O knize jsem věděla už delší dobu. Asi tak rok jsem přemýšlela, jestli si jí chci nebo nechci přečíst. Jakmile jsem ale přišla do Tiimi, uvědomila jsem si, že víc než kvůli ostatním si tu knížku musím přečíst kvůli sobě.
Kim Scottová, autorka bestselleru, se věnuje tématu vedení lidí, šéfování, správné komunikaci a firemní kultuře. Kim, často mluví o zaměstnancích. Za svou kariéru pracovala ve velkých firmách ze Silicon Valley, kde vedla svůj tým a pracovala se zaměstnanci. V tuhle chvilku jsem se musela zastavit a přemýšlet, jestli bych mohla stejně jednat s týmem či nikoli. Myslím ale, že je na uvážení každého, jak si knihu přebere.
Kniha je psána lidsky. Autorka popisuje svoje pracovní a životní zkušenosti nejprve pomocí příběhů - tato forma mi velmi pomohla vžít se do role její či jejích přátel, zaměstnanců, kolegů,… Následně se věnuje konkrétní metodě (technice) z příběhu a rozebírá ji více detailně a technicky. Díky tomu jsem měla možnost udělat si vlastní schéma nebo přemýšlet nad tím, jak danou věc využiju v praxi.
Kdybych měla říct, co si z knihy odnáším, rozhodně zmíním následující:
I. Radikální otevřenost je spojením osobního zájmu a přímé konfrontace.
Tohle uvědomění není převratné, co ale převratné je, tak je aplikace radikální otevřenosti v běžném životě. Jakmile jsem si přečetla první kapitolu, došlo mi, jak málo jsem sama k sobě občas upřímná. Být radikálně otevřená k ostatním nejprve znamená být radikálně otevřená k sobě. Více teď přemýšlím nad tím, jak mluvím. Dávám si záležet, abych se vyjadřovala jasně, přímo. Snažím se víc vcítit do ostatních a vybrat správná slova. Já osobně jsem přišla na to, že mám tendenci sklouzávat k ničivé empatii – snažím se být až moc milá a lidem neublížit, což jim ovšem může ubližovat mnohem víc.
II. Chválit je důležité stejně tak, jako dávat zpětnou vazbu. Důležitější je naučit se oboje přijímat.
Hodně mě zasáhla kapitola o zpětné vazbě. Už rok, co se snažím a učím podnikat, vím, že zpětná vazba je důležitá. Kniha mi ale dala větší nadhled na to, proč je zpětná vazba důležitá, a proč se jí musím naučit dávat, ale i přijímat. Správně podaná zpětná vazba dokáže člověku říct, co udělal dobře a co ne tak dobře, dokáže pochválit a nasměrovat tím správným směrem. Při dávání zpětné vazby by měl být člověk konkrétní. Říct někomu „Teda Karle, ten tvůj proslov byl fakt na nic,“ mu asi moc nepomůže proslov do příště zlepšit. Pokud ale řeknu „Karle, máš chvilku? Ten tvůj dnešní proslov byl podle mě hodně dlouhý, při té pasáži o novém produktu jsem se pak ztratila v jeho jednotlivých výhodách. Jak si to z pozice řečníka vnímal ty?“, to už jsme trochu někde jinde. Chvalte klidně na veřejnosti, kritizujte ale jen mezi čtyřma očima, nepřenášejte problém do osobní roviny. A vždycky myslete na individualitu.
III. Nebuďte manažerem ani mikromanažerem, ale partnerem.
Budujte vztahy. Důležité při vedení týmu není mít všechno pod palcem a lidi sledovat jako orel. Cílem je najít s každým jeho motivaci, smysl práce, vášeň a nechat mu prostor, aby se mohl realizovat. Znovu tu narážím na individualitu - každý jsme jiný a potřebujeme jiné podmínky, jiné tempo. Někdo chce hodně růst a posouvat se, miluje challenge a je takzvanou superstar. Jiný přístup bude mít ale člověk, který potřebuje věci rozmýšlet, chce být spíš profík ve svém oboru a školit, předávat svoje know-how. Typická rockastar. Mějte jako manažer či leader hlavu otevřenou. To nejhorší, co můžete udělat, je zaškatulkovat lidi a neměnit svůj pohled. Každý máme v životě chvíle, kdy potřebujeme růst nebo naopak stagnovat.
IV. Zaměřte se na výsledky správně.
Kim Scottová doporučuje dodržovat tzv. GSD cyklus = Get Stuff Done. Pokud na něčem pracujete v týmu, vždy to bude náročnější. Výsledky budou ve chvíli, kdy bude mít každý co dělat a bude vidět svůj smysl i výsledky.
a. Naslouchejte: naslouchejte těm, co mluví, ale i těm, co většinou nemluví. Dejte všem prostor se vyjádřit. Mlčte. Vybudujte v týmu kulturu vzájemného naslouchání.
b. Vyjasňujte: chápejte a vyjasňujte svoje myšlenky - mluvte jasně, neokecávejte. Doptávejte se a dejte lidem prostor se vyjádřit i zeptat. Vytvořte prostor vhodný k vyjasňování, tzv. safe space.
c. Diskutujte: buďte otevření debatě o nápadu. Nechte prostor pro diskuse - když se v týmu diskutuje, lidi i nápady jsou po procesu krásnější a jasnější. Nebojte se leštičky kamenů.
d. Rozhodněte: to ale neznamená, že rozhoduje jeden člověk. Ne. Rozhoduje tým. Pokud rozhodnete tak, že se s myšlenkou ztotožní všichni, budete mít vyhráno. Nechte rozhodovat ostatní a ego dejte stranou. Důležitá jsou fakta.
e. Přesvědčujte: pokud čekáte výsledky, musí lidé přesvědčení věřit a pochopit ho. Přesvědčujte na úrovni logiky i emocí, buďte důvěryhodní. Nemanipulujte.
f. Realizujte: vyhrňte si rukávy a začněte realizovat - a to všichni společně. Momentálně musíte „nést následky“ za rozhodnutí, které jste udělali a přesvědčili o něm ostatní. Práci za celý tým nemůže udělat jeden člověk, proto rozdělujte práci podle kompetencí, ale nechte lidem volnost. Nastavte deadliny, pořádejte porady. Diskutujte, měřte a oslavujte posun i chyby.
g. Poučte se: s odstupem času si udělejte reflexi. Všichni v týmu dali do projektu spoustu energie a úsilí - vyplatilo se? Reflektujte a z chyb se poučte. Vemte nový projekt a opakujte cyklus.
Víc než kdy jsem pochopila, jak je práce v týmu náročná a hlavně důležitá. Vše, co jsem tady vypsala, se snažím uvádět do praxe:
Dobře rozmýšlím, jak s lidmi mluvím, ale i jak mluvím sama k sobě. Vnímám, jak ostatní lidé reagují. Sama si říkám týmu o zpětnou vazbu.
Z mé role team leadera k lidem nepřistupuju jako k podřízeným. Naše struktura je plochá a tak ke všem přistupuju. Nerozdávám úkoly (pokud nejde o krizi a není potřeba být o něco víc direktivní), ale ptám se a s lidmi se domlouvám. Rozhodujeme konsentem.
Momentálně jsme si s týmem stanovili cíle na měsíc leden. Momentálně jsme ve fázi Přesvědčujte, protože na našem nastavovacím TS nebyli všichni. Na následujícím BM bychom se měli všichni vědomě přesunout do fáze Realizujte. V téhle fázi bude na každém si říct, co musí pro splnění úkolu dělat. Svou roli vnímám v tom, že půjdu příkladem a budu kontrolovat a na BM budeme vyhodnocovat, jak se daří. Na konci ledna budeme cíle opět společně vyhodnocovat ponaučíme se z chyb, oslavíme posun a společně se pustíme do plánování dalších cílů. Budeme Naslouchat.
Knihu bych doporučila všem. Opravdu všem. Ať už tým vede, chcete ho vést nebo chcete být dobrým team memberem.