Pátá disciplína


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 30.12.2022

Pátá disciplína   Peter M. Senge

Knihu jsem si nevybral. Byla mi vybrána, jelikož ji potřebujeme ke zkouškám a udělali jsme si na ni s týmem hned 3 TS. Což neubírá nic tomu jak zajímavá a obsáhlá tato kniha je a že se jedná o jednu z klíčových knih pro naše fungování v konceptu Tiimi.


Tým (jednotlivci v týmu) který se rozvíjí, musí perfektně ovládat všech pět disciplín. Pro každého z nás je to nekončící proces a jsem zvědavý, jak daleko se jako tým zvládneme za 3 roky (teď už jen 2,5) společného fungování dostat.


Systémové myšlení 


Nejdůležitější a nejtěžší disciplína, která je začátkem k pochopení všech zbylých. Na rozdíl od lineárního nás systémové myšlení vede k tomu, abychom na věci nahlíželi z větší perspektivy, snažili se hledat určitou strukturu a brali v potaz co největší množství okolních faktorů, které jsme schopni zpracovat.  

Pro mě osobně je největší ponaučení, že všechno se navzájem ovlivňuje a místo snažení se o kompletní pochopení celého problému a všech jeho faktorů, se budu snažit o hledání vzorců/systémů ve věcech. 


Osobní mistrovství 


Osobní mistrovství by měla být naše múza, důvod proč ráno vstaneme z postele. Skládá se ze dvou částí. 

Osobní vize je naše ideální představa budoucnosti, ke které radostně kráčíme. Kde chci být, co chci v životě dělat, co je můj sen. 

Sebe-reflexe je kde jsem teď, kam směřuji. Jdu správným směrem? Co můžu udělat, abych se vizi více přiblížil? Na základě těchto dvou bodu vzniká osobní růst a učení. 

Myslím, že každý v sobě má osobní mistrovství, já minimálně to tak cítil. Tato kniha mi pomohla na něj začít koukat víc systémově, definovat si kde chci byt, pravidelně reflektovat na to kde jsem a soustředit se na to co je mezi tím. 


Mentální modely 


Mentální modely se skládají ze všech našich zážitků a zkušeností, jsou tím jak vnímáme realitu. Utváří se nám již od malá a proto jsme velmi ovlivnění prostředím ve kterém jsme vyrůstali. Našim úkolem by mělo byt si je uvědomovat a snažit se ty, které se nám nelíbí přenastavit. V rámci týmu bychom si je měli sdílet a vést dialog, který nás dovede k pochopení ostatních. 


Sdílená vize 


Sdílená vize je klíč k týmové práci. Zajišťuje nám motivaci na delší čas (dokud s vizí souzním) a ukazuje nám směr v dobrých, ale hlavně v těžkých chvílích. Bez ní nebudeme jednotní a každý půjde trochu jinam. Sdílená vize vychází z osobní vize každého člena. Nemůžeme jí nikomu nutit, musí s ní souznít všichni členové. 

U nás zatím sdílenou vizi nemáme. Myslím, že jsme všichni měli dost práce si vůbec definovat naší osobní. Většinově jsme se shodli na nějaké vizi cestování, ale nemáme ji definovanou úplně a nesouzní si všichni. Musíme na ni zapracovat v 2. semestru, ale nejsem si jistý, jestli dokážeme najít něco, co všichni 100% vezmou za své.


Týmové učení 


Poslední disciplínou je týmové učení, které stojí především na dialogu a diskuzi. Měl by převažovat dialog, při kterém nehodnotíme druhé. Když něco říkají tak nepřemýšlíme, co řekněme jako protiargument, aby bylo po našem, ale snažíme se opravdu naslouchat a stavět naše myšlenky postupně na sebe jako bychom byli jeden. V tomto by nám měla pomoct sdílená vize, abychom si uvědomili, že jsme na jedné lodi. Musíme si být vzájemně otevření a schopni přijmout zpětnou vazbu od ostatních. Za mě jsme si v našem týmu zvládli nastavit skvělé prostředí, ve kterém zkoušíme praktikovat obě složky.



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Učení

Body: 2

19.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

17.11.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

17.11.2024

Kategorie: Vedení

Body: 2

14.11.2024

Kategorie: Koučování

Body: 2

13.11.2024

Kategorie: Jiné

Body: 1

07.11.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: