Čekali mě prázdniny. O mnoho víc času než při klasickém školním roce. Chtěl jsem posouvat projekty, ale nedostat se do zlaté klece a udržovat si svoji mentální sílu tím, že najdu ve věcech ultimátní balanc. Věděl jsem ale že budu hodně pracovat. Jak to skloubit ? Stát se více produktivním. Naučit se za stejné množství času odpracovat 2-3x více práce. Techniku jsem předtím znal, nicméně jen její hrubý základ - timeboxing pracovních bloků po 25ti minutách. S pomodorem jsem si koupil další 3 knihy na efektivitu práce, na kterou se chci zaměřit v rámci prázdnin.
Pomocí pomodora píšu i teď tuto esej, rovnou ATP.
Kromě toho že v knize autor vysvětluje metodu jako takovou (25 min práce + 5 min pauza), tak se dostává i do hlubšího vysvětlení pomodora, vysvětluje dodatkové metody aby metoda byla ještě efektivnější, a zároveň vysvětluje použití pomodora i v týmech, což se mi hodně líbilo.
V knize je popsán systém spjatý s pomodorem - tabulka, do které si člověk nejdříve zaznamená odhad, kolik pomodor mu daný úkol zabere. Poté dochází k vyhodnocení, kde člověk zreflektuje kolik mu to reálných pomodor zabralo. Po pár dnech se dostaví mnohem lepší odhad počtu pomodor, které nám úkol zabere a zlepší se časová orientace.
Při pomodoru platí několik základních pravidel, které se prostě dodržují:
V knize je popsaná i psychologická stránka, která hraje v metodě roli. Uprostřed pomodor mohou přijít pochyby, zdali činnost kterou dělám je ta, kterou bych dělat měl - Toto je jen vnitřní strach který postihuje spoustu začátečníků v pomodoru. Jde pouze o to pokračovat a dojet pomodoro, po kterém následně zreflekutji činnost.
Co se týče týmů, zde jsou guidelines trochu jiné. Klíčový princip je to, že pomodoro nemusí běžet souběžně pro celý tým. Jde o tom, že se tým rozdělí na mikrotýmy tak, aby měl každý na starost dílčí činnosti. V každém mikrotýmu je zodpovědná osoba za skupinu, která zároveň řeší pomodor timing. Dohromady každý tým vytvoří soupis činností a počet pomodor, které jim to asi zabere. Takto se rovnou před zahájením práce vytvoří alespoň odhad, jak dlouho bude vše trvat.
Členové se mohou protáčet mezi týmy, zejména za cílem nových nápadů a pohledů, nebo za cílem pomoci jinému týmu, který se potýká s nějakým problémem. Pokud se ale celý tým neshodne, že chce rotovat, je lepší to nechat při starém.
Podle pomodora aktuálně pracuji a cítím zatím jen lehké zlepšení. Jde zejména o to, že se učím s plánovačem a nastavuji si přísnější disciplínu pomodora dodržovat.
Rád bych také na základě metody pomodora pro týmy postavil systém na BGčka.