Proč jsem si knihu vybral?
Knihu náš ledovec se rozpouští jsem si vybral, protože jsme v komunitě řešili jak zavádět změny. Dále jsme probírali proces změny během Leader ship programu, kde jsem se zavázal proces změny v komunitě zavést a vytvořit pro to takzvanou podpůrnou techniku.
O čem je kniha?
Kniha je o přístupu ke změně. Neboli Change managmentu.
V podstatě se komunitě tučňaků začne rozpouštět ledovec a kolonie musí situaci velmi rychle začít řešit. Jelikož je změna věc, která je většinou pomalá většina lidí ji ani nezaznamená. V této knize je jeden velmi chytrý tučňák jménem Fred, který změnu předpovídá. Fred obeznámí vlivnou tučňáčici o situaci. Následně se svolá tučňáčí kouncil. Taková akční skupina na řešení problému. Ve skupině je leader, influencer (tučňak, který má vliv), NONO (tučňák co vše odmítá), iniciátor změny a speaker. Na základě jednoduchého experimentu akční skupina uzná, že kolonii skutečně hrozí nebezpečí. Rozhodnou se tedy v několika krocích změnu zavést.
1. Vytvořte potřebu
Skupina která prochází změnou musí vědět, proč se změna děje. Pokud je změna nutná, nebo potřebná podporuje ji většina.
2. Sestavte zodpovědný Team (Tým, který změnu provede a dotáhne do konce)
Tým by měl být rozmanitý. Měl by obsahovat velmi inteligentního zástupce, člověka který má vliv, měl by být genderově vyvážený, leadera, mluvčího, odporovatele. Každý jednotlivec disponuje specifickými vlastnostmi díky kterým společně tvoří high performance team.
3. Vytvořte vizi změny a strategii pro její dosažení
Př.: Ledovec se rozpouští, tučňáci potřebují nový. Vize je nový ledovec, strategie(mise/cesta) je naučit se pravidelně přemisťovat a nesetrvávat dlouho na jednom místě… Změna je jediná neměná životní konstanta. – Aristoteles
4. Komunikujte změnu.
Všichni musí vědět o tom, že ke změně dojde. Mnoho lidí může být ze začátku skeptických nicméně údolí bolesti je součástí jakékoliv změny.
5. Zapojte ostatní do procesu
Nechte ostatní podílet se na změně.
6. Dělejte a oslavujte malá vítězství
Malá vítězství jsou potřeba. Lidé by měli pocítit, že se změna skutečně děje. Zároveň by se změna měla dít správně. Oslavujte každé malé vítězství, podpoříte tím morálku svého týmu zevnitř a tu následně budete moc šířit ven.
7. Dotáhněte změnu do konce
Mějte dobrého lídra, který změnu dotáhne. Znejte své proč a pevně se ho držte.
8. Ukotvěte změnu a předvídejte další změnu.
Zjistěte, proč potřeba změny vznikla. Předcházejte budoucí potřebě po změně tím, že ji vyřešíte už teď. Př.: Tučňáci se museli v minulosti stěhovat, protože se jim rozpouštěl ledovec. Momentálně se museli přestěhovat znovu po dlouhé době. Poučení pro ně zní nic netrvá věčně. Aby se příště nemuseli stěhovat pod tlakem. Tučňáci se rozhodli začít se stěhovat každý rok. Tím permanentně předchází nutnosti přestěhovat se, stěhování se stalo jejich součástí.
ATP:
Znalosti Change managmentu jsem použil na vypracování podpurné techniky pro zavádění změn v komunitě. Nastudoval jsem si 8 kroků změny podle kotera. Namotivoval se touto knihou a sepsal dokument, který je nyní umístěný na Teamsech v kanálu Změny, Inovace. Change managment jsem si vyzkoušel na zavádění komunitní kasy a vlastně celého procesu zavádění změn. Naší potřebou bylo mít možnost dělat změny aniž by nám je blokovala zdlouhavá komunikační struktura. Tím vznikla potřeba. Zodpovědný tým jsme vytvořili na RD. Následně jsme se sešli na TLF. Tým obsahoval rozdílné úhly pohledu na věc. Naší vizí byla komunita, ve které je jakákoliv změna či inovace možná v krátkém časovém intervalu. Naší strategii bylo schéma a podpůrný dokument. Změnu jsem komunikoval na HC následně na Teamsech a skrze komunikační strukturu. Do změny se zapojili zájemci a následně se mohla zapojit celá skupina prostřednictvím příspěvku na Teamsech. Naše velké malé vítězství je to, že máme komunitní kasu. Kterou momentálně spravuje pokladník TUI. Změna je úplná a dokončená. V dokumentu o zavádění změn jsme si odpověděli, na otázky, které by nám měli pomoci změnu ukotvit a předcházet té samé potřebě do budoucna.