Proč spíme


2 body

Hodnocení: 97.5 %

Přidáno: 27.05.2020

Proč spíme   Matthew Walker

Proč spíme

Matthew Walker
Proč jsem si zvolil tuto knihu?


Myslím si, že spánek patří v životě mezi ty vůbec nejdůležitější věci. A bylo by dobré vědět, jak spát co nejlépe, jelikož mě v životě čeká ještě tak cca 20 let spánku. Druhý důvod je ten, že jsem měl občas se spánkem problémy. Ať už jsem nemohl usnout nebo se ráno cítil stále unavený, což pak ovlivňovalo moji efektivitu během dne. Z tohoto důvodu také padla volba na moji knihu.


Co jsem se dozvěděl?


Dozvěděl jsem se důvody, proč vůbec spíme. Proč je spánek pro člověka dobrý. A jak je velice komplexní, jelikož není v těle jediný orgán a v mozku jediný proces, na který by spánek neměl pozitivní vliv. Dále jak se nedostatek spánku podepisuje na školství, zdravotnictví nebo podnikání. 


Přečetl jsem si důkazy, které boří zažité představy o užitečnosti nejdelších dnů a nespaní. Jelikož pokud nespíme dostatečně a kvalitně, tak vytyčených cílů nedosahujeme efektivně, bezpečně, výhodně ani eticky. 


Jak zjistíme, že máme nekvalitní spánek?


Když si na ráno nenastavíte budík, zaspíte? Jestli ano, potřebujete více spánku, než si dopřáváte. 

Stává se vám, že si na počítačové obrazovce přečtete větu a vzápětí si ji musíte přečíst znovu? To bývá často známkou unaveného, nedospaného mozku.  


Spánek pro mozek


Na spánku v obrovské míře závisí nespočet mozkových funkcí. Nejpůsobivější výhodou spánku pro mozek je jeho přínos pro paměť. Funguje jako vynikající podpůrný prostředek paměti. A to jak před učením, kdy připravuje váš mozek na ukládání nových vzpomínek, tak po učení, kdy novou látku upevňuje a zamezuje zapomínání. 

 

Spánek pro kreativitu


Spící mozek pomocí způsobů, které by váš bdící mozek nikdy nenapadly, spojí dohromady rozporné sady informací, což má za následek působivé dovednosti při řešení problémů. 


Spánek a práce


Spánková deprivace negativně ovlivňuje celou řadu negativních schopností nezbytných ve většině zaměstnání. Podle studie na základě dat čtyř velkých společností „zaplatí“ firma za nedostatečný spánek jednoho zaměstnance téměř dva tisíce dolarů ročně, přičemž tato částka odráží snížení produktivity. 


A proč má vlastně nedostatek spánku tak destruktivní vliv na pracovní schopnosti zaměstnanců firem a potažmo na ekonomiku státu?


Na ukazatele výkonnosti firmy má vliv celá řada charakteristik zaměstnance, nejčastěji pak tvůrčí myšlení, inteligence, motivace, snaha, efektivita samostatné práce a týmu, emoční vyrovnanost a čestnost. A všechny tyto vlastnosti nedostatek spánku systematicky poškozuje.


Teorie do praxe


Z knihy bych chtěl některou torii převést do praxe, a to:


·      Dodržovat pravidelný spánek

·      Chodit spát a vstávat každý den ve stejnou dobu

·      Nevykonávat těžkou fyzickou aktivitu dvě hodiny před spaním

·      Odpočívat, než půjdu spát – čtení, hudba

·      Spát v co nejvíc tmavé místnosti 

·      Vyhnout se velkým porcím jídla a nápojů pozdě v noci


Závěr


Kniha je velice široká. Je třeba si z ní vybrat, co je pro vás opravdu přínosné. Doporučuju každému, kdo má problémy se spánkem nebo nechápe jeho důležitost.Hodnocení: 97.5 %

Nový komentář:Komentáře (1):Lucie Opočenská - 18.06.2020 - 09:56


Knihu si přečtu během prázdnin, protože se spánkem často bojuji. Jsem zvědavá, jestli na tobě budou znát závazky ze závěru :)

Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 0

19.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Vedení

Body: 3

19.04.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

19.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

19.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: