Nikdy nedělej kompromis


2 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 23.03.2023

Nikdy nedělej kompromis   Chris Voss, Tahl Raz

Kniha Nikdy nedělej kompromis mě zaujala hned od začátku. Líbí se mi napínavá a zároveň poučná forma vyprávění. Z knihy jsem si napsala pár poznámek, které chci využívat v praxi.

Stav schizofrenie-každý naslouchá jen hlasu ve své hlavě, když nehovoří promýšlí si další argumenty a když hovoří, tak prezentují argumenty.

Nástroj na utišení hlasu ve své hlavě i v hlavě protějšku. Na místo stavění do popředí svých argumentů, zaměřte se výhradně na toho druhého a na informace, které vám může poskytnout. V modu skutečně aktivního poslouchání protivníka odzbrojíte. Přimějete ho, aby se cítil bezpečné. Hlas v jeho hlavě se utiší. Cílem je zjisti, co váš protějšek potřebuje a navodit u něj pocit bezpečí.

Hlas nočního DJ-hluboký, tichý, pomalý, ukazujete, že to řídíte

Pozitivní, hravý ton-mělo by se jím vyjednávat po většinu doby, nenásilný a povzbudivý, důležité je se u toho usmívat

Zrcadlení-můžeme zrcadlit vyjadřování, řeč těla, slova, tempo a ton hlasu. Signalizuje důvěru do nevědomé části mysli našeho protějšku. Vyjednavači se zaměřují pouze na slova. Zopakují posledních pár slov na začátku své věty.

Pokud jdete do střetu s agresivním jedincem, jsou na to 4 jednoduché kroky: 1.Nasadte hlas nočního DJ. 2.Začněte větu slovy Promiňte,.. 3.použijte zrcadlení. 4. mlčte, alespoň čtyři vteřiny, aby mohlo kouzlo zrcadlení začít na váš protějšek působit. 5. opakujte předchozí kroky.

Taktická empatie-když se naladíme na oponenta, budeme empatičtí, prokážeme mu respekt, vyjednávání bude jednodušší

Pojmenování emocí-pojmenováním emocí u druhého, zmírníme strach. Zdá se, že.., Vypadá to, že.., Působí to, jako by.. Nikdy nepojmenovávejte emoce v první osobě(Připadá mi,že..). Pokud s pojmenovanou emocí nesouhlasí, nic se neděje. Můžete říct něco jako: Neřekl jsem, že to tak je. Jen jsem řekl, že to tak vypadá. Posledním krokem při pojmenovávání emocí je mlčení. Pojmenujte a buďte zticha, naslouchejte.

Jít k negativnímu jádru věci-pokud uděláte chybu, přiznejte ji v první větě. „Hele já jsem fakt pitomec“, „Odpuste mi, neboť jsem zhřešil“.

Seznam obvinění-Vytvořte si seznam obvinění, které by mohl váš protějšek vytáhnout. A vytáhněte je jako první. „Vypadá to, že si myslíte, že nejednáme férově.“

Začínejte vyjednávat s NE-Na začátku vyjednávání položte otázku, na kterou může oponent říct ne. Dodá mu to pocit ochrany a snadněji se uvolní a zváží vaše požadavky. Člověk chce mít věci pod kontrolou. Zachováte-li druhému autonimii-tím, že mu jasně dáte možnost říct ne-emoce se zklidní, efektivita rozhodování stoupne a druhý se začne vaším návrhem zabývat. Ne, můžete schválně vyvolat například špatným pojmenováním emoce. „Zdá se, že už bys chtěl odejít.“, „Vzdali jste to už s námi?“(nikdo se nechce vzdát, proto určitě vyvoláte ne)




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: