Myšlení rychlé a pomalé


3 body

Hodnocení: neohodnoceno

Přidáno: 03.04.2023

Myšlení rychlé a pomalé   Daniel Kahneman

Systém 1 a 2

Systém 1 a systém 2 jsou dva způsoby, jak naše mysl funguje. Systém 1 je intuitivní a rychlý, využívá dojmy z okolních podnětů a je založen na naší evoluci. Systém 2 na druhé straně je pomalejší a racionální, využívá analýzu a vyžaduje koncentraci. Rozhodujeme se na základě faktů, a ne na základě emocí jako v systému 1. Systém 1 se používá většinu času a pomáhá nám při řešení každodenních záležitostí, zatímco systém 2 je náročnější na energii a glukózu, což znamená, že ho používáme méně často. Systém 2 je schopen soustředit se pouze na jednu věc pořádně, což znamená, že multitasking tříští naši pozornost na více věcí a nejsme tak schopni kvalitně dokončit ani jednu věc. Je tedy doporučováno upřít pozornost na jednu aktivitu a až po jejím ukončení začít s jinou.


Anchoring-Kotva-> cenová kotva

O cenové kotvě nebo procesu kotvení jsem už četla v jiných knížkách. Také jsme si o něm povídali na TS. Když jsme se poprvé potkali s nějakým výrobkem a viděli jsme jeho cenu, tu jsme si zafixovali. Od ní teď odvozujeme, jestli je daný výrobek v jiném obchodě drahý nebo levný. Já to mám například u hlávkového salátu. Jeho cenu mam zafixovanou kolem 25 korun. Pokud uvidím v obchodě salát, který stojí nad 30 Kč, nekoupím si ho. Připadá mi už moc drahý.


The science of Availability

 Pokud známe svět jen z televizních obrazovek, bude se nám zdát, že je nebezpečný. Až když si uvědomíme, že je minimální pravděpodobnost, že se stane to, co je uváděno v na obrazovkách, začneme svět vnímat jinak. Spousta lidí se bojí létat letadlem, protože by mohlo spadnout. Přesto letecká doprava je jedna z nejbezpečnějších. Stejné to mají třeba malé děti, které se bojí skoro všeho. Nejdříve si musí vše odzkoušet a pak až se přestanou bát.

Přes všechno tohle bychom neměli zapomínat, že můžeme být jeden z miliony, kterému se něco hrozného stane. Měli bychom se dopředu připravit na možné scénáře, ale neměli bychom to přehánět.


Loss aversion

Pokud bychom měli hrát hru s házením mince a když padne jedna strana dostaneme 1000 Kč. Ale když padne druhá 1000 Kč ztratíme. Nikomu by se do toho moc nechtělo. Lidé totiž vnímají možnost prohry mnohem hůře než možnost výhry. I když by to v tomto případě bylo 50:50. To lze například využít, když chceme přesvědčit alkoholika, aby přestal pít. On se spíše nechá přesvědčit, pokud budeme mít negativní argumenty. Například ztráta rodiny, nemoci ... ho přesvědčí rychleji, než že bez pití alkoholu bude mít lepší práci.


Framing

Velmi záleží, jak podáváme věty druhým. Pokud nám doktor sdělí, že po této operaci je 10 % šance, že umřeme, bude to pro nás horší, než kdyby řekl, že máme 90 % šanci na přežité.


Sunk costs

Minulé rozhodnutí by nás neměli ovlivňovat v dalších rozhodnutích. Například, pokud jsme si koupili něco drahého a už to ani nepoužíváme, ale vyhodit to nechceme, protože nás to stálo hodně. Tak si to radši necháme na pořád.


Celkové knihu doporučuji. Hezky se čte a není obtížné využívat poznatky v praxi. Například jsem si uvědomila, jak mě ovlivňují cenové kotvy a snažím se toho zbavit. 



Hodnocení: neohodnoceno

Nový komentář:







Komentáře (0):



Nejnovější eseje:

Kategorie: Management

Body: 2

Kategorie: Společnost

Body: 0

Kategorie: Duchovní růst

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Učení

Body: 0

30.09.2024

Kategorie: Duchovní růst

Body: 2

30.09.2024

Kategorie: Společnost

Body: 1

30.09.2024

Sleduj nás na sociálních sítích: