Pravidlo žádných pravidel


3 body

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 15.07.2021

Pravidlo žádných pravidel   Reed Hastings, Erin Meyerová

Pravidlo žádných pravidel – Převratná firemní kultura, díky níž Netflix dobyl svět – Reed Hastings a Erin Meyerová


Proč jsem si vybrala tuto knihu?

Knihu jsem začala číst kvůli své bakalářské práci, ve které bych se chtěla věnovat tématu firemní kultury. Netflix je můj love brand, a tak jsme se o této firmě chtěla dozvědět více. Vůbec jsem netušila, že má tak jedinečnou firemní kulturu, o to víc mi po přečtení knihy přirostl k srdci. Tato esej bude obsahovat pouze stručné výpisky, o získaných vědomostech se rozepíšu v bakalářské práci. Kniha byla čtivá, ale četla se pomalu, protože po každé podkapitole, kde autoři popisovali zkušenost z praxe, jsem potřebovala delší čas na přemýšlení a diskuzi s ostatními.

Zjištěné informace se pokusím nějakým způsobem použít v praktické části své bakalářské práce, chybí mi ale větší teoretický základ k této problematice.


Co si z knihy odnáším?

·      Úspěšný tým se skládá z talentovaných lidí.

·      Tým je dobrý jako jeho nejslabší člen týmu.

·      Členové, kteří nemají dobré výsledky a nejsou talentovaní/učenliví, vyhoďte. Nač mít v týmu člověka, který nedokáže pracovat samostatně, není učenlivý, není zodpovědný a celý tým zdržuje?

·      V Netflixu pracují jen ti nejlepší z oboru a díky tomu má firma skvělé výsledky.

·      Otevřenost a zpětná vazba se na pracovišti přímo vyžadují.

·      Zpětná vazba se musí podporovat.

·      Zpětná vazba zlepšuje, učí a posouvá.

·      Zpětná vazba podle vzoru 4A: snažte se pomoci (aim to assist), navrhněte akci (actionable), oceňte (apreciate), berte nebo nechte být (accept or discard)

·      Kontrolní procesy zdržují. V knize se popisují zdlouhavé schvalovací procesy na braní dovolených, proplácení firemních výdajů… Pracovník se má soustředit hlavně na práci, a ne na měsíční popobíhání a razítkování dokumentů ke schválení.

·      U firemních výdajů má Netflix jednoduché pravidlo: „Utrácejte v zájmu Netflixu.“ V Netflixu vám nebudou pravidelně kontrolovat všechny účtenky za firemní večeře, letenky a ubytování na školení tak, jako se to děje v jiných firmách, kde máte jasně daný finanční budget, ale pokud se náhodou zjistí, že jste utratili příliš peněz a nedokážete si to obhájit, okamžitě vás vyhodí.

·      Stejné pravidlo platí i pro dovolené. Dovolenou si můžete vzít na jak dlouho chcete (předpokládá se ale, že neodjedete na rok a ještě k tomu v období uzávěrek – „Jednejte v zájmu své společnosti.“) a kdy chcete. Po zaměstnancích i vedení se chce, aby si navzájem ukazovali fotky z dovolené, doporučovali si místa a navzájem se inspirovali. Pokud by si nebrali dovolenou manažeři a vedoucí, nebrali by si ji ani jejich podřízení, kteří se chovají právě podle nich. Tohle je problém spousty firem, že se sice prezentují jako inovativní a plné příležitostí a možností, ale v praxi se to nenaplňuje. Krásným příkladem mohou být pingpongové stoly, stolní fotbaly, které se nacházejí ve společných prostorech firmy, ale pravdou je, že je využívá minimum lidí, protože se bojí, že to nebude ze strany vedení vnímáno dobře.

·      Koncentraci talentu posílíte tím, že budete platit nejlépe na trhu. V Netflixu se každý rok dělá u každého zaměstnance aktualizace jeho hodnoty na trhu. Pokud se hodnota zvýší, zvýší se mu i vícenásobně plat, aby nepřešel do jiné firmy.

·      Netflix chce, aby jeho pracovníci chodili na pohovory do ostatních firem a zjišťovali, jaký plat a jaké podmínky jim nabízí. V Netflixu vždy plat ještě přeplatí, aby si zajistili, že jim pracovníci neodejdou.

·      Buďte transparentní. Zpřístupněte firemní dokumenty a nenechte si své zaměstnance myslet, že jsou ve firmě tajemství a témata, o kterých se nemluví.

·      Nesnažte se zalíbit šéfovi. Upřímná vazba má probíhat i skrze různě postavené lidi a oddělení.

·      Budujte v týmu oddanost, soudržnost a kamarádství. U tvorby týmu se inspirujte ze světa sportovních týmů než rodin.

·      Testová otázka ke koncentraci talentu: „Koho si nechat? O koho bych nejvíce bojovala, aby v mé firmě zůstal, pokud by mi oznámil/a, že odchází kvůli obdobné práci pro jinou společnost?“

·      Mluvte se zaměstnanci upřímně o tom, proč jejich kolegové byli propuštěni a zodpovězte všechny jejich otázky. Jedině tak nebudou žít ve strachu, že budou další na řadě.

·      Nejlepší zpětná vazba je třistašedesátka (hodnotíme se sami, hodnotí nás kolegové, nadřízení i podřízení) – nedělat anonymně, použít: začni, přestaň, pokračuj.



Kontrolní a schvalovací procesy slouží k tomu, aby lidi ovládaly, nikoliv inspirovaly. Pokud je odstraníme, hrozí anarchie a nepořádek. To se ale nestane, pokud v zaměstnancích budeme pěstovat disciplínu a sebekontrolu. Chcete-li vybudovat inovativnější firmu, odstraňte kontrolní procesy a vytvořte firemní kulturu svobody a odpovědnosti.



Hodnocení: 100 %

Nový komentář:







Komentáře (1):



Jana Švecová - 01.09.2021 - 08:51


Wow: "Členové, kteří nemají dobré výsledky a nejsou talentovaní/učenliví, vyhoďte. Nač mít v týmu člověka, který nedokáže pracovat samostatně, není učenlivý, není zodpovědný a celý tým zdržuje?" Naprosto souhlasím a skvěle to sedí na prostředí TAPu, i to o tom zdržování. Hodně se mi líbí doporučení ke zpětné vazbě! A nebo také to "chovat se pro dobro společnosti". To je ohromně vyzrálé...

Nejnovější eseje:

Kategorie: Koučování

Body: 2

24.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 3

24.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 3

23.04.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

Kategorie: Učení

Body: 0

23.04.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: