On Dialogue - David Bohm
Kniha je nejen o základech dialogu, jakožto formě komunikace, ale i o evolučních a sociálních vlivem na naší komunikaci. Knihu jsem četla v angličtině, některé podněty mi nejspíš unikly, nicméně si odnáším ucelenější přehled o dialogu jako takovém. Z četby docházím k závěru, že nemá smysl se upínat k dokonalému dialogu se všemi jeho pravidly, ale opakovaně se o něj pokoušet. Neustálými pokusy o dialog se k němu jednou přiblížíme.
Nedávno jsem si všimla několika zlepšení, která proběhla v rámci TS. Dokážeme zvládnout vést TS bez lídra a bez agendy. Témata většinou známe dopředu, domluvíme se, jak se na ně připravíme a co budeme chtít řešit. Na posledních dvou TS mi přišlo, že se dokážeme společně dohodnout na postupu, aniž by se někdo stavěl do pozice lídra nebo dominantní osoby. Agenda je naprosto přirozená, dokážeme navazovat tak, aby témata byla probraná. Samozřejmě, že je stále co zlepšovat, ale tato malá zlepšení mě velice motivují. Také už nemáme problém s důvěrou, známe se dobře a prozatím nevznikly žádné problémy, kde by se důvěra zmenšila nebo zpochybňovala.
Co musíme vypilovat, tak je participace všech, ne vždy se k probíranému tématu vyjádří všichni. K tomu nám může pomoci fakt, že je nás v týmu málo a člověk má tak lepší přehled o tom, kdo mluvil a kdo ne.