Nejbohatší muž v Babylóně


1 bod

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 11.07.2024

Nejbohatší muž v Babyloně   George S. Clason

ÚVOD

Jedná se o knihu finančního poradenství, kdy formou příběhů ze starého Babylónu je nám čtenářům předkládán návod, jak peníze vydělat, udržet si je a následně investovat. Mimo to obsahuje také rady kolem řešení dluhových problémů.

Kniha je psána velice jednoduše, ale za to má účinné rady, které mohou být aplikovány v každodenním životě k dosažení finanční nezávislosti a stability.

OBSAH

Hlavní témata knihy:

·      Šetření a investování 

·      Správa dluhů 

·      Ochota být pracovitý 

·      Plánování finančních cílů 

·      Rizika při investicích 

*Ráda bych tuto esej pojala formou vlastních poznámek, které jsem si v průběhu cestování po světě psala do telefonu. Ať už jsem čekala dlouhé hodiny na letišti nebo seděla několik desítek hodin v autobuse, dával mi tento formát (zapisování si poznámek v průběhu čtení) největší smysl. Zajímavé bylo sledovat rozdíly a srovnání finanční gramotnosti zemí, ve kterých jsem se zrovna nacházela. Ale o tom jindy… :)

1.        „Část toho, co vyděláš, je tvoje.“

Hned ze začátku mě kniha nadchnula svým prvním moudrem, a to je odkládání si desetiny každého svého výdělku. Zkusit žít levněji a více šetřit. V dnešním konzumním světě je to poměrně těžké. Lidé, včetně mě, se ženou za věcmi, které ke svému životu absolutně nepotřebují. Po dvoutýdenním pobytu v Africe si teprve člověk opravdu uvědomí, že k životu mnoho nepotřebuje, a přesto může mít krásný a plnohodnotný život. 

2.        Jak naplnit peněženku?

Uvedu na krásném příkladu: 

Vydělám si 10 zlaťáků, použiji pouze 9 a každým dnem/měsícem se mi peněženka bude naplňovat více a více. A takto to funguje s jakýmkoliv platem, ať už vysoký či nižší. 

3.        Kontrola výdajů

Opravdu to všechno potřebuji? Jasně, že ne. Nastavím si hranice ve svých výdajích a budu si kupovat pouze to, co je pro mě nutné a nezbytné. To se těžko říká, když jsem shopaholic, ale je tomu tak. Jsem si jistá, že 70 % věcí, které si za měsíc koupím k životu NIKTERAK nepotřebuji. Pravdou je, že posledních pár měsíců si vždy nastavím hranice maximální měsíční útraty a zatím mi to vychází. 

4.        Filozofie úroku 

Každá uložená mince mi zajišťuje příjem. Z odložených peněz si obchodník zaplatí své zaměstnance (otroci) či jiné služby k lepšímu a většímu dosažení bohatství. 

Své peníze tak investuji za předpokladu, že se mi částka násobně vrátí. A zároveň tím tak motivuji i své zaměstnance, které finančně ohodnocuji.

5.        „Chraň svoje jmění, abys o ně nepřišel.“

Bezpečí svých investic bychom měli mít po každé jisté a v bezpečí. Je důležité si předem o své investici zjistit co nejvíce informací. Mluvit s odborníky a upřímnými lidmi při investici peněz je také potřebné. Poskytují cenné rady a různé pohledy na věc. Pomáhají činit promyšlená rozhodnutí, minimalizovat rizika a maximalizovat potenciální zisky. 

Odborníci nabízejí své znalosti a zkušenosti, zatímco upřímní lidé mohou poskytnout nezkreslené a autentické názory. 

6.        Bydliště je investice

Nemovitosti jsou často považovány za stabilní investici, která není tak náchylná k výkyvům trhu jako akcie nebo jiné finanční nástroje.

Zajištění nemovitosti, dle Babylónských rad, bychom měli řešit včas. To znamená, nejlépe před stářím, abychom tak mohli zajistit naše potomky a budoucí rodinu. 

7.        Více vydělávat 

Práce na sobě nám přináší vnitřní spokojenost. A když jsme vnitřně spokojení sami se sebou, jsme automaticky šťastnější, pracovitější a ambicióznější. Zdokonalování své osobní značky přináší sebevědomí. Díky sebevědomí si nejen sami sebe vážíme, ale také si vážíme své práce. Známe své silné a slabé stránky a umíme svou práci náležitě zhodnotit. (Ať už finančně či jinou odměnou.) 

Nezapomínejme také na pevnou vůli. Bez té bychom se moc daleko nedopracovali. Jestli chci být úspěšná a dosáhnout slibovaných výsledků po odvedené práci, musím mít disciplínu a pevnou vůli. Ne vždy jde podle našich plánů, ale díky disciplíně neztrácíme naději, a i přes negativní aspekty se snažíme dále pracovat na maximum. 

8.        Zahozená příležitost 

Velkým tématem knihy byly také promarněné příležitosti, které se naskytly většinou v mládí a ve stáří následně jedinec litoval, že nevyužil danou příležitost investice. 

Lidé se obecně bojí riskovat a vycházet z komfortní zóny. V mládí chceme mít co nejvíce peněz za co nejkratší čas, ale nad budoucností už tolik nepřemýšlíme. (My v Tiimi samozřejmě ano :)). Podílení se na něčem v mládí nám může ve stáří přinést mnoho ovoce. A jak na to? Přečti si předešlých 7 bodů a pochopíš. 

*ATP OKÉNKO 

Neinvestuji. (Už dlouho přemýšlím nad investováním do nemovitostí. Zatím jsem nenašla tu odvahu a jistotu do toho jít. Znám ale lidi, kteří mi rádi a ochotně pomůžou. Čím dříve, tím lépe!)

Šetřím. (Ale většinou na opět konzumní věcí nebo na cestování, což je pro mě zatím nejvýdělečnější zábava.) 

Nepracuji/Pracuji. (Mám brigády, ale kvůli škole nemám práci na plný úvazek, tudíž si nevydělám tolik, kolik bych reálně potřebovala. Za to Tiimi je jedna velká práce sama o sobě a na konci druhého semestru jsem si dokonce sáhla na relativně hezkou finanční částku za odvedenou práci v předešlých měsících.) 




Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: