Porovnání týmových rolí


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 02.05.2022

Týmové role v práci   R. Meredith Belbin

Proč jsem knížku četla

Dělala jsem si test na belbinovy role kvůli týmu na BG, abychom věděli jak spolu pracovat a jaké je složení našeho týmu. Přišlo mi, že ve svém týmu nemám nějak pevně definovanou roli a chtěla jsem porovnat více typologií, abych zjistila co mají společného a v čem se liší. Při psaní této eseje mě napadlo, že by mohlo být zajímavé, porovnat všechny role, které mi podle různých typologií vyšly.


 

 

Na začátek bych zhodnotila, že belbinovy role v práci mi připadají jako nejslabší a nejméně přesné definování role. Nejvíce na mě sedí PI test, avšak 16 personalities je nejrozsáhlejší a dotýká se nejvíce oblastí, není tak konkrétní jako PI test.


Co mi vyšlo stejně a v čem se liší? Přijde mi, že ve všech rolích se mi objevuje, že jsem schopna generovat nápady a realizovat je. Přitom v Belbinově roli bych se spíše měla držet zaběhnutých postupů a více se soustředit na samotný výkon úkolu a né to jakým způsobem bude pojatý a naopak v PI testu a 16 personalities hledám netradiční a nekonvenční způsoby jak věci řešit a dělám si je po svém. Myslím si, že osobně to mám rozdělené nějak mezi a některé úkoly řeším na základě předchozích zkušeností a znalostí a někde nechám plynout kreativitu a hledám způsoby jak věci dělat jinak. Roli realizátora bych řekla, že mám spíše kvůli vysoké osobní zodpovědnosti a schopnosti věci pushovat a nebát se je iniciovat a pracovat na nich. I když je pravda, že sekundární rolí mi v Belbinovy vyšlo, že jsem inovátor. Takže to celkem sedí a stává se to tak společnou vlastností všech.



Narazila jsem na zajímavou myšlenku – pokud není pravděpodobné, že se změní druzí, musíme se pokusit změnit my sami – pojí se mi to s 12. zákonem střídačky (17 zákonů týmové práce) – jestli jsem ochotna obětovat svou roli pro dobro týmu. 


Na závěr bych podotkla, že Belbinovy role mi nepřijde špatné si určit na konkrétní zadaný úkol, avšak přijde mi, že se často mění právě podle typu úkolu a zájmu člověka. Naproti tomu PI test a 16 personalities jsou více stabilní a mění se z dlouhodobějšího hlediska. S tím, že u posledního zmíněného mi přijde, že se mění nejpomaleji.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: