PROČ SPÍME
Knihu jsem si vybrala z důvodu, že spánek je pro mě poslední cca 2 roky celkem problematický. Nespím dobře, chodím spát velmi pozdě a pochopitelně nesnáším vstávat. I když jsem k večeru uběhla 5 km skrz Prahou, následně jsem stejně usla v jednu ráno hehe. Nikdy jsem se ale o spánek nějak extra nezajímala což bych touto knihou chtěla napravit. Kniha je rozdělena do čtyř částí, určitě jsem si z každé něco odnesla.
“Takže během čtení této knihy prosím bděte a spěte. Já se rozhodně neurazím. Právě naopak - budu mít velikou radost.”
“Ranní typy” tvoří zhruba čtyřicet % populace, vstávají za úsvitu a fungují nejvíce dopoledne.
“Večerní typy” tvoří zhruba třicet % populace, chodí spát pozdě večer a druhý den si rádi přispí či vstávají odpoledne. - trochu zahanbeně musím říct, že toto je můj případ. Zajímavé je, že to, že jsem noční sova má co dočinění s tím, že můj táta je noční sova taky. Poměrně důležitým faktorem je zde genetika.
MYŠLENKY Z KNIHY
ČÁST 1.
Kdy nejspíš trpíte spánkovou deprivací? Probudíte se v 8 a v 11 byste v klidu znovu usnuli? Potřebujeme v dopoledních hodinách na podporu produktivity kafe? Nejspíš máte spánkovou deprivaci:))
REM - (rapid eye movement) - mozková aktivita je zde téměř stejná jako v bdělosti, je úzce spojená s prožitkem, kterému říkáme spánek
NREM - (non-rapid eye movement) - hloubka této fáze spánku se postupně zvětšuje, má celkem 4 fáze. Fáze 3 a 4 jsou tou nejhlubší částí spánku.
Klíčem k dlouhověkosti je praktikování přirozeného bifázického spánku a zdravá strava = šlofík
Blokování a omezováním REM spánku u novorozenců zbržďuje vývoj mozku, což vede k tomu, že je dítě v dospělosti sociálně abnormální.
ČÁST 2.
Spánek je hlavní univerzální poskytovatel zdravotní péče - ať už jde o jakýkoliv fyzický nebo duševní problém, spánek vám vždy dokáže něco předepsat.
Výhoda spánku pro mozek - přínos pro paměť, jak před učením, tak po učení. Pomáhá novou látku upevnit a zamezuje zapomínání. Na jedné z univerzit provedli výzkum kdy jedna skupina studentů si před zapamatováním pojmů zdřímla a druhá byla například na mobilu či hrála deskové hry. Lépe si vedla ta skupina, která si před učením zdřímla.
Pomáhají při spánkové deprivaci šlofíky?
pokud si zdřímneme těšně před spánkovou deprivací (pocitem únavy) zafunguje takový šlofík jako “nárazník”, sice pouze na nějakou chvíli, ale je schopný ochránit mozek před poklesem soustředění.
Hodně zjednodušeně, kvalitní spánek = hubnutí
ČÁST 3.
Freud věřil, že sny pocházejí z nevědomých, v reálném životě nesplněných přání. Potlačená přání by podle něj byla pro člověka tolik šokující, že by se v okamžiku probudil. Proto existuje jakýsi filtr, jímž skrytý obsah snu prochází a objevuje se v převořené podobě jako zjevný (manifestní) obsah snu.
Prvek, na jehož základě je predikce snů souvisejících s denními činnosti možná je emoce.
Funkce snů = emocionální a duševní zdraví, kreativita a řešení problémů
Noční “terapie”:
Je potvrzeno, že spánek se zmírňuje pocit nepříznivých psychických stavů a traumat jímž si člověk během dne prošel. Když se probudíme, naše bolest je znatelně mírnější. Spánek tedy funguje jako uklidňující balzám a bezpečné místo pro naše zážitky.
ČÁST 4.
Co ovlivňuje délku a kvalitu našeho spánku?
Konstantní elektrické osvětlení (včetně LED světel)
Regulovaná teplota
Kofein
Alkohol
Umělé ukončení spánku (budík)
12 TIPŮ PRO ZDRAVÝ SPÁNEK:
Zjistila jsem, že mám nejspíš chronickou spánkovou deprivaci :DD
ATP, neboť co jsem si odnesla