Tato kniha byla jedna z těch, které nám byly na začátku v Tiimi doporučovány, jako pomoc s vyrovnáváním se se změnou. Já si v tu dobu přečetla knihu Kam se poděl můj sýr.
Náš ledovec se rozpouští jsem si přečetla o rok později, jelikož změny se dějou neustále a to i když už jste si na systém Tiimi “zvykly”. Zároveň jsem si chtěla přečíst něco rychlého, co mě zase ve čtení nakopne. Tato kniha mi trvala přečíst asi 1,5 hodiny, četla se velmi dobře a pochopitelně, jelikož je napsaná formou bajky o tučňácích.
Tyto dvě knihy jsou ale rozdílné. Kam se poděl můj sýr popisuje, jak se vnitřně vyrovnat se změnou, která přichází z venku a posunout se dál. Ledovec popisuje spíš, jak změnu komunikovat ostatním, co jsou ty důležité body, které je potřeba před komunikací změny promyslet, aby dávala smysl a byla přesvědčivá i pro skeptiky.
Sám autor na konci zmiňuje, že knihu bychom si měli přečíst vícekrát, jelikož v ní vždy můžeme najít něco nového.
“Change is the only constant.” - Heraclitus
Změnou si všcihni procházíme neustále, a proto je dobré vědět, jak k nim přistupovat. A to ze strany podání i příjímání.
Já osobně jsem vždy říkala, že mám změny ráda. Po roce v Tiimi jsem si uvědomila, že mám ráda jen ty změny, pro které se sama rozhodnu. Změny, které přináší někdo jiný mi jsou nepříjemné a občas je pro mě složité je příjmout.
Po 3. modulu Leadership programu (23. února 2023), který se celý věnoval změnám jsem si uvědomila, že je normální pokud změny nejprve nepřijímáme. Zároveň jsem se naučila ke změnám přistupovat s otevřenou myslí a nedělat hned závěry. Takhle, naučila, nevím, zda jsem se to plně naučila, ale minimálně se snažím a to se počítá, ne?
Jak tedy komunikovata implementovat změnu? Tady 8 kroků, jak na to:
ATP:
Po již zmiňované LP se Lukáš Chytil chopil vytvoření dokumentu k popsání implementace změn v Tiimi, který. vychází přesně z těchto bodů. Již byla podle toho zavedena komunitní kasa. A další změny díky tomuto byly i zavrhnuté, jelikož nebyly dostatečně přesvědčivé.
Co se týče mé osobní zkušenosti se zaváděním změny. Tak v týmu jsme vedeni myšlenkou, že máš nápad, tak ho prostě zkus a uvidíme. Na úrovni komunity teď právě pracujeme na změnách, které vyšly z Rocket days. jedná se o kuchyňku, komunitní kasu, komunikační kanály (CIO), prostory TAPu, sdílení know-how.
Jsem v akční skupince a tedy koalici za změnu v prostorách TAPu. Sbíráme teď podklady a analyzujeme, jaké změny a proč by měli nastat. Tuto vizi budeme sdílet na prosincovém HC (bod 4). Na základě toho vyhlásíme možnost kohokoliv se zapojit. A promluvíme s vedením (Tomem nebo Gabčou) ohledně změn v jednotlivých místnostech(5). Věci, které budeme moct udělat hned,t ak uděláme a oslavíme - například QR kody k rezervačnímu systému u všech místností (6). Po implementaci každé změny budeme sbírat ZV a stav vylepšovat (7).
Změny v TAPu již jsou součástí kultury, ale jsem si vědoma, že se tolik nědějou. A jestli chceme naší komunitu budovat a posouvat je třeba inovovat a změnami se zabývat (8). Proto jsem moc ráda, že z RD vyšly tyto akční skupinky a mají závazek prezentovat svůj posun na HC.
Tipy na další knihy od Kottera: Leading change, The heart of change