Proč spíme?


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 06.03.2024

Proč spíme?   Matthew Walker

Proč jsem si knihu vybral?

Na začátku ledna 2024 jsem si řekl, nový rok, nový já a rozhodl jsem se začít řešit jeden z mých největších problémů - nepravidelné spaní. A logickým začátkem bylo čtení této knihy. O proč spíme jsem slyšel již v prvním ročníků, jelikož Simča od nás z týmu ji přinesla k nám do týmu a dokonce na ni byla training session. Od té doby jsem ale moc svůj spánkový režim neřešil. Teď jsem ale cítil, že je to reálný problém, jelikož se ráno necítím odpočatě a musím s tím něco dělat. 



Poznámky z knížky 

Nejvíce fascinující mi přišlo, že spánek je tak záhadným a zároveň nezbytným procesem, kterými naše tělo musí projít aby mohlo fungovat. Podle autora je stále velmi neprobádaný a stále mu pořádně nerozumím, což mi v dnešní době připadá velmi vzácné. 

To, že bychom měli spát 8 hodin je poměrně známá poučka, ale efekty, které nedodržení tohoto limitu má už tolik ne. Já jsem přesně příkladem člověka, který bohužel 8 hodin nenaspí a teď vím, co tím riskuji. Spánek totiž nejde nahradit či doplnit, s každou nedospanou hodinou se nám nenávratně ničí nervové spoje a tím i zkracuje délka života. Nespavost má ale i efekty, které se projevuje hned. Po noci bez 8 hodin spánku se často cítíme ospale či malátně, to se propisuje i do našeho chování a hlavně reflexů. Velkým problémem mohou být mikrospánky a zpomalené reakce hlavně při řízení, kdy nedostatek spánku působí stejně jako alkohol. Spánková deprivace má účinek i na naši paměť. Během spánku se načerpané informace ukládají do dlouhodobé paměti. 

Když jsem u tématu zdraví, tak je zajíamavé, jaké byly zjištěny účinky spánku na lidskou délku života. Naši předci totiž pravděpodobně spali ve dvou fázích - v noci déle a kratší část ve dne, kvůli tomu aby část spala a část hlídala tábořiště. To v nás zůstalo a ze studií vychází, že v kulturách, kde se zachovala tzv. siesta je délka dožití delší než jinde. Konkrétně v oblastech, kde byla zrušena byl pozorován výrazný nárůst srdečních problémů. Risk kardiovaskulárních problémů se s dlouhodobým nedostatkem spánku exponenciálně zvyšuje. Hrozí i dlouhodobá onemocnění jako cukrovka či obezita (náš metabolizmus i imunita jsou rozhozeny). 

Spánek ovšem nefunguje tak, že večer usneme a spíme konstantně stejně až do probuzení. Naopak. Spánek má hned několik fází, které je důležité zmínit: n-REM (no Rapid Eye Movement) se označuje spánek, kdy upadáme do toho hlubokého. Čím „lehčí“ spánek, tím méně se tělo opravdu regeneruje. 

REM spánek, neboli Rapid Eye Movement je nejhlubší forma spánku, v ní sníme a nikdo moc neví, jak funguje. Co je ale pro nás důležité je to, že během této fáze se probudit opravdu nechceme. Jelikož v tu chvíli přerušíme „dobíjení“ těla a budeme se cítit jako kdybychom se téměř nevyspali. Pro naše tělo je to moc velký skok a šok vyjít z této fáze ihned do bdění. 

Co mi ještě utkvělo v paměti je fakt, že každý z nás má spánkové cykly a potřebu spánku trošku jinou. Primárně je to vidět mezi tzv. Nočními sovami a ranními ptáčaty. A je zajímavé, že naše společnost velmi vytlačuje tzv. Noční sovy z normy a je to pro ně nezdravé a velmi složitě se spánkový režim představuje aby pasoval na naše uznávané normály. 

ATP

Jak jsem již zmínil, mám/měl jsem problém s nedostatkem a nepravidelností spánku. Jsem s velkou pravděpodobností noční sova odpoledne až k noci se mi pracuje často velmi dobře. Nechci se ale na něco takového vymlouvat. Díky odstrašujícím statistikám a tipům z knihy jsem si zavedl pravidlo 8 hodin spánku a minimálně jednu hodinu před usnutím a po probuzení bez obrazovek. Stáhl jsem si mobilní aplikaci Sleep Cycle, která sleduje mé spánkové cykly a probudí mě v nejméně hluboké fázi, abych se cítil odpočatě.

Díky tomu se cítím mnohem lépe a odpočatěji, i mé dny jsou produktivnější. Bohužel stále spím nepravidelně a nevím jak to nastavit tak, abych byl schopen dodržovat režim a stíhat věci, které bych chtěl. Na tom se musí ještě zapracovat. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: