Pozornost
Daniel Goleman
Proč jsem si vybrala tuto knihu?
Tuto knihu jsem si vybrala především proto že pociťuji ve svém životě velice sníženou pozornost. Můj život je tak rychlý a plný spoustu aktivit, že nejsem schopná využívat své pozornosti naplno. Často zapomínám, nekoncentruji se, mám problém se soustředěním se, když mě něco nebaví nebo mi něco nejde mám odpor k pokračování a má pozornost mi ubíhá jinam.
Co si z knihy odnáším
Autor popisuje, že v dnešní době jsou lidé vystaveni neustálým rušivým vlivům a že je těžké udržet si soustředěnost a pozornost. Pozornost je klíčovým faktorem pro úspěch v práci, ve vztazích a v osobním životě. Sama to pozoruji ve svém životě hlavně ve stresovém období. Má pozornost klesá. Jsem přehlcena informacemi a spoustu věcí mě nezajímá vzhledem k množství vjemů na mě působící.
Rozptylování pozornosti
SMYSLOVÉ – je jednodušší. Pouze na okamžik si uvědomíme rozptylování. Smyslové rozptylování pozornosti se týká vnějších podnětů, jako jsou zvuky, pohyby, vůně, vizuální podněty a další. Tyto podněty mohou být velmi silné a dokážou nás okamžitě rozptýlit od našeho původního zaměření.
EMOČNÍ – Emoční rozptylování pozornosti se týká vnitřních podnětů, jako jsou naše myšlenky, pocity a emocionální stavy. Například když jsme pod tlakem, máme pocit úzkosti nebo jsme rozrušení, naše pozornost se může snadno odchýlit od toho, co je v danou chvíli důležité.
Sebeuvědomění
= uvědomění svého vlastního mentálního a emočního stavu a jeho vliv na naši pozornost a schopnost řídit své chování a rozhodování.
Sebeuvědomění zahrnuje pozornost k našim vlastním myšlenkám, emocím a tělesným pocitům. Tento druh pozornosti nám umožňuje pochopit, jak naše myšlenky a emoce ovlivňují naše chování a rozhodování.
Vědomí svého vlastního vnitřního stavu. Pokud jsme si vědomi toho, jak nás určité myšlenky nebo emoce ovlivňují, můžeme se lépe soustředit na důležité úkoly a oprostit se od rušivých podnětů.
Trénování sebeuvědomění může zahrnovat meditaci, rozvíjení sebereflexe a záznam vlastních myšlenek a emocí. Tyto techniky mohou pomoci rozvíjet naše vědomí vlastního stavu a zlepšit naši schopnost se soustředit, regulovat pozornost a řídit své chování a rozhodování.
Sebeřízení
= schopnost řídit a regulovat vlastní myšlenky, emoce a chování tak, aby byla dosažena určitá cíle a záměry. Schopnost objektivně posoudit vlastní schopnosti, slabiny a silné stránky. Schopnost se učit nové dovednosti, aby se dosáhlo cílů a zlepšila se kvalita života. Schopnost porozumět vlastním hodnotám, přesvědčením a cílům a dále je rozvíjet, dosahovat cílů.
Exekutivní pozornost je schopnost usměrnit pozornost na jednu věc a ignorovat vše ostatní. Vůle je základem sebeovládání.
Empatie
= schopnost vcítit se do pocitů, myšlenek a potřeb druhých lidí.
Empatie je důležitá jak pro osobní vztahy, tak i pro vztahy v pracovním prostředí. Empatie může pomoci posílit spolupráci, komunikaci a vztahy s ostatními lidmi. Pomáhá ke zlepšení produktivity, zvýšení pracovní spokojenosti a snížení konfliktů. Empatie je schopnost, stejně jako pozornost, kterou lze rozvíjet a trénovat. Empatie je pro mě v životě velice důležitá. Má schopnost vcítění se do situací druhých mi otevírá cestu k dlouhodobým vztahům.
Tři druhy empatie:
1. Kognitivní empatie - schopnost pochopit pohled druhé osoby a vnímat situaci z její perspektivy, chápat jejich duševní stavy. Pomáhá nám současně ovládat emoce a ukládat si do paměti emoce prožívané ostatními. Tato empatie nám dovoluje porozumět způsobu jakým náš protějšek vnímá a přemýšlí.
2. Emocionální empatie - schopnost pocítit a vcítit se do emocí druhé osoby. Napojení na 2 člověka a sdílení s ním jeho emocí.
3. Empatická účast - schopnost vyjádřit empatii v praxi tím, že se snažíme pomoci nebo podpořit druhou osobu. Vyvolává v nás obavy o druhé. Soucitný přístup a silná náklonnost a péče.
Techniky na zlepšení empatie:
Aktivní poslech – když někdo mluví, soustředit se na to, co říká, místo abychom přemýšleli o tom, co chceme říct nebo jaké jsou naše vlastní názory. Snažíme se opravdu porozumět tomu, co druhý sděluje a ptáme se pro lepší porozumění.
Zamyšlení se nad tím, jak bychom se cítili na místě druhé osoby, v jeho situaci.
Empatická konverzace - během konverzace se snažme být pozorní k tomu, co druhá osoba říká, a soustřeďme se na to, jaké jsou její pocity. Pokusme se otevřít druhému a mluvit o svých pocitech pro lepší vytvoření příjemného prostředí.
Vůle
Klíčem při dosahování úspěchu v osobním i profesionálním životě. Vůle je zdrojem energie a motivace, který nám pomáhá překonávat překážky a dosahovat vyšších výkonů. Svou vůli můžeme vyvíjet a zlepšovat ji.
Vizualizace - technika, kdy si člověk představuje, jak dosáhne svých cílů a jaké bude mít důsledky jeho úspěch.
Závěr
Být v přítomném okamžiku a zbavit se vlivů, které brání mé pozornosti. Pozornost mi nejvíce bere mé přehlcení, z toho důvodu si stanovím lepší timemanagement a zařadím například maditace.