Podnikání z lavice


1 bod

Hodnocení: 100 %

Přidáno: 16.11.2022

Podnikání z lavice   Adam a Pavel Štruncovi

Proč jsem si knihu vybrala?

Tato knížka je obsahově velmi podobná druhé knize, kterou jsem četla – Od nápadu k podnikatelskému plánu, a jelikož jsem k ní měla přístup, tak jsem se rozhodla si ji přečíst a pro sebe si porovnat, která pro mě byla více přínosnější. 

 

Struktura knihy (o čem to vlastně je?)

Celou dobu jsem se cítila, jako kdybych četla dobře napsanou esej. Vše je nádherně čtivě popsáno a chvílemi jsem se opravdu nemohla odtrhnout. Celkově to přisuzuji autorům, kteří to pojali krásně „kamarádsky“ s myšlenkou pomoci druhým.

Kniha je doplněna mnoha poznatky a komentáři od jiných lidí – díky kterým dokážeme nahlédnout do daného problému nebo si představit danou věc v praxi. 


I když je knížka obsahově kratší, tak ji považuji jako skvělou příručku na začátek jakéhokoliv podnikání.


Velmi stručný obsah knihy:


Chceš žít jako škeble nebo jako orel?

S touto otázkou se potýkáme hned na začátku. Je na každém, jak si to vyloží. Pro mě to byla naprosto ideální otázka s kterou začít a která mě donutila pokračovat dál ve čtení.


Začínáme s úplným úvodem – co to to podnikání vlastně je a proč s ním vůbec začínat. 


Nejlepší způsob, jak se dozvědět co je to podnikání a co obnáší, je prostě začít podnikat.


Zamýšlíme se nad celkovou motivací a důvodem, proč bychom vůbec měli a chtěli podnikat.


Setkáme se zde i s ukázkou, jak rozjet projekt opravdu krok za krokem rovnou na dvou příkladech, které můžeme mezi sebou v průběhu knihy, při postupných fázích, porovnávat.


Učíme se pracovat s nápadem – jak na něco vůbec přijít a jak daný nápad, naší myšlenku, zhmotnit a přivést k životu. V průběhu máme i aplikovanou praxi s danými příklady.


Následně se dozvídáme, jakým způsobem pracovat s prototypem našeho produktu a jak jít s kůží na trh. Je tu řeč, jak o ceně (jak jí správně stanovit a jakým způsobem pracovat s financemi), tak o tom, jak se dostat k lidem a jak pracovat s image firmy.


Je tu zde sepsáno, opravdu krok po kroku, jak začít a postupovat v průběhu našeho podnikání.

Veškeré příklady se dají aplikovat úplně na jakoukoli situaci.


V úplném závěru se setkáváme s příběhy několika mladých podnikatelů, kteří s námi sdílí jejich cestu, jejich začátky.

Bratři Štruncovi nám předají i užitečné tipy na nástroje, které nám můžou rychleji usnadnit práci (ať už z hlediska grafiky, tvorby webu, využití aplikací či doporučené literatury, se kterou pokračovat dál).


Pár mých poznámek


Avatar zákazníka = nakreslit si obrázek, jak vypadá náš typický zákazník a na základě toho, řešit veškeré problémy a potřeby podle něj. Jak by to chtěl náš avatar?


Lean Canvas = zjednodušený „chytrý“ byznys plán, který je skvělý vyplnit před začátkem jakéhokoli projektu.

( Lean Canvas budeme vyplňovat v rámci nadcházejícího projektu a moc se těším až nám ukáže, jakým chybám se můžeme vyvarovat a na co se naopak více zaměřit).


KISS


Nejjednodušší řešení bývá většinou to nejlepší.


(Tohle bych si měla vytetovat, abych se podle toho konečně začala řídit. Někdy mám totiž potřebu zabývat se detaily, jako například ve psaní esejí. Strávím nad nimi mnoho času a nejsem vůbec efektivní. Je to pro mě velice těžké, ale snažím se nad touto metodou pracovat – a snad se vydaří :) ).

 

Paretovo pravidlo 80/20 = 80% výsledků pramení z 20% činností. 

(Další metoda, která navazuje na tu předchozí. Budeš se posouvat daleko rychleji, pokud se budeš soustředit na 20% činností, které tě nejvíce posunou, než kdybys řešil veškeré detaily.)


Technika SMART:

S – specifický 

M – měřitelný 

A – akceptovatelný

R – realistický

T – termínovaný


Žít bez cílů je jako jít na výlet a nevědět kam.

 

Závěrem:

V porovnání s druhou knihou (Od nápadu k podnikatelskému plánu) opravdu musím podotknout, že mi tato malá příručka byla daleko více nápomocná. Jak z hlediska obsahu, tak z hlediska příkladů v praxi. Veškerý obsah mi přijde jako jedna velká praxe. Jedno velké ATP.

Rozhodně vím, po jaké knížce sáhnout, když budu potřebovat rozjet jakýkoli projekt. Z mého pohledu je toto perfektní kniha, se kterou začít.Hodnocení: 100 %

Nový komentář:Komentáře (1):Tui - 16.11.2022 - 22:54


Krásně napsany Denčo, líbí se mi techniky, ktere si tu vypsala;) ještě otázečka… chceš žit jako škeble nebo orel?:)))))))

Nejnovější eseje:

Kategorie: Podnikání

Body: 1

03.03.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

Kategorie: Podnikání

Body: 3

03.03.2024

Kategorie: Učení

Body: 2

03.03.2024

Kategorie: Marketing

Body: 2

03.03.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: