Sám doma 6: Tiimiakatemia


0 b.

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 17.11.2023

Tui

.   Blaise Pascal

„Without great solitude, no serious work is possible.“ 

-Pablo Picasso

náhodný fakt: Pablo Picasso je pouze zkrácené jméno. Jeho celé jméno zní takto: Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Martyr Patricio Clito Ruíz y Picasso) Představuju si jeho občanku…kolik toho tam asi má?

*Blaise Pascal, francouzský matematik, fyzik, vynálezce, filozof a spisovatel, který žil v 17. století. V sedmé třídě jsem o něm poprvé slyšel v rámci hodiny fyziky, kde mi byl představen Pascalův zákon hydromechaniky. *Tento zákon popisuje přenos tlaku v kapalinách a má zásadní význam v oblasti hydrauliky. V posledním ročníku na střední školy jsem o něm slyšel po druhé a to když jsme na hodinách matematiky probírali kombinatoriku v návaznosti na Pascalův trojúhleník. *Pascalův trojúhelník je jednoduchý, ale fascinující matematický koncept, který demonstruje vztahy mezi čísly v binomické větě a nachází uplatnění v kombinatorice, pravděpodobnosti a mnoha dalších matematických oborech. No a teďka, ve druhém ročníku vysoké školy se s tímto zajímavým a všestranným pánem setkávám po třetí a to v návaznosti na moji zvědavost o seberozvoji. Co mě zrovna fascinovalo na myšlenkách nějakého matematika o „samotě“? Jeho citát „All of humanity's problems stem from man's inability to sit quietly in a room alone“ (Český překlad níže)

* https://cs.wikipedia.org

V dnešní době sociálních sítí a každodenního sdílení našeho „dokonalého“ života svým přátelům na „storýčka“ a „postování na socials“, kdy neustálé sociální interakce jsou normou, může nést myšlenka „samoty“ negativní nádech. 

Samota ≠ absence společnosti 

Samota = hluboký stav mysli, který nabízí mnoho výhod pro osobní růst, mentální očistu a vnitřní klid.

Filosofický Základ

„Všechny problémy lidstva pramení z neschopnosti člověka sedět tiše sám v místnosti.” 

-Blaise Pascal

Co mele? To, že mnoho našich problémů, se kterýma se setkáváme, je výsledkem našeho neustálého hledání vnějšího uspokojení a našeho nezájmu být sami se svými myšlenkami. (Všimli jste si té propojenosti s mojí esejí na Budhismus a hodnoty TAPu? Hustý co?)

Samota jako Posvátný Útočiště

Důležitost vnímání jakéhokoli osobního prostoru je posvátného a klidného útočiště od vnějšího světa (je to takový safe space/komfortní zóna). V samotě je minimální rozptýlení a problémy spojené s mezilidskými vztahy, zejména když se odpojíme od digitálních zařízení a sociálních médií. (Neřeším tu např. kdo je kde na dovolené, kdo si koupil nejnovější mobil, kde je někdo na obědě, atd…) Toto odpojení nám umožňuje spojit a naladit se na naše pravé já, svobodné od vlivu vnějších názorů a tlaků.

Zajímavým aspektem je počáteční odpor mysli vůči samotě (např. Já jsem v prváku na VŠ musel za každou cenu být na každé akci. Nikde jsem nemohl chybět, ať mi nic neujde abych mohl mít něco na své „storýčka“, ale teď mi vůbec nevadí nějakou akci prošvihnout a být sám v pokoji, nudit se a přemýšlet). Když ale zůstáváme sami moc často, může se stát, že mysl začne být neklidná a začneme být osamělí, proto bychom měli tyto dva pojmy oddělit

Samota

  • Pozitivní stav relaxace, meditace
  • Soustředění se na seberozvoj, úkoly
  • Být v safe space se svýma myšlenkama a neřešit tlak okolního světa

Osamělost

  • Absence společnosti
  • Stav kdy se cítíme izolovaní a chybí nám socialní, emocionální vazba/vztah
  • Negativní na psychiku a mentální zdraví

Tato reakce je odrazem našich mentálních modelů a  potřeb mysli. Samota poskytuje jedinečnou příležitost pozorovat a porozumět těmto vzorcům, což vede k většímu sebepoznání a osobnímu rozvoji…nebo nirváně (já fakt perlím s tím propojením na tu předchozí esej o budhismu.)

Neustálá aktivity mysli a stav vědomí

Zatímco mysl je často zaměstnána minulými nebo budoucími starostmi, vědomí představuje stav bytí přítomný a v míru. Samota nám umožňuje vstoupit do tohoto vědomí, vzdálit se od šumu okolí a najít klid v přítomném okamžiku…Ži raz, tu teraz, slnko svieti rovnako na nás

ATP

Pojďme něco zkusit. Sedněte si do tiché místnosti na 3-5 minut (nemusí to být ta TAPová, klidně doma), věnujte pozornost vnějším zvukům a tichu mezi nimi. Nechte své myšlenky plout. Nepřemýšlejte vůbec na touto esejí, nebo čímkoliv co vás stresuje. Myslete na to co Vás dělá šťastným/ou a pak se vraťte zpátky k této eseji.

Tak co? Jaké to bylo? Co Vás dělá šťastným/ou? Co jste o sobě zjistili? Jak Vám ten čas utíkal? Pomalu? Rychle? Přišlo Vám to užitečný?

Netroufám si tvrdit, že Vám to pomůže, přeci jen jsme každý „z jiného těsta“. Mně osobně tato samota pomáhá v životě a seberozvoji. Co ty Sáro? Pomáhá tobě? Vím, že zrovna ty si to dočetla až semka. Tak mi hoď extra zpětnou vazbu na tuto esej jo? Díky :))

Závěr?

Objímáním samoty můžeme objevit hlubší porozumění sami sobě a světu kolem nás. Vím, že samota a týmové podnikání spolu moc nesouzní, ale je dobré si uvědomit, některé výhody samoty. Všichni spolu nemůžeme trávit čas 24/7. Vybouchly by nám hlavy. Myslím si, že samota a její efekt na přemýšlení a vnímáni okolního světa v týmovém podnikání (ve zdravé míře) nám může pomoci s kreativitou, inovacemi, rozhodováním, stresem a jiným pohledem (moje domněnka). 

Děkuji za pozornost, tady máte jako bonus zajímavý články a zdroje: 

https://www.idnes.cz/jenprozeny/volny-cas/samota-osameni-psychologie-vztahy.A200522_153919_jpz-volny-cas_abr


https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2014/jul/19/change-your-life-sit-down-and-think#:~:text=%22All%20of%20humanity%27s%20problems,wrote%20it%20in%20the%201600s.


https://medium.com/personal-growth/blaise-pascal-on-how-to-alone-with-your-thoughts-without-losing-your-mind-c88567e0189b



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



- 17.11.2023 - 09:24


Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: