“Myšlenkové mapy rozvíjejí kreativitu a produktivitu, usnadňují učení a zvyšují efektivitu - a to jednotlivcům i celým společnostem. Jde o revoluční nástroj pro zachycování myšlenek a nápadů na papír.”
Úvod
Myšlenkové mapy používám často, baví mě je vytvářet a pomáhají mi v efektivním srovnání myšlenek. Používám často Miro či je píšu na papír. Knížka mi dala nový pohled a trochu mi do toho hodila vidle, jelikož dle ní je dělám blbě:D Tak pojďme na to.
Teorie
Že jsou myšlenkové mapy nejblíže struktuře mozku, přírody, vesmíru a bůh ví čeho ještě už asi všichni víme. Jak je ale správně vytvořit? Dle knihy mají být větve od hlavního slova nepravidelné (nerovné) a na každé má být jedno slovo.
Myšlenkové mapy
Vs falešné myšlenkové mapy
V knize najdeme mnoho různých použití myšlenkových map. Velice mě zaujalo použití na různé analýzy či metody. Jako příklad uvádím PEST analýzu a 4P.
ATP
Abych se naučila nový vzhled a strukturu myšlenkové mapy hned jsem si to dle knihy vyzkoušela. Aplikovala jsem to na náš tým GimiTimi z pohledu Team Leadera, kde jsem si rozdělila GimiTimi a moje působení do šesti větví a to: komunikace, vztahy, lidé, cíle, diverzita a odkaz. Každou z větví jsem obohacovala o věci, které mi připadaly v tomto odvětví zásadní. U komunikace to například byly větve: zpětná vazba, teamsy, messenger, face to face a naslouchání. Musím uznat, že psaní na papír má něco do sebe a že vytváření větví takto samovolně je efektivnější. Zároveň mi vytváření takovéto myšlenkové mapy bylo stále nepřirozené a musím se do toho více dostat.
Závěr
Doporučuji všem vyzkoušet dle knihy, zároveň bych určitě využívala i nástroje jako je například Miro, kde je velice jednoduché použití a sdílení ostatním.