přichází se do galerie nápadů. Nápady jsou pověšeny a autoři zůstávají v anonymitě. Každý sám si projde v tichosti nápady, pomocí lepíků se vytvoří teplotní mapa (označí se zajímavá místa jednotlivých nápadů) a poté se přechází k rychlokritice. Proběhne hlasování a jsou vybrány 3 nejlepší nápady. Ty se sloučí (nebo se rozhodne, že každý bude zprototypován) a připraví se rozsáhlý storyboard vítězného nápadu.

                   Čtvrtek – Dnes se začíná prototypovat a tvořit. K tomu je potřeba na začátku rozdělit role a také vybrat nástroje, ve kterých se bude tvořit. Dělá se jen funkční „fasáda“, tedy jde o to, aby se to jen tvářilo jako hotový produkt.

                   Pátek – Dnes přichází „zákazníci“, které jste si v týdnu zařídili. Ti otestují váš produkt. Test probíhá jeden na jednoho a vše se zaznamenává, aby zbytek týmu mohl také sledovat a poznamenat si, co je třeba zlepšit či co se osvědčilo.


Tak kde je to ATP?

         Všechno začíná u knedlíků, kde proběhla naše schůzka. Sprint je časově velmi příjemný – každý den kromě pátku trvá od 10:00 do 17:00 a máte od jedné hodinovou pauzu na oběd. V pátek začínáte v 9. Přesto by se tento čas jen těžko hledal v našem Tiimi prostředí. Síma už přemýšlela, jak ho upravit do 24hodinové verze. V Knedlíně však začal vznikat mnohem radikálnější nápad úpravy. Udělat sprint za 3 hodiny. A tak jsme to udělali.

         V rámci příprav jsme se pokusili zkrátit aktivity a zachovat poměry časů co nejlépe, aby si z toho zbytek týmu odnesl zkušenost a věděl, jak postupovat. Každý den byl tedy dlouhý 30 minut a 5 minut byla pauza mezi dny. Do toho jsme museli naplánovat i den, takže hodina a půl na hledání dlouhodobého cíle najednou vycházela na sedm a půl minuty.

         Cíl sprintu je velmi důležitá část. Výzva má být dost náročná, ale zároveň nesmí být moc složitá. Proto jsme museli vybrat vhodný problém k řešení. Nejprve nás napadla část webu pro projekt Svatby v kapse, ale poté se v týmu objevila mnohem lepší příležitost. GimiTimi si chce předělat web, v pondělí bylo TS na webotvorbu. Bingo.

         Co se dalších příprav týče, prostředí v TAP nás dost podrželo, jelikož základem jsou tabule. Také jsme rozdělili náš tým na dva menší, čímž vznikly dva ideálně velké týmy na sprint. Do příště si musíme dát pozor a nezapomenout na věci, které bychom měli sehnat jako odměnu pro testující zákazníky. A další, důležitá věc k přípravám: Důraz na přípravu účastníků. Každý přicházel a už věděl, co se asi bude dít. Pokud by náš tým přišel nepřipraven, sprintem bychom ani neprošli.

TS a rychlo-týden:

Pondělí – Všechno špatně a před námi jen zmatené obličeje. Zjistili jsme v průběhu dvě věci. Zaprvé projít si šestihodinovým myšlenkovým procesem za 30 minut moc nefunguje. Zadruhé cíl a to, co chceme, aby sprintové týmy dělaly, jsme už vymysleli. Sice jsme zkusili nechat týmy udělat mapu a najít si sprintové otázky. Nakonec jsme ale přešli do direktivnějšího přístupu a pondělí jsme zakončili tak, že jsme jejich nestihlou práci dodělali za ně. Vysvětlili jsme, jak to funguje a proč a jak „došli“ k jejich závěru. V tu chvíli jsme se dostali na správný konečný stav, který díky tomu přispěl větším úspěchům. Cíl byl tedy informovat přes web GimiTimi o tom, co děláme a kdo jsme.

Úterý – Teprve začala sranda. Tady už se týmy chytly a byly schopny vytvářet výstupy. Bylo to dost šílené, ale průběh byl celkem hladký a podle plánu.

Středa – Také šlo vše podle plánu, až do chvíle, kdy se nápady vybraly a vytvářel se jen storyboard na čtvrtek. Oba týmy v této fázi měli tendenci sklouzávat zpět do tvorby nápadů, a to dělalo zmatek. Proto je důležité dát jasně najevo, že se už jen podrobněji popisuje vítězný nápad.

Čtvrtek – Tvorba probíhala hladce a oba týmy odevzdaly výstupy jen s mírným zpožděním. K tomu se hodí říct, že výstupem byla jedna jediná stránka, titulní stránka, našeho GimiTimi webu. Nástrojem byla Canva, která nabízí jednoduché stránky přes odkaz. Další poznámka: Na zpoždění byl vyhrazen čas. Celý harmonogram TS popisuji níže.

Pátek – Test proběhl jednoduše. V D207 byl vždy jen notebook s zapnutými Teamsy, Tazatel a zákazník. V D107 bylo přes deset lidí, kteří vše sledovali na projektoru. Obrazovku, reakci zákazníka a i rozhovor. Vše důležité k lepšímu porozumění našeho nového webu.


         Harmonogram

         Plán byl jednoduchý: 10 minut Check-in a Check out dalších 10 minut. Mezi tím bylo 5 x 30 minut na dny a 4 x 5 minut na pauzy mezi dny. To dělá 3 hodiny a 10 minut. Zbylých 50 minut bylo rozděleno na 30 minut reflexe na TS a sprint jako takový. 20 minut byla rezerva.

         Realita

         Check-in byl kratší, ale v 10 minutách jsme i pitchli co je sprint pro ujasnění. Začalo se včas. Čas dní a pauz hlídalo pomodoro. Takže do Čtvrtka jsme se dostali v pohodě s mírným zpožděním. Plus mínus v 11:10 jsme spouštěli první test. To už šlo pomodoro tatam. Testům jsme nedali časové ohraničení. Jen jsme je ukončovali intuitivně. V knize mají být 30 minut. Nám 3 testy zabrali 45 minut, ale každý trval jinak dlouho a je to i s pauzami mezi testy. Poté jsme opustili sprint, což znamená, že jsme nestihli reflexi na zjištěné poznatky. Od 11:55 do 12:15 jsme stáli v kroužku a reflektovali na TS a k tomu udělali rychlý check-out. Tím naše sprintování končí. Prozatím.

         

         Co dál?

         Cílem TS bylo naučit ostatní sprint. To se v přijatelné míře povedlo a reflexe byla příjemně pozitivní. Přesto máme spoustu prostoru pro zlepšení a o to více chuti se sprintu dále učit. A ještě jedna věc. Všechny nápady, podklady a výsledky testu šly do rukou lidem, kteří vedou přestavbu webu GimiTimi, takže to je třešnička na závěr.



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (2):



- 11.01.2024 - 04:20


- 27.02.2023 - 12:40


Nejlepší esej ever Juanko, jsem zvědavá jakou šílenost vymyslíme v knedlíně příště

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

03.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

02.05.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: