Proč jsem si knihu vybral?
S vyjednáváním se setkávám každý den mého života, ať už to je v projektu, tak s ostatními Teampreneury nebo v rodině. Již jsem četl pár knih na vyjednávání, ale znalost jsem si chtěl rozšířit. V knize jsem hledal body, které by mě mohli ve vyjednávání posunout či utvrdit mé stávající techniky, že jsou používány správně.
Hlavní znalosti a myšlenky, které si z knihy odnáším:
Úspěšní vyjednavači budují důvěru a získávají informace
Ti nejlepší vyjednavači si sedají k vyjednávacímu stolu vždy s cílem získat o své protistraně co nejvíce informací - snaží se, co nejvíce rozpovídat druhou stranu. Klíčové pro získání informací je také navázání přátelského vztahu, proto se snažíme s našimi obchodními partnery tykat a občas s nimi chodíme na pivo. Z těchto neformální setkání nám pomáhají udržovat přátelský vztah a získávat informace.
Mnoho lidí si neuvědomuje, že s vyjednáváním se setkáváme každý den
Tento bod mě v knize upřímně trochu zarazil, autor v knize popisuje, že lidé mají tendenci vyjednávání považovat za něco, co se děje v zasedacích místnostech firem nebo u podnikatelů. Pravda je taková, že vyjednávání se vyskytuje ve všech oblastech našeho života.
Úsměv a pozitivní tón hlasu
Úsměv může vždy jedině pomoc, i v případech, kdy nás protistrana nevidí. Úsměv je znát na hlase a obecně úsměv znamená, že jsme bezstarostní, empatičtí a že stavíme věci do pozitivního světla. S úsměvem se při schůzkách také nesnažím šetřit.
Pozorně poslouchat druhou stranu a dokonce opakovat to co říká nám ve vyjednávání pomůže
Autor v knize popisuje takzvaný mirroring, který se při schůzkách snažím využívat. Mirroring neboli zrcadlení je opakování klíčových slov, která protistrana používá při vyjednávání. Zrcadlení také dává protistraně najevo, že věnujeme pozornost tomu, co říká, a že její názory bereme v potaz tak, jak si podle jejího názoru zaslouží. Při vyjednávání se já osobně zaměřuji na tyto tři za mě klíčové věci:
Nebojte se takticky používat “ne”
Autor popisuje slovo “ne” jako velmi mocný nástroj při vyjednávání. Pokud ho vhodně použijeme, tak můžeme odhalit skryté sporné body. Říká se, že slovo “ne” je začátek vyjednávání, nikoli jeho konec. Pokud na schůzce zazní slovo “ne” je to skvělá příležitost k objasnění si zájmu obou stran.