Pátá disciplína


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 18.12.2023

Pátá disciplína   Peter M. Senge

Vstup do učící se organizace je jako otevření dveří do nekonečného světa možností a rozvoje. Znamená to nejen změnu ve svém myšlení, ale také schopnost propojit se s ostatními a sám se sebou. 


V zákonech páté disciplíny mě zaujaly některé myšlenky, které stojí za napsání. 


Příčinou dnešních problémů jsou včerejší "řešení". V této části byl poutavý příběh o obchodníkovi s koberci, který nenápadně upozorňoval na to, že velice často si lámeme hlavu s příčinami našich problémů ale vždy stačí se jen podívat na to, jaká byla naše řešení jiných problémů v minulosti. "Snadná východiska z obtížné situace obvykle vedou zpět". V této části byl tentokrat příběh o opilcovi hledající klíče ale ukazoval hlavně na to, že z pohodlnosti všichni rádi uplatňujeme známá řešení na nové problémy, držíme se toho, co známe nejlépe. 

Tohle všechno mi dává náznak, že ta "osvědčená" řešení ne vždy vedou k cíli, často nás zavádějí zpět nebo drží v pohodlí známých postupů.


Je důležité pochopit, že lidé mají své vlastní myšlení. Když nejsou zaměstnanci dostatečně motivováni, není možné dosáhnout pokroku. To mě přivádí k tomu nejdůležitějšímu, kniha totiž popisuje následujících pět disciplín – Osobním mistrovství, Mentálním modelům, Sdílené vizi, Týmovému učení a Systémovému myšlení. Tyto disciplíny jsou velice klíčové pro podporu růstu a produktivity v organizaci.



Osobní mistrovství

Osobní mistrovství je jako vedení své vlastního týmu. Je to umění pochopení svých silných a slabých stránek. Když se stále zlepšujeme ve své práci a stále hledáme způsoby, jak být lepší, tak to je ta cesta osobního mistrovství. Důležitá je i naše vize budoucnosti protože vize musí hlavně vycházet zevnitř. ale většina z nás se nevzdává jedné nebo dvou zatvrzelých představ, které omezují naši schopnost vytvářet to, co opravdu chceme. Jedná se o přesvědčení bezmocnosti a nehodnosti.



Jak se ale tomuto vyrovnat? Je více strategií a já zmíním tu, kde se snažíme "zpracovat rozpor" a snažíme se vybudit k většímu úsilí, které zaměřujeme na to, abychom se vyhnuli tomu, co nechceme. 



Mentální modely

Mentální modely můžu považovat jako takové moje brýle, skrze které vidím svět. Každý z nás má jiné brýle, které jsou vytvořeny našimi zkušenostmi. Když sdílíme naše potřeby, pohledy nebo myšlenky, můžeme lépe chápat, proč lidé vidí věci jinak


Sdílená vize

Sdílená vize je jako cíl, který máme jako tým. Když nevíme, kam míříme stačí si jen uvědomit sdílenou vizi .

 U nás jsme si týmovou neboli sdílenou vizi určili na TSku, kde jsme došli k plno bodům, pro které si chceme jít a abychom měli jasnější představu, co je pro nás reálné. Taková vize nás můžu říct už teď motivuje a dává nám prostor růst a zlepšovat se.


Týmové učení

Týmové učení znamená, že se v týmu vzájemně učíme. Diskutujeme o různých pohledech a snažíme se porozumět názorům ostatních. Dialog nám pomáhá hlouběji prozkoumat témata a lépe se navzájem poznat. Je důležité najít rovnováhu mezi vyjadřováním vlastních myšlenek a nasloucháním druhým. To nám umožní lépe spolupracovat jako tým. Máme skvělou atmosféru pro otevřenou výměnu názorů a učení se od sebe.


Systémové myšlení

Systémové myšlení je schopnost koukat na věci z větší perspektivy. Tím, že se soustředíme na celý systém, ne jen na jednotlivé části, dokážeme lépe identifikovat zdroje problémů a hledat lepší řešení. Jednoduše řečeno, systémové myšlení je o tom, jak vidět věci v kontextu celku, místo abychom se zaměřovali jen na malé části.


ATP:

V našem týmu jsme začali sdílet informace, znalosti a nápady na našich společných TSkách. Také jsme si společně stanovili hodnoty, což nám dalo jasný důvod, proč pracujeme společně. V návaznosti na to máme nově určenou naši týmovou vizi, (Jsme tým! Podnikáme, věříme si, činy mluví za nás, míříme za obzor) díky který víme, kam směřujeme a proč, protože mít takto vytyčený směr je za mě velice důležité a jsem ráda, že jsme tento krok na našem cabinu podstoupili. 


V rámci učící se organizace je důležité naslouchat, učit se od sebe a směřovat společně k jednomu cíli. Když chápeme, že jsme tu všichni pro sebe, tak to má dopad na všechny, můžeme společně dosáhnout více. Mít společné hodnoty a vize nám dává pevný základ pro úspěch. 




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: