Proč jsem si vybral tuto knihu?
Má primární motivace pro přečtení této knihy byl odpočinek ve smyslu, že jsem nyní měl velmi nabité období a zanedbával jsem jak četbu, tak spánek, tudíž jsem tuto knihu shledal jako ideální volbu pro “oddychové“ čtení. Mimo jiné jsou na tuto knihu dostal velmi kladné reference od svých kolegů z týmu.
Obsah
Autorem knihy je Matthew P. Walker, britský vědec a expert na výzkum spánku. V knize předkládá mnoho objektivních faktů, nicméně do knihy vkládá i své názory a poznatky a musím přiznat, že chvílemi bylo obtížné tyto dva způsoby předávání informací od sebe navzájem rozlišit.
V úvodu knihy autor odkrývá nám všem povědomé téma – kofein. V této části autor popisuje, jak dlouho trvá tělu kofein odbourat a vysvětluje samotný poločas rozpadu kofeinu. Poločas rozpadu je uveden mezi 5 až 7 hodinami, nicméně naše tělo doopravdy kofein odbourá až po 10 až 14 hodinách. Tudíž v ideálním případě bychom neměli pít kávu v odpoledních, či večerních hodinách, aby nedocházelo k narušení kvality našeho spánku.
Mimo jiné kofein velmi úzce ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus (případně cirkardiální). Cirkadiální rytmus je biologický rytmus odvozen z latiny ze slov circa = “okolo“ a dies = “den“ a popisuje to biorytmus s periodou 20-28 hodin, který se cyklicky objevuje u všech živých organismů. Samotným pitím kávy, či čaje – tedy kofeinu můžeme tento rytmus narušit, jelikož naše tělo bude vydávat energii na odbourání kofeinu a nikoli na dané části biorytmu. V dlouhodobém hledisku toto může mít negativní dopad na naše zdraví.
Zde jsou pro představu některé projevy cirkardiálního cyklu (24h) u člověka:
Dále se autor zaměřuje na kvalitu a délku spánku jako takovou a mimo jiné nám vysvětluje i samotné fáze spánku. Popisuje fázi NREM, ve které se dostaneme do hlubokého spánku, jenž je nezbytný pro opravdový odpočinek. V této fázi dochází k třídění a odstraňování nervových spojení. Jako další fáze nám je představena fáze zvaná REM, při které se nám primárně zdají sny, nicméně i v této fázi probíhá upevňování nervových spojení.
Závěr
Po přečtení této knihy jsem došel k uvědomění, že spánek je nesmírně důležitý pro naše zdraví jak fyzické, tak psychické. Tímto je myšleno, že nedostatkem spánku si jednoduše zkracujeme život, avšak i v případě spánku platí pravidlo, že všeho moc škodí. Lidé, kteří spí pravidelně méně než 6 hodin, či více jak 10 hodin denně jsou v rizikové skupině, jenž je více náchylná na přibývání na váze, srdečním problémům, depresím, a dokonce předčasné smrti.
Jako osobní závěr si z knihy odnáším, že nebudu pít kávu, či jiné kofeinové nápoje v odpoledních a večerních hodinách. Dále jsem se rozhodl, že se budu snažit pravidelně spát mezi 7-9 hodinami, jelikož je to ideální doba spánku. Knihu vnímám jako přínosnou, vzhledem k tomu, že obsahuje mnoho zajímavých faktů, které jsem předtím ani netušil. Jako hlavní aha moment jsem vnímal zjištění, že přebytek spánku není dobrý, ale naopak. Toto tvrzení mě zaskočilo, jelikož jsem rád za každou možnost si přispat, a to jak přes den, třeba po obědě rychlý šlofík, tak o víkendech. Tudíž se tento zvyk budu v budoucnu snažit omezit. Jako poslední zjištění si z knihy odnáším jakési propojení s mou momentální situací. Jsem po operaci ramene a v noci toho moc nenaspím, už je to 10 dní a pozoruji na sobě “změny“ například častější bolest hlavy, či kloubů a celková vyčerpanost. Dále však vnímám i rychlejší ztrátu pozornosti a v krajních případech i snížení morálky či dokonce nevrlost. Toto se mi pojí z faktem z knihy, že nedostatek spánku má vliv jak na náš fyzický stav, tak na naši psychiku.