Radikální otevřenost


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 23.01.2022

Radikální otevřenost: Jak být silným lídrem a přitom neztrácet lidskost   Kim Scott

Úvod

Tuto knihu jsem si vybrala, jelikož mi přijde absolutně klíčová pro spolupráci jak v týmu, tak i v běžném životě ve vztazích. Je skvěle napsaná, velice čtivá a autorka vše uvádí na příkladech z praxe. 

V našem týmu jsme si již v počátku řekli, že budeme komunikovat právě podle téhle knížky a musím říct, že úplně jednoduché to není, ale každým dnem se všichni zlepšujeme. Teď už se pojďme kouknout na obsah knihy.


Radikální otevřenost je ideální styl komunikace, kde se lidé konfrontují, ale s osobním zájmem. RO by se měla aplikovat hned a neměla by dovolit domněnkám vloudit se do našich hlav. Dávání takovéhle zpětné vazby v týmu utváří skvělé prostředí, důvěru a upřímnost. Jak na to?


Jak už jsem řekla RO má dva aspekty – osobní zájem a přímou konfrontaci

Osobní zájem spočívá v tom, že šéf není vnímán jako “necitlivý profesionál”, ale jako někdo komu na vás opravdu záleží. Všude na světě lidé potřebují být vnímáni jako bytosti plné emocí, ne jako stroje – oddělení od emocí může znamenat odcizení a nechuť k práci. Autorka říká, že je potřeba do práce vložit celou svoji osobnost a ukázat ji všem svým kolegům. “Pouze když se celou svou bytostí doopravdy zajímáte o celého člověka, můžete si vybudovat vztah”

Konfrontace na přímo je sama o sobě zájmem o druhé, jelikož v rámci RO je touto zpětnou vazbou chceme posunout vpřed. Dáváme jim citlivě najevo, co udělali špatně a proč to podle nás udělali špatně. Konfrontací vytváříme důvěryhodné prostředí, jelikož vymezením se proti něčemu i naše slova chvály nabydou na pravdě, daný člověk ví, že co se nám nelíbí hned říkáme nahlas.



Na grafu vidíme, že při nedodržení dvou zásad se dostáváme do jiných rovin komunikace:

Ničivá empatie = dostatek osobního zájmu, ale bez přímé konfrontace

Manipulativní neupřímnost = neprojevuji ani osobní zájem, ani nekonfrontuji

Útočná agrese = konfrontuji, bez osobního zájmu


Další zajímavá myšlenka v knize je rozdělení lidí podle ambicí na Rockstars a Superstars:

Superstar – je hybatelem, přináší změnu, je ambiciózní v pracovním prostředí, vyhledává nové příležitosti, neustále strmě roste…

Rockstar – zajišťuje stabilitu, je ambiciózní mimo práci, je jednoduše spokojený se svým životem, nehledá změnu, je spokojený ve stávající roli, roste pozvolně…



Myšlenka, co mě zaujala na závěr:

Než začnete kritizovat sami si řekněte o kritiku - nepouštějte se do ostatních, dokud jim neukážete, že to sami ustojíte.


ATP

Radikální otevřenost používáme v týmu neustále. Není to úplně jednoduché a teprve se to postupně učíme, ale všichni tomu přikládáme velkou důležitost. V aplikování RO nám pomohly jiné metody například Face to Face aktivita na dávání zpětné vazby nebo Halo theory.





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (1):



Tomáš Konrád - 03.03.2022 - 11:25


Jaké překážky tě potkávají při aplikaci radikální otevřenosti? Jak bys ohodnotila radikální otevřenost u sebe/v týmu? Jak přesně vám pomohly uvedené jiné metody? A které další metody znáš, které by vám mohli taky pomoct?

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: