Proč jsem si knihu vybral?
U knize jsem za mou dobu co jsem v tiimi již slyšel několikrát, tak jsem se k ní teď
alespoň dostal. Docela se mi líbil obal knihy = tužka s čarou na papíře.
Main points;
Hlavní myšlenky se dělá na dva hlavní systémy myšlení:
Systém 1 = rychlý, intuitivní a automatický
Používá se pro běžné situace, jako třeba rozpoznávání obličejů, čtení slov, řízení auta.
Jsou to hlavně asociace a vzorce, které jsme si vytvořili na základě naší vlastní zkušenosti, nebo učení = learning by doing (o tomhle tématu se rozepíšu níže)
Systém 2 = pomalejší, analytický a zodpovědný
Využíváme ho hlavně pro složitější úkoly. Z důvodu složitějších úkolů vyžaduje více úsilí a koncentraci. Také je náchylnější k chybám, pokud jsme unavení, nebo nějakým způsobem rozptýlení. Při této práci bychom se měli soustředit na jednu činnost.
Je důležité se naučit pracovat s oběma systémy, protože se vzájemně doplňují. 1 nám umožňuje rychle reagovat na situace a ušetřit nám čas a energii, když to ale 2 nám umožňuje řešit složité problémy a rozhodovat se na základě logiky a rozumu.
Výběr jaký systém využijeme je také na základě naších emocí, když jsme ve stresu, tak se raději přikloníme k systému 2 abych si byli naším jednáním “jisti”.
Jak pracuji s rozptýlením
Ohledně tématu koncentrace jsme se rozepisoval v eseji “Čtyřhodinový pracovní týden” zkrátka, vypnout si upozornění, na zprávy odepisovat hromadně, čisté prostředí.
Z našeho posledního TS, kde jsme měli hosta Kryštofa Jarmara z BrainWeAre vzešel ryhclý poznatek ohledně práce a telefonu v blízkosti. Měli bychom telefon odložit na místo, kde ho nevidíme (ne displejem dolů vedle stolu) = z kognitivního hlediska se k němu nebudeme vracet, protože musím vynaložit nějaké úsilí a to si moc době rozmyslíme.)
Learning by doing
Systémem 1 dokážeme hodně posílit díky našemu Learning by doing. Téma Learning by doing jsme rozebrali na našem TS s hostem od Brain We Are.
Mezi naše výsledky dialogu bylo rozdělení na velké a malé úkoly, při čemž právě ty malé děláme díky systému 1.
Je důležité být si vědom svých chyb, následně se z nich učit a nezapomenout na ně!
“Teorie zadá otázky, praxe odpovídá.”
Díky prožitým emocím víme jak se zareagovat a trénujeme tak náš systém 1.
Co jsem si uvědomil?
V každé situaci je důležité si zvážit, jaký systém využijeme.
Znovu se mi osvědčilo, že mít hosta na TS je opravdu přínosné! (Stejně jako zápisky v digitální formě na ipadu)
Já osobně systémy 1,2 využívám ale snažím se je právě využívat s rozumem.
V kavárně se často nacházím v systému 1 při problem solvingu = protože již vím jak reagovat a má reakce je rychlá a kvalitní. (Naučil jsem se to časem) = zkrátka, díky času se naučíme všechno, i využívat vědomě a efektivně systémy 1,2