Rozpouští se náš ledovec?


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 19.10.2021

Náš ledovec se rozpouští   John Kotter

Náš ledovec se rozpouští, John Kotter


Proč jsem si knihu vybrala?


Na tuto knihu jsem dostala doporučení od naší koučky Janči. Já jakožto zvolený team leader InviTAPu jsem se začala potýkat s velkou hromadou problémů. Po covidovém období v online prostředí jsme se vrátili zpět do offlinu a začala jsem vnímat spoustu věcí, které mi u nás v týmu vadí – disrespekt některých členů vůči ostatním, časté používání mobilních telefonů při training session, pozdní příchody nebo i nepříchody. Náš tým se začínal jevit jako nejvíce problémový a já za to cítila odpovědnost a stud.


O čem kniha je?


Knížka „Náš ledovec se rozpouští“ je moc hezky a srozumitelně psaná. Vše je pochopitelné z jednoduchého příběhu. Kniha je o problémech skutečného života, které zlobí téměř každého v jakékoli organizaci.


Příběh začíná v zamrzlé Antarktidě na ledovci, kde žije kolonie tučňáků. Na ledovci žili tučňáci mnoho let a žili naprosto normálním životem. Tučňáčata se chodili vzdělávat do školy a rodiče lovili potravu k přežití.


Mezi všemi císařskými tučňáky žil Fred, vzhledově stejný tučňák jako ostatní, ale byl více zvídavý a všímavý. Jiní tučňáci chodili lovit mořské tvory – to bylo dost potřebné, protože v Antarktidě žádná jiná potrava není. Fred však lovil méně a víc studoval ledovec a moře. Jiní tučňáci trávili většinu času s přáteli a příbuznými. Fred byl dobrý manžel a otec, ale kamarádil se s ostatními méně, než je obvyklé. Často trávil čas sám a dělal si poznámky o tom, co pozoroval. Jednoho dne zkoumal ledovec, na kterém tučňáčí kolonie žije po mnoho let a zjistil, že se ledovec rozpouští. Uvnitř ledovce byla bublina, která by mohla časem prasknout a ledovec by roztrhla na dvě poloviny. 

         Ledovec, který se náhle rozpadne na mnoho kusů, by byl pro tučňáky zkázou, zvláště kdyby se to přihodilo během zimy a za bouře. No a zima byla za rohem. 


Fred se rozhodl, že o tom musí informovat nejvyšší. Kolonie měla vůdcovskou radu, nazývala se skupina deseti a vedl ji hlavní tučňák. Jelikož neměl okolo sebe tolik přátel, kterým by se s tímhle mohl svěřit a oni mu uvěřili, musel si říct, jak a komu tuto informaci podá. 


Ve skupině deseti byla Alice, která měla pověst tvrdého a praktického ptáka, který zvládne všechno udělat. Fred se rozhodl, že Alice by jeho příběh mohla odmítnout s menší pravděpodobností než jiní starší tučňáci. Fred tedy Alici situaci převyprávěl i názorně ukázal. Alice mu vše uvěřila a začala jednat. Teď přišla ta nejhorší část z toho všeho, museli tuto informaci oznámit skupině deseti a poté celé kolonii. Bylo jasné, že někteří ptáci nebudou chtít vidět žádný problém. Na tuto situaci je třeba se důkladně připravit a po lopatě ji odprezentovat. 

         Jakmile se aktuální situace oznámila celé kolonii nastala panika. Někteří tomu nevěřili, někdo si situaci neuvědomoval, někdo začal vyjadřovat značnou nenávist a někdo si uvědomil, že je situace vážná a chtěl s tím něco udělat. Samozřejmě tu byl také jeden tučňák, který se snažil všechny přesvědčit, že se nic neděje a Fred je lhář.


V této návaznosti hlavní tučňák prohlásil, že kolonie potřebuje tým ptáků, který by ji provedl tímto obtížným obdobím. Všechna práce není přeci jen na něm samotným.


Abych tady nepřevyprávěla celý příběh a dostala se k tomu happy endu. Celá kolonie se vzpamatovala. Stala se kočovnou kolonií, volnou, bez stálého domova. Zvolili si skupinu kočovníků. Také měli skupinu průzkumníků, kteří se vydávali hledat nové ledovce. Pak měli skupinku lovců, kteří lovili mořské potvory pro celou kolonii. Ve škole se tučňáčata začali učit o konečně zajímavých věcech. Celá kolonie byla zvyklá na změny a když přišlo něco nového, dokázali se s tím mnohem lépe a rychleji poprat bez vyšilování.


Co si z této knihy odnáším?


Spoustu věcí a nadšení, ale spíše uvědomění. Díky tomuto příběhu si uvědomuji, že je zbytečné se zabývat lidmi, kteří mě brzdí a brání mi v mém osobním rozvoji a pracovním nasazení. Oslovila jsem lidi z mého týmu, u kterých vidím snahu a motivaci. Teď se k tomu stavíme společně a hodláme z Tiimi vyždímat co to jde.


Proces úspěšné změny o osmi krocích: 

1. Vytvořte pocit naléhavosti

2. Sestavte vedoucí tým (zajistěte, abyste měli silnou skupinu řídící změnu)

3. Vytvořte vizi změny a strategii

4. Sdělte vše ostatním tak, aby vás pochopili a abyste je přesvědčili.

5. Zplnomocněte druhé k jednání.

6. Dosáhněte v krátké době úspěchů.

7. Neustávejte!

8. Vytvořte novou kulturu.


Myšlení vs. vnímání

Myšlení = jiným způsobem může pomoci změnit chování a vést k lepším výsledkům.

Vnímání = jiným způsobem může změnit chování VÍCE a vést k lepším výsledkům.


Knížku doporučuji těm, kteří by chtěli provést ve svém týmu změnu, ale neví, co si s tím počít a jak na to. Hrozně se mi líbilo, jak to bylo psané na primitivním příběhu s tučňáky, ale odneseš si z toho, co potřebuješ.




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



- 03.11.2021 - 13:55


Hezká esej :)

Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: