Důvod přečtení:
Tahle kniha mi byla doporučena koučem. Neměl jsem problémy se spánkem, jen jsem mu v tu dobu nedával moc velkou prioritu. Zkusil jsem si to tedy na tomto základě zapsat do RP v rámci LC a poté to přečíst.
Myšlenky knihy:
Cirkadiánní rytmus - to je periodické vyplavování hormonu únavy melatoninu. Tento rytmus může ovlivnit modré světlo LED, teplota v místnosti, jídlo a pití (kofein, cukry, drogy a tak podobně), fyzická a mentální aktivita a další. Je důležité mít přehled nad všemi těmito aspekty a počítat s tím jak ovlivňují naše biologické hodiny.
Fáze spánku jako aspekt k plánování - při spánku se střídají fáze non-rem a rem, které trvají většinou okolo jeden a půl hodiny. Je dobré si naplánovat spánek tak, aby vstávání nenarušilo ani jednu z těchto fází.To znamená, že se dá naplánovat délka spánku na alespoň sedm a půl hodiny.
Paměť, nálady, kreativita a fyzická kondice - to vše je závislé na spánku. Pokud člověk spí nedostatečně, nebo nekvalitně, nebo dokonce nespí vůbec, tak se dá očekávat zhoršení všech těchto vlastností. Naopak se dá ale spánku využít a podpořit tím regeneraci těchto vlastností například při učení na zkoušku, nebo například při hubnutí.
Odpolední krátký spánek se může vyplatit - takový typ spánku, může zlepšit produktivity až do večera a zlepšit náladu a zvýšit vnitřní motivaci. Navíc takovýto spánek po jídle podpoří trávení a vyplní čas po jídle ve kterém krátkodobě snížíme produktivitu.
Řízení pod vlivem nebo bez spánku - obojí je téměř stejně nebezpečné, protože beze spánku se snižuje rychlost naší reakce, zvyšuje se silniční pasivita nebo naopak agrese a samozřejmě se zvyšuje pravděpodobnost mikrospánku, nebo usnutí za volantem.
Pravidelnost zvýší kvalitu - jednoduše řečeno pokud budeme chodit spát a vstávat vždy ve stejnou dobu, tak se tomu naše tělo a spánek jako takový přizpůsobí. Není pak problém mít dostatek hormonů ke spánku a ani vstát na jedno zazvonění budíku.
Naslouchat svému tělu se vyplatí - člověk má přirozeně podle typu svého těla, podle pohlaví, podle věku a tak podobně tendence spát různě dlouho a v různé časy. Nejlepší jak dosáhnout optimálního spánku je naučit se naslouchat svému tělu, protože žádný návod nemůže sedět přesně na každého člověka.
Praxe:
O důležitosti spánku jsem nepochyboval ani před přečtením této knihy. Jednotlivé myšlenky jsem na sobě otestoval a můžu říct, že si nejsem jistý, jestli se vyplatí nad tím přemýšlet. Sice když jsem se na spánek jako takový více soustředil a snažil se držet doporučení této knihy, tak jsem spal jak by se asi mělo, ale žádné zásadní výhody jsem v rámci jednoho a půl měsíce nepozoroval. Proto jsem nadále nijak nezvýšil prioritu svého spánku. Naopak k čemu mi tato kniha byla užitečná, je uvědomění si důležitosti spánku u spolupracovníků a daleko více počítám s jeho důležitostí pro ně.