5 příčin selhávání týmů
Co brání týmu v dobrém výkonu? Jaké jsou překážky?
Tým může trpět několika disfunkcemi, abysme je vyřešili, musíme začít u té nejzásadnější, autor popisuje disfunkce jakožto propojený model
IMG_3210.heic
První příčinou je absence důvěry.
Paradoxně lidé v týmu, kde si vzájemně důvěřují, jsou zranitelní, nebojí se být, přiznají slabosti, chyby, cítí se dostatečně bezpečně na to, aby tak učinili. Nemají strach z toho, že by někdo zneužil jejich zranitelnosti. Lidé kteří se bojí být otevření, zranitelní, špatně příjmají zpětnou vazbu, mstí se. Výsledkem je pak absence zpětné vazby.
Řešení: Cvičení zpětné vazby v bezpečném prostředí, je zde možnost identifikovat silné a slabé stránky, příklad 360 stupňová zpětná vazba.
Strach z konfliktu
Tým, který postrádá důvěru, není schopen otevřené konstruktivní diskuze, tým není schopen vyřešit ktitické problémy a uchyluje se k utlumeným debatám a rezervovaným komentářům.
Řešení: Týmy by měly aktivně vyhledávat zdroje konfliktů, konfliktní témata (příčiny) , nikoliv se jim vyhýbat. Leadeři by měly dát prostor pro konflikty a držet se zpátky s ochraňováním týmu před konfliktem.
Nedostatek loajality
Jak může být člověk loajální k nějakému rozhodnutí, pokud neměl možnost se k němu otevřeně vyjádřit, nepředcházela mu otevřená diskuze, takže odsouhlásí něco, s čím se nemusí plně ztotožňovat, ačkoliv se tak muze tvářit.
Řešení: vyřešit předchozí disfunkce
Vyhýbání se zodpovědnosti
Zodpovědnost vůči cílům a akčním krokům které k němu vedou, které si tým stanoví patří i říct ostatním, pokud jednají kontraproduktivně vůčí cílům v týmu, tato disfunkce se velmi pojí se strachem z konfliktu.
V případě, že lidé preferují osobní cíle před cíle týmovými, k této situaci může dojít v okamžiku, kdy si tým není schopen nastavit dostatečně vyhovující cíle týmové.
Jak by tedy naopak měl vypadat ideálně fungující tým?
Lidé v tomto týmu si vzájemně důvěřují, komunikují efektivně, plány a cíle příjmají za své a cítí k nim zodpovědnost.
Podle Lencioniho je uspěch týmu postaven na základním aspektu společného fungování a tím je důvěra a otevřenost. Každý silný tým je tvořen silnými jedinci, v této knize mi chybí individualní přístup, pohled na problém z hlediska jedinců, čím by si měl kadý člen projít, aby mohl být dobrým týmovým hráčem, aby mohl být otevřený a mohl důvěřovat ostatím, co jsou základní předpoklady? V našem týmu jsme cvičení navrhnutá Lencionim aplikovali, ačkoliv nebyla příliš úspěšná.Náš tým táhli dolu slabí jedinci, jak říká Baťa, stačí jeden vzdychací typ na hale a rozvzdychá ji celou. Lencioni pravděpodobně počítá s již silnou sestavou, pak jeho teorie může mít za následek pozitivní změny v týmu.