Tuto knihu jsem si vybrala, proto, že mi změny připadají velmi důležité, dokonce nutné.
Protože trh se neustále mění, vznikají nové příležitosti a trendy, hranice zemí už jsou témeř symbolické a my můžeme podnikat kdekoliv na světě a když příležitost nevyužijeme my, využije ji někdo jiný.
V našem týmu jsme vždy měli problém udržet si stanovené změny, proto bych chtěla do budoucna vědět, co udělat lépe, aby změny byly správně implementovány.
Kniha mě provedla 8 kroky kterými je nutné projít, aby změna byla úspěšná a tým se nevrátil do původního stavu.
Kniha je dpolněna schématy, které doplňují téma, to je skvělé pro připomenutí teorie z knihy.
Jaké děláme chyby při prosazování změn v týmu?
Kotter ve své knize popisuje 8 kroků, je důležité jít postupně, nevynechávat žádné kroky, ani je nepřejít příliš rychle. Můžeme však realizovat několik fází najednou a pravděpodobně se tomu nevyhneme, je to obtížné, ale takové úspěšné procesy změny bývají.
ŘÍZENÍ A VEDENÍ
Nemělo by chybět ani jedno- řízení abychom věděli, zda dodružejeme stanovené cíle, oslavovali malé vítězství a skeptikům ukázali, že je změna efektivní. A vedení pomáhá, abychom opravdu šli správným směrem, využívali a dodržovali vizi, byli motivování nepřestávali v procesu. .
“Řízení utváří určitý řád a míru předvídatelnosti a v souladu s tím má potenciál dosahovat krátkodobých výsledků, které očekávají různé zájmové skupiny (např. zákazníci: vždy dodržet časový termín, akcionáři: nepřekročit rozpočet)”
“Vedení vytváří změny často značně rozsáhlé a má potenciál vést k mimořádně účinným změnám (např. vývoj nových produktů požadovaných zákazníky, nový přístup k řízení lidských zdrojů, který firmě pomůže zvýšit konkurenceschopnost)
Silný Tým je takový ve kterém je dostatečné množství důvěry, lidé v něm mají správné vlastnosti.
8 kroků v procesu realizace zásadních změn
Co bychom zde, i přesto, že jsme si tímto krokem mnohokrát prošli, mohli udělat lépe?
Tento další krok jsme již vynechávali, proto jsme se často cítili sami, když jsme se snažili prosadit nové věci.
Sestava koalice
Při sestavování koalice si dejte pozor na hady, velká ega a váhavce
Hadi- níčí důvěru v týmu
Velká ega- nedávají prostor ostaním
Váhavci- mohou potlačovat naléhavost situace
Co dělat lépe?
“ Kdykoliv polevíte dříve, než je práce dokončená, může dojít ke ztrátě potřebné energie a motivace a k postupnému návratu do původního stavu.”
Čím více se společnost mění tím více se projevuje provázanost systémů uvnitř společnosti, které poukazují na nutnost dalších a dalších změn, pokud je vědomí nalehavosti stále dostatečně vysoké a fungují dobře i předchozí fáze, postupné změny systémů by měly být úspěšné. Pokud jsou zde zbytečně závislosti jednotlivých systémů, měly by být odstraněny, aby změny mohly proběhnout rychlejším tempem. V nižším žebříčku hierarchie dochází k vedení projektů i řízení jejich průběhu.
V nejvyšší části hierarchie zase dochází k posilování vysokého stupně vědomí naléhavosti a udržování jasného sdíleného cíle. Do celého procesu jsou zapojeni další lidé, noví zaměstnanci plus dochází k posilování pravomocí povýšením. V celé této fázi dochází k využívání výsledků z předchozích fází a získané důvěry s tím spojené.
S touto fází se pojí změna hodnot a kultury společnosti. Důvod, proč je tomu tak až v poslední fázi a ne v jedné z první je že změna firemní kultury přichází se změnou chování nikoliv naopak, lidé potřebují vidět, že nové chování je přínosné, souvislost mezi novými aktivitami a zlepšením výkonnosti.
Častokrát je snadnější změnit normy skupinového chování než hodnoty, které jsou méně zjevné ale hlouběji zakořeněné.
Attachment
Může se stát že proces změny brzdí nějaký zaměstnanec, který odmítá změnu, někdy je výměna jedinou cestou jak změnit podnikovou kulturu.
Další zásadní roli hraje systém povyšování pokud se nezmění odpovídajícím způsobem, kultura se pravděpodobně vrátí