Projektový management v praxi


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 09.11.2022

Projektový management v praxi   Jan Doležal, Jiří Krátký

Tato kniha je jednou z mých 4 knih na management ke zkoušce. Udělala jsem drobnou chybu a vybrala jsem si velice podobné knihy. Anyway, tahle je takové sexy shrnutí. Jsou v hlavně metody, které se v projektech dají využít. Já jich hodně zkusila ještě před přečtením knihy. Zkusím na několik z nich v eseji zareflektovat. 


WBS (work breakdown structure)= hierarchální struktura rozdělení prací

Jednoduchý nástroj, který Vám ukáže rozsah projektu. Vidíte jednotlivé aktivity, výstupy a úkoly, které jsou potřeba udělat.

Přístupy k rozdělení mohou být různé – rozdělení podle práce, objektů, fází.

WBS odpovídá na otázku CO?

Reflexe

WBSku jsem zkusila několikrát a upřímně mi to nikdy moc nevyšlo. Všeobecně se o mě ví, že jsme control freak, díky tomu si v hlavě nosím WBSku na všechny mé úkoly. Ve svatbách v kapse mi to pomohlo vyhodnotit všechny potřebné pracovní věci pro vytvoření brandu. U WBS je na prd, že je dostupná na platformách, které moc nepoužívám (například Miro), kvůli tomu jí jen udělám a už se k ní nevracím. Vracet se k ní je velká část práce s ní. Když jí budu chtít znovu použít, budu muset najít jinou platformu, nejspíš skončím u papíru. 

WBSka vám pomůže dát do kupy všechny maličkosti ve vašem projektu. Nasměruje Vás správným směrem. 


Metoda DRPV

Slouží k vedení efektivních porad:

D= definice – co je cílem porady? Jaký má být výsledek?

R= role – kdo poradu vede? Kdo zpracovává zápis? Kdo hlídá čas?

P= proces, postup – časový plán a navrhované pořadí projednávaných bodů

V= věc

Reflexe

Tuhle metodu jsem začala využívat na poradách Svateb v kapse. Jako projekťák mám na starosti vedení porad a vše co se kolem nich točí. Největším pomocníkem je D - definice, definování cíle. Když vím jaký má porada cíl, je jednodušší zůstat na přímé cestě k němu. Role jsme ve svatbách nerozdělili - Já porady vedu, často dělám zápis, někdy se na něj vrhne i Adélka. Čas jsme měly nastavený na hodinu, teď ale měníme koncept, který popíšu níže. Proces a věc mi nikdy nešli moc určit. Částečně i z tohoto důvodu jsem změnila koncept porad

Místo porad máme na svatbách Coworky, které trvají 2-5 hodin. Na začátku si dáme reality check, toho co jsme udělali a chceme udělat dnes. Dále si dáme cíl coworku a rozdáme úkoly. Každá pracujeme na svých úkolech a radíme se o nich společně. 


RASCI matice - rozdělení rolí pro lepší řízení

Reflexe

Tohle jsme zkoušeli u našich prvních projektu a celkem to fungovalo. Naše projekty nebyli tak rozsáhlé, abychom potřebovali všechny role, ale když jsem si to maličko upravili, fungovalo to. 

Znova bych do toho ale nešla. Myslím že se metoda nedá použít na dlouhodobé projekty, jen na ty krátké, nebo projekty v projektu (ve svatbách vnímáme každého klienta jako projekt).





Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: