Proč jsem si knihu vybral?
Vím, že se jedná z více knížek, které jsou doporučené k začátkům TAPu, ale i tak pevně věřím, že bude naučná. Zároveň jsem již absolvoval dvě training sessions, které se zaobíraly právě touto knihou. Takže jsem si přičtení jenom checkoval fakta, která jsem se z TS dozvěděl.
MAIN POINTS;
https://ctrlv.cz/p2Em
1. Absence důvěry
Každý ví, že záměry kolegů jsou dobré, důvěra, pochopení členů, safe space, vážnost, svěřování se.
2. Strach z konfliktů
Tým bez konfliktu je více produktivní. Chtěl bych ale dodat, že v každém týmu nějaký konflikt musí být, protože kdyby nebyl, tak si celý tým na něco hraje a jsou „fake“/bojí se.
3. Nedostatek loajality
Nepochybují o tom, co se odhlasovalo, že je správně. Je vždy lepší udělat nějaké rozhodnutí, než žádné (i s málo daty) -> pokud se celý tým vyjádří, tak se udělalo maximum.
I na minulém TS, které bylo spojeno s jiným týmem jsme se chviličku zaobíraly samotným rozhodováním. Podle Agilních metody rozhodování mělo zabrat co nejvíce času, protože máme čas si veškeré informace projít hlavou.
4. Vyhýbání se zodpovědnosti
Ochota členů týmu upozorňovat ostatní na nedostatky -> upozornit je na chyby.
Tuto činnost děláme minimálně jednou za semestr a to na Cabin in the woods, kde máme vždy vyhrazený čas na 1v1 reflexi. (samozřejmě se ale také stává, že se tato reflexe podává i mimo Cabin in the woods)
5. Lhostejnost k výsledkům týmu
Každý člen týmu by se měl soustředit na výsledky týmu, tím pádem tzv. „nesólují“. Na začátku jsme hodně řešili téma brigáda vs Tiimi. Nakonec se toto téma vyřešilo časem samo. Lidi, kteří zvládají obě činnosti najednou pracují a jsou týmovými hráči. (nebo se tedy alespoň snaží)
Co jsem si uvědomil?
Je zajímavé se k těmto zásadám opět vrátit a připomenout si, jak by správný tým neměl vypadat, případně co tým může zabít.
Shodou okolností jsem měl tu možnost před vydáním eseje tým upozornit na výskyt těchto příčin a souhlasil s jeho opakováním každým semestrem.